En iyi overclock performanslı 16 GB DDR4 3600 MHz RAM

Vengeance LPX’ler o hızlara çıkarken sorun yaratır. Zaten 3200 MHz kit alan çoğu kullanıcı bile 3200 MHz’e çıkarmak istediğinde sorun yaşıyor, onlarca konu mevcut, ki aynı marka çip kullanılıyor.

Viper Steel RAM’lerin AMD sistemlerde küçük veya büyük çaplı sorunlar çıkarttığını gördüğüm tonlarca konudan anladım.

Aralarında Trident Z en mantıklısı ancak stok yok.

Vengeance olmasıyla ne alakası var? Çipleri Corsair üretmiyor sonuç olarak. Sorun yaşayanlar var fakat genelde düşük hız kitler ile. 3000/3200 MHz kitlerin içerisinden her çip çıkabilir bunu akılda tutmak lazım. Fakat yüksek hızlı kitlerde çıkabilecek kitler belli başlı oluyor hocam. 3600 MHz kitlerde 3600 MHz-CL18-22-22-42, 3200 MHz kitlerde 16-20-20-38 görüyorsanız koşarak uzaklaşın çünkü muhtemelen OC potansiyeliniz kötü olacaktır. Ama mesela CL16-16-16 gibi değerler görüyorsanız bunun B-die ya da diğer iyi çiplerden olma olasılığı daha yüksek.

Son düzenleme:
Samsung LPX modellerine bir bakın bence. Kumar oynamak gibi, ne çıkacağı belirsiz.

Doğru, fakat 3200 MHz bir kit alıyorsanız zaten kumar oynuyorsunuz hocam. Çünkü hemen hemen her çip 3200 MHz CL16 görebiliyor. Göremeyen çipi dövüyorlar öyle söyleyeyim. Bence düşük bütçede iyi OC potansiyeli arayanlar Cruical kitlerine bir göz gezdirebilirler, bunun dışında diğer modellerin hepsini al birini vur ötekine.

Doğru, fakat 3200 MHz bir kit alıyorsanız zaten kumar oynuyorsunuz hocam. Çünkü hemen hemen her çip 3200 MHz CL16 görebiliyor. Göremeyen çipi dövüyorlar öyle söyleyeyim. Bence düşük bütçede iyi OC potansiyeli arayanlar Cruical kitlerine bir göz gezdirebilirler, bunun dışında diğer modellerin hepsini al birini vur ötekine.
Maalesef, üstünde 3200 MHz yazan Samsung LPX'lerin %90'u göremiyor. Dediğiniz RAM alınırsa ve Samsung çip çıkarsa da aynısı olacak.

Maalesef, üstünde 3200 MHz yazan Samsung LPX'lerin %90'u göremiyor. Dediğiniz RAM alınırsa ve Samsung çip çıkarsa da aynısı olacak.

Saçmalık. Eski bilgisayarımda bu RAM'lerden var. Üzerinde yazan değeri göremiyor olsa satılmaz. C-die belleğe 1.45v basıp ''çalışmıyor bu meret'' diyenlerdenseniz bilemem tabi.

Daha önceki konunda da söylemiştim. Maalesef bellek konusunda ne kadar köfte o kadar ekmek. Kendim iki sistemimde istediğim değerleri yakalayabilmek için toplamda 11 tane kit aldım. 2.000 TL civarlarında ancak Micron E-die chip alabilirsin onda da İlk CL değerini 15-16 yapsan bile diğer değerleri çok açmak zorundasın. Zaten gecikmeyi sadece tek CL değeri ile çok aşağıya indiremezsin TfRC TFRi ve diğer tüm zamanlamaları iyi sıkıştırman lazım. 3.000 TL civarı samsung B-Die çipli bir ramde bile tamamen silikon şansına bağlı. Sana önerim neweeg ve amazonlardan F4-3600C16D-32GTZR ya da 16 Gb yeter dersen F4-3600C16D-16GTZR modellerini sürekli stok kovalaman. Bu ramlerin taliplisi çok olduğu için stok açılır açılmaz bir kaç gün içinde biter.
Daha önceki konunda da söylemiştim. Maalesef bellek konusunda ne kadar köfte o kadar ekmek. Kendim iki sistemimde istediğim değerleri yakalayabilmek için toplamda 11 tane kit aldım. 2.000 TL civarlarında ancak Micron E-die chip alabilirsin onda da İlk CL değerini 15-16 yapsan bile diğer değerleri çok açmak zorundasın. Zaten gecikmeyi sadece tek CL değeri ile çok aşağıya indiremezsin TfRC TFRi ve diğer tüm zamanlamaları iyi sıkıştırman lazım. 3.000 TL civarı samsung B-Die çipli bir ramde bile tamamen silikon şansına bağlı. Sana önerim neweeg ve amazonlardan F4-3600C16D-32GTZR ya da 16 Gb yeter dersen F4-3600C16D-16GTZR modellerini sürekli stok kovalaman. Bu ramlerin taliplisi çok olduğu için stok açılır açılmaz bir kaç gün içinde biter.
Yukarı belirttiğim fiyat 2x16 kitler için geçerlidir. 2.000 TL civarında 2x8 Kit rahat bulabilirsiniz. RGB olmayan modeller overclock, sürdürülebilir performans ve ısınma açısından daha çok tercih edilmektedirler.

Son düzenleme:

RGB'ye 1800 TL ödemeye gerek yok. Özellikle tavsiye ediyorum demiyorum bu kitleri ama bir göz gezdirince bile 4000 MHz CL16 olan kiti alıp 3600'a düşürmek daha mantıklı geliyor.

Tabi bana hangisini alırsın diye sorsanız 4400 MHz Viper kiti alırım. 4400 MHz CL19 1.35v, XMP profili bile çok iyi o voltaj değeri için.
Hocam konuyu hortlatacağım sizi burada da buldum, maşallah her konuda bilginiz var sevindim bu duruma. Yeni bir sistem topladım F4-4000C18D-16GTZRB elimde ki ramler bunlar ( 4000 MHz CL19 Hynix D-die). Amazondan bunu sipariş verdim. Sizce nasıl ( Samsung b-die 4400 MHz CL19) Bunları CL14, 3800 MHz overclocklamayı düşünüyorum. Performans farkına değer mi? ( Bence net değer fakat arkadaşlarada aynı sistemi topladım inandıramıyorum diyelim)

Hocam konuyu hortlatacağım sizi burada da buldum, maşallah her konuda bilginiz var sevindim bu duruma. Yeni bir sistem topladım F4-4000C18D-16GTZRB elimde ki ramler bunlar ( 4000 MHz CL19 Hynix D-die). Amazondan bunu sipariş verdim. Sizce nasıl ( Samsung b-die 4400 MHz CL19) Bunları CL14, 3800 MHz overclocklamayı düşünüyorum. Performans farkına değer mi? ( Bence net değer fakat arkadaşlarada aynı sistemi topladım inandıramıyorum diyelim)

Bu kitler üst bütçe RAM OC yapılan sistemler için biçilmiş kaftan. Bu kit eğer bir şeyler değişmedi ise garanti Samsung B-die geliyor diye biliyorum.

Değer mi derseniz bence kesinlikle değer. Eğer zaten mevcut platformunuz için nesil atlama gibi bir şansınız yok ise o halde en iyi performans artışını RAM OC verecektir ve RAM OC yapmak için bu kitlerden daha iyisi yok.

XMP performansı bile piyasadaki çoğu kiti sollar geçer, fakat burada amaç XMP bırakmak değil elbette o kadar parayı vermişken iyi bir soğutma ile beraber voltajı biraz artırıp bütün timing değerlerini manuel olarak kademe kademe düşürmek ideal olandır.

RAM OC yaparken çoğu insanın anlamadığı bir şey vardır bu arada onu belirteyim, eğer siz timingleri otomatik bırakıp sadece 3-5 değeri değiştirirseniz BIOS muhtemelen bunları otomatik olarak artırıp performans artışınızı hiç edecektir.

Mesela adam gelir foruma ''ben CL düşürdüm performans artmadı'' yazar, ama fark etmez o CL düşürürken BIOS'u otomatik olarak tRFC artırıyor. Bu tür örnekleri çok gördüm. Bu tipler ''fark yaratmıyor'' şeklinde ikna olmuşlardır çünkü bu işi düzgün yapamazlar ve doğru şartlarda test etmezler.

Yine ekran kartının max kullanıldığı bir oyunda mesela fark göremezsiniz çünkü RAM'e düşen bir iş yoktur.

Bu yüzden doğru RAM OC için ben bütün değerleri olmasa bile büyük bölümünü manuel olarak girip sabitleme taraftarıyım.

Son olarak bu aldığınız kitler için bir iki kaynak bırakabilirim size:

Ryzen sistem için:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Intel sistem için:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Birebir aynı timing ve voltajların uyacağının garantisini veremem fakat yol göstermek açısından paylaşıyorum bu videoları kaynak olsun diye. DRAM'e 1.5v veriyorsanız çok dikkatli olun sağlam soğutmanız olduğundan emin olun. B-die sağlam soğutma ile 1.5v kaldırabilir fakat yine dikkatli gitmenizi öneririm.

RAM OC sonuç olarak sabır ve şans işidir fakat sabredenler bu işin meyvesini yer, ben çok kötü ve ucuz bir RAM kitine sahibim fakat 1-2 ay ısrarla deneme yanılma ile bir OC profili oluşturdum kendime ve 1 yılı aşkın süredir stabil şekilde aynı RAM OC ile kullanıyorum sistemimi, kesinlikle ciddi performans artışları var.

O aldığınız kitin aynısından bizzat kendim almak istiyordum fakat araya monitör, ekran kartı gibi masraflar girdiği için hep ertelendi. Şimdi ise 5800X3D ya da 7800X3D düşündüğüm için yine benzer şekilde ikinci plana düştü diyebilirim.

Evet kesinlikle haklısınız. Şimdi şöyle RAM OC konusunda bilgim çok düşük hazır profillerden arttırıyordum CL düşürüp. Sistemin Tüm bileşenleri OC ve Düşük gecikme için optimize edilecek. Bir arkadaş tamamen bu işlerle uğraşıyoruz Low input latency üzerine GPU,CPU,RAM Benim bildiğim tek Ramlerde frekans yüksek olmalarıydı.

Fakat CL14 3800 Mhz yapacağız dedi. Zaten Şuan PUBG'den (Bu Patriot ile benim ramler arasında 50-60 FPSler oynuyor.) baz alıyorum bende dünden itibaren çok araştırdım Dünyada ki en iyi 2. ram olduğunu söylüyorlar. Ben sadece önerdiği ürünleri alıyorum sizin yorumunuzu gördüm yazmak istedim. Tek lafıyla zaten ürünü direk sipariş verdim arkadaşlara yorumları takip etsinler bilgilenmek adına iyi oldu teşekkürler. Overclock da hastalık hocam. Şöyle Ferrari bir son model araban var güç tasarruf modunda gitmek var sport modda gitmek gibi tamamen. O yüzden alışınca insan durduramıyor kendini.
@ragnarock492

Yeni konular

Geri
Yukarı