En iyi üniversiteler haricinde mühendislik okunmaz mı?

244012

Hectopat
Makaleler
7
Gördüğüm kadarıyla yüksek puanlara sahip olan üniversiteler haricinde okuyanları gömüyorlar. Yüksek puanlı üniversiteler haricinde okuyup ve kendimi geliştirip bir yerlere gelmem çok mu zor?

OMÜ'de okuyan bir makine mühendisliği öğrencisi olarak söylemem gerekirse okul seçerken laboratuvarların ekipman yeterliliğini araştırman gerekiyor. Hocalar emin ol belli bir seviyede (Erzurum Teknik ve Yalova'da okuyan arkadaşlarım da teyit etti). Yabancı dil oldukça önemli. Yavaştan programlama ve bilgisayar destekli/desteksiz teknik çizime bakabilirsin. Üniversiteye yerleştiğinde ise sakın "Nasıl olsa yerleştim ilk sene yatarım" deme. Üniversitede kesinlikle takımlara ve topluluklara katıl. Örneğin elektrikli bir araç projesi var ama makine öğrencisisin deme. Makine öğrencileri de gayet etkin rol oynuyor. IEEE varsa okuyacağın okulda kesinlikle katıl. Projeler üretip danışman hocalarına paylaş.

Kendini geliştiren, çalışan insanı üniversite engelleyemez. Gördüğüm kadarıyla demişsin ama Tekirdağ'da yaşıyorsun daha çok sanayileşmiş şehirlerde çalışanları hiç inceledin mi? Burada kötü üniversite mezunu olup aşırı yüksek standartlarda çalışan çok kişi var. İstanbul, Kocaeli bölgesinden bahsediyorum.

Kendini geliştiren, çalışan insanı üniversite engelleyemez. Gördüğüm kadarıyla demişsin ama Tekirdağ'da yaşıyorsun daha çok sanayileşmiş şehirlerde çalışanları hiç inceledin mi? Burada kötü üniversite mezunu olup aşırı yüksek standartlarda çalışan çok kişi var. İstanbul, Kocaeli bölgesinden bahsediyorum.
Oralara nadiren gidiyorum ve pek gezmiyorum. İnternette çok gördüğüm için sormak istedim.

eğer iyi üniversiteye gidemediysen küçük akvaryumun büyük balığı olmaya çalış
Böyle diyenlere çok fazla rastlıyorum ve ülkenin durumu da korkutuyor. Boşuna demiyorlardır diye düşünüyorum. Bunları kazanacak kapasite de yok bende. Kazansam da maddi imkanım yok. İş bulsam ayaklarım sıkıntılı.
Screenshot_20191223-130118.png

Deneyim herşeyin başında gelir. Harward'dan mezun ol istersen deneyimin yoksa bir işe yaramaz. Bunlar dışında bilgisayar mühendisliği okuma demiş attığın fotoğrafta. Gülünç Okü mezunu olan arkadaşım puanı düşük olmasına rağmen Lodoos'ta çalışıyor. Bu gibi yok burayı okumassan aç kalırsın gibi insanlar kendilerini yüceltmek için ve moral bozmak için yaratılmışlar boşverin.

En iyi üniversite dışında okuyacaksan çok istekli ve arzulu olman gerektiğini düşünüyorum. Neredeyse her ilde üniversite var ve çoğunun imkanları kısıtlı. Elinin altında imkan olmadığında azimli bir şekilde kendini geliştirme üzerine gidersen o zaman okuduğun üniversitenin çok bir anlamı yok. Sadece bir film izleyip bilgisayar mühendisi olmak isteyip gidip afyonda okuyan birinden çok bir şey beklememek gerekiyor. Üstüne üstlük her dört üniversite mezunundan birinden fazlasının işsiz olduğunu düşünürsek bana göre iyi bir üniversite olmadıktan sonra okumanın çok bir anlamı yok. Bu ülke koşullarında maalesef durum böyle.

Sen ortalama bir üniversiteden mezun olduğunda adam seni görüşmeye çağırmıyor bile o zaman kendini nasıl kanıtlamayı düşünüyorsun ki.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı