En iyi mobil işlemci markası nedir?

Hangi marka, işlemci dünyasına hükmediyor?

• Oy verenlerin toplamı
    53

die for you

Picopat
Yer
Holyvuud
Daha fazla  
Kişisel tercihiniz hangi markadan yana? Hangi işlemcinin ömrü daha uzun, performansı daha çok, güç tüketimi, ısısı vesaire daha iyi? Tarafını seç.
Ankette ilk 3 markanın en son çıkardıkları işlemcilerinin kıyaslamasını bir sonraki ankette yapacağız. Ankete katılan herkese teşekkürlerimi sunarım...

Kirin en iyisi olmasa da Huawei respect derim, çünkü ABD'nin ambargolarına karşı ezilmeden dimdik ayakta durdu ve tek başına başardı.
Kirin en iyisi olmasa da Huawei respect derim, çünkü ABD'nin ambargolarına karşı ezilmeden dimdik ayakta durdu ve tek başına başardı.

Bende şu an telefon alacak olsam Snapdragon 870 ve üstü Snapdragon bir işlemci tercih ederdim.
Snapdragon bayağı düşük bir işlemcisini 3 yıldır çok yoğun kullanıyorum, artık arada bir menülerde donup kalıyor, yeniden başlatmam gerekiyor, ama hala daha ölmedim diye direniyor. Gercekten Snapdragon işlemci dünyasına hükmediyor. Ama Huawei respect sonuna kadar kirin.

Son düzenleme:
Şu an telefon alacak olsam Exynos veya Mediatek tercih ederim. Sebebi ise telefonda genellikle video izlediğimden dolayı bu işlemcilerin video oynatma performansları ve video codec destekleri diğerlerinkinden daha iyi. Üstelik AV1 codec desteklemeleri de geleceğe dönük bir özellik.

Şu an telefon alacak olsam Exynos veya MediaTek tercih ederim. Sebebi ise telefonda genellikle video izlediğimden dolayı bu işlemcilerin video oynatma performansları ve video codec destekleri diğerlerinkinden daha iyi. Üstelik AV1 codec desteklemeleri de geleceğe dönük bir özellik.

Bende telefonu sadece video izlemek için kullanıyorum, ama o bahsettiğiniz özellikleri bilmiyorum, bir araştırıp bakacağım belki benim de MediaTek işlemci kullanmam daha iyi olur.

Ben de telefonu sadece video izlemek için kullanıyorum, ama o bahsettiğiniz özellikleri bilmiyorum. Bir araştırıp bakacağım belki benim de MediaTek işlemci kullanmam daha iyi olur.
YouTube'dan rahatça daha az veri kullanarak video izlemek istiyorsanız VP9, hatta mümkünse VP9 ile beraber AV1 codec de destekleyen işlemcilere bakmanız yararınıza olur. Ayrıca en dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de ekran çözünürlüğünde 60 FPS video oynatıp oynatamaması. Ben bunlardan bi' haber telefon aldığım için 1080p ekran olmasına rağmen işlemci 1080p 60 FPS videoları çözemiyor ve akıcılık kaybı oluyor, tıpkı 30 FPS'miş gibi izliyorum.

Bunun dışında yüksek kaliteli filmler indirip izliyorsanız 10-bit HEVC desteklemesi de önemli. Bunu ekran çözünürlüğünde 30 FPS çözebilmesi yeterli.

Desteklenen video oynatma değerlerine işlemcilerin resmi sayfalarından bakabilirsiniz. Örneğin Exynos 2100 işlemcisi 8K 60 FPS 10-bit H.265 (HEVC) ve 8K 30 FPS 10-bit VP9 ve AV1 video oynatma desteğine sahip. Eğer bunlar yazmıyorsa video oynatma destekleri kamerayla video çekim desteğinden biraz daha iyi bir değerdedir.

YouTube'dan rahatça daha az veri kullanarak video izlemek istiyorsanız VP9, hatta mümkünse VP9 ile beraber AV1 codec de destekleyen işlemcilere bakmanız yararınıza olur. Ayrıca en dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de ekran çözünürlüğünde 60 FPS video oynatıp oynatamaması. Ben bunlardan bi' haber telefon aldığım için 1080p ekran olmasına rağmen işlemci 1080p 60 FPS videoları çözemiyor ve akıcılık kaybı oluyor, tıpkı 30 FPS'miş gibi izliyorum.

Bunun dışında yüksek kaliteli filmler indirip izliyorsanız 10-bit HEVC desteklemesi de önemli. Bunu ekran çözünürlüğünde 30 FPS çözebilmesi yeterli.

Desteklenen video oynatma değerlerine işlemcilerin resmi sayfalarından bakabilirsiniz. Örneğin Exynos 2100 işlemcisi 8K 60 FPS 10-bit h. 265 (HEVC) ve 8K 30 FPS 10-bit VP9 ve AV1 video oynatma desteğine sahip. Eğer bunlar yazmıyorsa video oynatma destekleri kamerayla video çekim desteğinden biraz daha iyi bir değerdedir.

Araştırırım deyip araştırmayı unutmuştum. Teşekkürler sade ve anlaşılır şekilde cevap verdiğiniz için.

Geri
Yukarı