En iyi ses kalitesine sahip anakart nedir?

decision21

Picopat
Merhaba arkadaşlar, genel bir soru soracağım.

Kimi anakartlar Nahimic ile, kimisi DTS ile, kimisi de Dolby ile geliyor. Sizce hangi yazılım/anakart kombinasyonu en iyi ses kalitesini veriyor? Donanım olarak bir çoğu aynı yongayı kullanıyor zira.

Son düzenleyen: Moderatör:
USB Kulaklık veya harici ses kartı almak daha mantıklı.

Anakart ses kartlarının büyük çoğunluğu elektronik gürültüden etkileniyor.

Anakartlar, harici ses kartları kadar iyi ses yongasına veya ses kartına sahip olmazlar ama 6.3mm bir kulaklığınız varsa, X570 Godlike gibi doğrudan 6.3mm portu bulunan anakartlar nimettir. Çoğu anakartta olmayan bir detay.

1677790381259.png

X570 Godlike'ta ALC1220 ve ESS9018 DAC bulunmakta. 6.3mm portu, bu ESS9018 DAC'inden güç alıyor.

USB Kulaklık...
Bu kısma katılmıyorum. Kalanı doğru tabii. USB kulaklıkları hiçbir zaman ses yongası iyi anakart kullananlara tavsiye etmem.

Anakartlar, harici ses kartları kadar iyi ses yongasına veya ses kartına sahip olmazlar ama 6.3mm bir kulaklığınız varsa, örneğin X570 GODLIKE gibi doğrudan 6.3mm portu bulunan anakartlar nimettir. Çoğu anakartta olmayan bir detay.

Eki Görüntüle 1688019

X570 GODLIKE'ta ALC1220 ve ESS9018 DAC bulunmakta. 6.3mm portu, bu ESS9018 DAC'inden güç alıyor.

Bu kısma katılmıyorum. Kalanı doğru tabii. USB kulaklıkları hiçbir zaman ses yongası iyi anakart kullananlara tavsiye etmem.

Çok teşekkür ederim bu detayı bilmiyordum. MSI MEG Ace Max model anakartımda 3,5 çıkış yok her ne kadar DAC ve ses yongası iyi kalite olsa da.

Harici ses kartı pci-e4 üzerinden baglananlar mı yoksa usb stick gibi olanlardan mı bahasediyorsunuz?

Sese takıntılı biriysen anakart kovalamak mantıksız. Aynı şekilde ses kalitesi iyi diye anakarta çok para vermek de mantıksız. En üst seviye anakartta bile giriş seviyesi ses kartlarındaki DAC çipleri kullanılıyor. Ek olarak ses kartlarındaki devre şemasını anakarta yapmaya çalışsalar anakart anakartlıktan çıkar. Yapsalar bile elektronik parazitten dolayı yine de harici ses kartı kadar temiz ses alamazsınız. O sebeple hiçbir anakart harici ses kartlarının yada masaüstü DAC/AMP cihazların yerini tutamaz. Şu an en iyisi ALC4082 ve ES9218 Olan üst seviye Asus anakartlar sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı