En iyi tarayıcı hangisi?

hem de RAM'i en az harcayan tarayıcı
Hmm... bundan şüpheliyim. Edge teknolojisini Microsoft'tan alıyor dediğin gibi. Yani bazı kütüphaneleri işletim sistemine gömülü. Böylece ram kullanımını düşük gösterebilirler. Brave kullansan bile eğer Edge'yi kaldırmadıysan Edge arkaplanda çalışmaya devam eder. Bu yüzden daha hafif ve hızlı gözüküyor. Başlangıçta Brave kütüphaneleri de yüklense, ram'e sistem başlangıcından aktarılsa Brave de çok hızlı açılır.

Opera'yı ise hala dahili VPN'i sayesinde ara ara kullanıyorum ama uzun süreli kullanımda güvenli hissettirmiyor.
NextDNS'i araştırmanı tavsiye ederim. 1.1.1.1 Warp da baya iyidir. İkisi de bedava ve çok hızlılar. Seveceğini düşünüyorum.

Brave ise üstün güvenlik olayı olmasına rağmen hala bir süre kullandıktan sonra şişiyor, sıfırlamak gerekiyor.
Şu an Brave kullanıyorum ve bir süredir aynı tarayıcıdayım. Bende bir sorun yok. Belki çok eklenti kuruyorsundur? Ya da kurduğun eklentilerden birisi sorunludur?

Bana göre tartışmaya kapalı şekilde Brave.

Firefox'un kullanmadığım bir forku kalmadı sanırım, Ungoogled Chromium'u da bir süre kullandım, geçenlerde de Thorium'u denedim hatta kendimi zorladım ama neticede her zaman olduğu gibi Brave'e geri döndüm. Kullandığım hiçbir tarayıcı performans olarak Brave'in yanına değil uzağına bile yaklaşamadı malesef. Windows 11'de Edge'in arkaplanda çalışma olayını da durdurun epey rahat edersiniz.

Normalde Google Chrome kullanıyorum fakat değiştirmek istiyorum. Size göre en iyi tarayıcı hangisi? Benim aklımda Opera var şahsen. Gx'i o kadar da beğenmedim.

Opera GX'i çok beğeniyorum Chrome olmasa kesinlikle ilk onu kullanırdım.

Hmm... Bundan şüpheliyim. Edge teknolojisini Microsoft'tan alıyor dediğin gibi. Yani bazı kütüphaneleri işletim sistemine gömülü. Böylece RAM kullanımını düşük gösterebilirler. Brave kullansan bile eğer Edge'yi kaldırmadıysan Edge arka planda çalışmaya devam eder. Bu yüzden daha hafif ve hızlı gözüküyor. Başlangıçta Brave kütüphaneleri de yüklense, RAM'e sistem başlangıcından aktarılsa Brave de çok hızlı açılır.

Farklı sitelerde de Edge birinci çıktı hocam. Görece CPU/RAM kullanımı bayağı düşük ama şahsen bende sıkıldım arayüzünden. 6 ay önce kullandığımda Brave hala şişiyordu, şimdi tekrar kullanmaya başladım bakalım ne olacak...

Farklı sitelerde de Edge birinci çıktı hocam. Görece CPU/RAM kullanımı bayağı düşük ama şahsen bende sıkıldım arayüzünden. 6 ay önce kullandığımda Brave hala şişiyordu, şimdi tekrar kullanmaya başladım bakalım ne olacak...
Edge'den Bing yüzünden tiksindim. Neden mi? Diyelim ki bir şey okumak istiyorum;
1701700528825.png

Bing'e yazıyorum ki "Linux News". Orada karşıma çıkan bir kaç tane habere tıklıyorum
1701700612845.png

Çoğu haberde beni MSN.com'a atıyor. Hangi siteden kopyala-yapıştır yaptıklarını söylüyorlar. Ama bazen o haberin bizzat kendisine gitmek istiyorum. Çünkü msn.com'un alamadığı, kopyala yapıştırda bozduğu şeyler olabiliyor. Böyle bir durumda elimdeki tek yönlendirme hangi haber ağından kopyala-yapıştır yaptıkları. Neden 3. adama ihtiyaç duyuyorum? Hadi listen to text özelliği koymuşlar, güzel. Ama en azından orijinal kaynağa bir link koymaları gerekirdi. Kaynak gösterdikleri için intihal diyemem ama bu davranışlarını da iyi niyete bağlayamam. Bu haber siteleri tıklanmalarıyla para kazanıyorlar ve içeriklerini kopyala-yapıştır yapınca haber sitesinin bütün değerini sıfıra indiriyorsun.

Shopping kısmı Google Shopping'e göre çok zayıf. Her şeyi AI'a bağlamışlar ama AI her şeye mırın kırın ediyor. Benim için kullanışsızdı Bing AI. Eğer amaç sadece bilgi aramaksa düz bir tarayıcı araması daha doğru ve geniş bilgi sunuyor. Eğer çok sıkışırsım Google'ın Bard AI'ı her tarayıcıda eşit çalışıyor. ChatGPT de.

1701700855529.png

"Yeni bir tarayıcıya ihtiyacınız yok." Tabi efendim. Siz nasıl isterseniz.

Bundan bir kaç yıl önce Edge'nin yerine yeni tarayıcıya geçmek zordu. Kaç kez başlat menüsünde uygulama aratırken erkenden enter tuşuna bastın da arkada Edge açıldı? Arkada Chrome, Firefox vs. açık iken ve bu tarayıcılar varsayılan iken. Varsayılan ne olursa olsun Edge sanırım hep "daha varsayılan" tarayıcı oldu. Bu yasa TÜRKİYEYİ ETKİLEMEYECEK bu arada. Yani hala bizi Edge konusunda zorlamaya devam edecek Microsoft. Arkaplanda ne yaptığı, nereye ping gönderdiği, ne kaynak kullandığını umursamadan. Avrupa'da böyle bir yasa çıktıysa anla ki kullanıcılar bu durumdan rahatsız. Sen ürün satıyorsan kullanıcı feedback'ini almak zorundasın. Yaptıkları kötü kararları "user feedback'i göz önüne alarak yapıyoruz" şeklinde savunmasını biliyorlar.

Edge pratikleriyle benim iyiliğimi düşünen, bana kaliteli hizmek satmak isteyen bir şirketin ürünündense, beni değersiz gören, bana bir şeyleri dayatmaya ve nasıl düşünmem gerektiğini bana öğretmeye çalışan bir şirketin zoraki ürünü gibi geliyor. Diyeceksin ki Brave çok mu masum? En azından Brave'in arkaplanını Edge'den daha iyi biliyorum ve yaptıkları kuşku uyandıracak bir davranış göremiyorum. Firefox? Vivaldi? En azından bu tarayıcıların da geçmişini ve misyonunu biliyorum. Geçmişte kullanıcıya sadık kalmış isimler ve şu an da kaş kaldırtacak bir davranışları yok. Chrome ve Edge'nin aksine.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı