En iyi PES oyunu hangisi?

Benim için en iyi PES oyunu PES 6'dır. Günlerce başından kalkmadığımı hatırlarım. Tam da lise yıllarımdı. Yetmez bir de arkadaşlarla PS kafelere gider oynardık. Güzel zamanlardı, güzel oyundu.

PES 4, 10,11,12 ve efsane 13. Bu dönemi gerçekten muazzamdı. Pes birçok açıdan benim için keyifli futbol oyunu idi. Tabi en sırıtan özelliği, Premier lig takımlarının telif sebebiyle enteresan isimleri olmasıydı... Hatırladıklarım North London, Man Red vs... Serinin daha da eski olan oyunlarında, Türk Süper Lig takımlarının isimleri de bu telif sorunundan payını almıştı... Galatasaray'ın ''Byzantinobul'' olduğunu hatırlamaktayım...

PES 13 sanıldığı gibi iyi bir oyun değil. Çıktığı yıl da değildi, şimdi de değil. Bizim ülkemizde nedenini bilemediğim bir şekilde pohpohlanan bir oyun sanırım nostaljik etmenlerden dolayı. O yıl çıkan FIFA 13 globalde PES 13’e satış anlamında ciddi derecede bir fark atmıştı ve daha gerçekçi bir oyundu. Soruna dönersek PES’in en iyi oyunu nedir bilmem de en gerçekçi oyunu yok gibi bir şey. Çıktığı dönemlerde PES 17’yi biraz oynamıştım fena değildi. PES 13 gibi orta sahadan goller atamıyorsun en azından ve oyun seni pas yapmaya zorluyordu öyle önüne gelene çalım atamıyordun diye hatırlıyorum. PES 21’e göz gezdirdim ama gereğinden fazla yavaş ve hantal bir oyun. PES 17’yi deneyebilirsiniz gerçi oyunun satışı durdu ama bir şekilde temin ediceksin artık. Lisans sorununu da modlarla çözersin. Ya da en basitinden PES’i bırakıp FIFA’ya yönelirsin. FIFA’da son yıllarda bozdu ama gerçekçilik arıyorsan FIFA 18 oynayabilirsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı