En iyi işlemciler RTX 4000 serisini idare edebilecek mi?

Bütçe
10
Şu an en iyi işlemciler AMD tarafında Ryzen 9 5950X, Intel tarafında i9 12900K.
Bu işlemciler ile.
Örneğin RTX 4080 idare edebilecek mi 1080p de ya da 2K da darboğaz yaşar mıyız?
Cevap verirseniz çok sevinirim. Bende yakın zamanda işlemcimi Ryzen 9 5950X yapacağım yanına da RTX 4080 almayı düşünüyorum.
Sistemim şöyle olacak;
RTX 4080.
Ryzen 9 5950X / + overclock yapacağım.
B550 anakart.
2X 16 GB RAM ( 32 GB ) 3000MHz.
Corsair RM1000X 1000 watt Power Supply.
1 TB M.2 SSD.

Bu sistem ile darboğaz yaşar mıyım tahmini olarak? 1080p / 2K / 4K yoksa yeni çıkacak olan Ryzen 7000 serisini beklemekmi gerekebilir RTX 4080 için.
1080p'de 4080, 4090 darboğaz yapabilir gibi me geliyor 7000 serisine beklemek mantıklı olsa da anakartı yenilemek gerektiği gibi ddr5 ram'de almak gerekecek biraz masraflı gibi 4000 serisi.

Bence hiç gerek yok işlemci değişmeye 4kda fazlasıyla yeter.Pardon işlemciyi değişmemişsiniz en iyisi paray dolara atıp yeni gelecek işlemcilerin fiyatlarını ve performansını beklemek.Uygun olursa direk yeni nesile geçersiniz 7600x 5950x den oyun konusunda iyi olcakmış.

Hiç olmadı 5950xin fiyatı 550 dolar 7600x 300 dolardan çıkınca epey ucuzlayacaktır.

Son düzenleme:
Bu darboğaz mevzusunda daha ne kadar abartılabilir diyordum ve bu konuyu gördüm. Bence RTX 4000 serisinden bir kart kullanmak istiyorsan DDR5 bir sistem kurman gerekir diye düşünüyorum. İşlemci olarak da Ryzen 7 5800x3D RTX 4000 serisinin en baba kartını 2K çözünürlükte darboğaz yapmadan çalıştırabilir bence. Şu anda girip bakın testlere Cyberpunk'ta, işlemcinin de anasını ağlatan bir oyunda bile, çok rahat çalıştırabiliyor RTX 3090 Ti ekran kartını. RTX 4080 falan almayı düşünüyorsan bir zahmet 2K veya 4K bir monitör de alırsın.

Bu darboğaz olayı çok abartılıyor aslında. Şu anda kullanılan güncel işlemcilerle ekran kartları çok rahat çalışıyor.

İstersen i5-11400F'e RTX 3090 bile takarsın. Bu sadece GPU'nun düşük çalışmasını sağlayacak. Programla bakmadıkça darboğazı algılayabilmen zor.

Asıl darboğaz eski işlemcilerle yeni ekran kartı taktığında görünür. Ben i7-4790 ile RTX 2060 kullandım. Oyun sırasında takılmalar, kasmalar, 30 FPS altı değerler gördüm. Gerçek darboğaz işte bu.

İlerde çıkacak RTX 4000 serisi ile şu andaki güncel işlemciler çok rahat çalışır. Belki GPU düşük yüzdeyle çalışır ama yine takılma yada kasma olmadan oynarsın oyunları.
Darboğazlık konusunda o kadar fazla bilgi kirliliği var ki maalesef. Herkes herhangi bir parça aldığında hemen aklına ilk gelen ''darboğaz yapar mı?'' sorusunu soruyor. Halbuki birbiriyle uyumlu parçalar aldıktan sonra darboğazın çok da bir zararı yok. Çok abartılı değilse tabi.

Darboğazlık konusunda o kadar fazla bilgi kirliliği var ki maalesef. Herkes herhangi bir parça aldığında hemen aklına ilk gelen "darboğaz yapar mı?" sorusunu soruyor. Halbuki birbiriyle uyumlu parçalar aldıktan sonra darboğazın çok da bir zararı yok. Çok abartılı değilse tabii.

Ayrıca darboğaz dediğimiz şey sadece donanım kaynaklı değil oyunların optimizasyonu ile de alakalı. Oyunun optimizasyonu iyi değilse o oyunda darboğaz yapabilir ama diğerlerinde yapmaz. Veya rekabetçi oyunlarda optimizasyon diğerlerine nazaran çok iyi olduğu ve yüksek GPU gücü gerektirmediği için yüksek performanslı kartlar tam yükte kullanılmaz hiçbir zaman. O zaman buna da darboğaz diyelim. Darboğaz meselesine bu şekilde yaklaşmak mantıklı değil.

Yüksek çözünürlük kullansak darboğaz sorunu biraz da olsa azalır mı ?
En çok etkileyen şey çözünürlüktür. 1080P ile 2K çözünürlük arasında çok fark olacaktır darboğaz açısından.

Yeni konular

Geri
Yukarı