En kolay girilen bilgisayar veya bilişim bölümü nedir?

bence en iyisi 2 yıllık sağlık okumak hocam iş imkanları daha fazla kpssde kolay zaten sağlık bölümlerinin ama pc programcılığında atama olmadığından işsiz kalma ihtimaliniz var freelance hariç tabii ki

En kolay 2 yıllık bilgisayar programcılığı okursun onda da en fazla sana temeli öğretip geçerler gerisi sana kalmış.
Tamamdır teşekkürler.

bence en iyisi 2 yıllık sağlık okumak hocam iş imkanları daha fazla kpssde kolay zaten sağlık bölümlerinin ama pc programcılığında atama olmadığından işsiz kalma ihtimaliniz var freelance hariç tabii ki
Teşekkürler bilgisayar programcılğına bakacağım

Eğer mühendislik düşünürsen DGS sınavı var 2 yıl okuyup bitirdikten sonra DGS sınavına girip mühendisliğe geçebilirsin ama onda da kontenjan sıkıntısı var 4-5 kişi anca açarlarsa açıyolar.
Şuan mühendislik düşünmüyorum sadece bilişim ile ilgili diplomam olması için gideceğim. Alaylı olarak kendimi geliştiriyorum

Merhaba, sizce en kolay girilen bilgisayar/bilişim bölümü nedir?

Yazılan cevabların hepsi hem doğru hem de hatalı.

Öncelikle kişisel olarak ilginiz nedir ve hedef noktanız nedir onu belirleyin.
Arkasına seçtiğiniz veya hedeflediğiniz meslek ile ilgili uzmanlaşmış kişi var ise onlar ile irtibata geçin, mesleki gereklilikleri ve yaşanan zorlukları öğrenin.

Bilişim sektöründe sorunlar genel olarak 2 tanedir;
A) başta İngilizce olmak üzere yabancı dil bilmek.
B) sürekli günceli takip etme zorunluluğu.

Diğer sorunlar meslek içindeki kişisel veya çevresel sorunlardır.

2000 yılında bilişim sektöründe çalışıp da, bu mesleği bırakıp gidip manav olacağım demiyen yok gibi idi. Şimdi o konuşanların hepsi genel olarak bir yerde müdürlük yapıyor. Ben onlara gülüyordum. Ben sadece emekli oldum o kadar.

Merhaba @Eskiden İzlediğimiz. Devlet üniversitesi veya vakıf üniversitelerinde tam burslu kazanmak o kadar kolay olmasa da daha düşük taban sıralamalara sahip olan (4 yıllık) Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü olabilir.
Mezunları; Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri bölümü mezunları gibi Pedagojik Formasyon alındığı takdirde KPSS ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri dahil olmak üzere Lise ve Ortaokullara Bilgisayar Öğretmeni olarak atanma hakkına sahiptir ve iş ilanlarında da aranan bir bölüm olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:
Yazılan cevabların hepsi hem doğru hem de hatalı.

Öncelikle kişisel olarak ilginiz nedir ve hedef noktanız nedir onu belirleyin.
Arkasına seçtiğiniz veya hedeflediğiniz meslek ile ilgili uzmanlaşmış kişi var ise onlar ile irtibata geçin, mesleki gereklilikleri ve yaşanan zorlukları öğrenin.

Bilişim sektöründe sorunlar genel olarak 2 tanedir;
A) başta İngilizce olmak üzere yabancı dil bilmek.
B) sürekli günceli takip etme zorunluluğu.

Diğer sorunlar meslek içindeki kişisel veya çevresel sorunlardır.

2000 yılında bilişim sektöründe çalışıp da, bu mesleği bırakıp gidip manav olacağım demiyen yok gibi idi. Şimdi o konuşanların hepsi genel olarak bir yerde müdürlük yapıyor. Ben onlara gülüyordum. Ben sadece emekli oldum o kadar.
Cevabınız için teşekkürler. Son 1 yılda kararımı tamamen verdim, web yazılım üzerine odaklanacağım. Forumlarda, youtubeda vs. üniversite okuyan çoğu kişiden duyduğuma göre gereksiz matematik öğretiliyormuş, bunun yüzünden direkt yazılım mühendisliği okuma isteğimi yok ediyor. Tabii o bölümü kazanmasıda ayrı bir zorluk, son 3 senemin matematik ortalamasını toplarsam 5 ediyor. Yapamıyor değilim sadece kafamı yormak istemiyorum, aklımı çok fazla kullanmam gerekiyor. Belki zor öğreniyorumdur emin değilim.

Son birkaç ayda PHP tabanlı web sitelerine freelance hizmet vererek güzel paralar kazandım. Ancak yazılımcı denenebilecek bir seviyede olduğumdan emin değildim, bu yüzden stackimi daha çok doldurma kararı aldım. Şuan Laravel ve Tailwind öğreniyorum, ileride de bir javascript framework'u öğreneceğim.

Yabancı dil olarak ingilizce araştırmalar yapabiliyor, kitaplar okuyabiliyorum, ancak konuşma kısmında eksiklerim var, telaffuzumu geliştirmem için önerileriniz var ise duymak isterim :D

Merhaba @Eskiden İzlediğimiz. Devlet üniversitesi veya vakıf üniversitelerinde tam burslu kazanmak o kadar kolay olmasa da daha düşük taban sıralamalara sahip olan (4 yıllık) Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü olabilir.
Mezunları; Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri bölümü mezunları gibi Pedagojik Formasyon alındığı takdirde KPSS ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri dahil olmak üzere Lise ve Ortaokullara Bilgisayar Öğretmeni olarak atanma hakkına sahiptir ve iş ilanlarında da aranan bir bölüm olduğunu düşünüyorum.
Cevap için teşekkürler. Öğretmen veya memur olmayı pek düşünmüyorum şuan. Diğer arkadaşlar 2 yıllık bilgisayar programcılığı okuyabilirsin yazdılar ne düşünüyorsunuz?

Lunis Torvalds'ı duymuşsundur.
Kendisinin şu şekilde bir ifadesi var, aklımda kaldığınca yazayım.
"Bir başkasının 100 satırda aldığı sonucu 20-30 satır da sonuçlandırmaktır coder'lık".

Yani seni bu şekilde bir sonuç alabileceğinden emin isen matematik dersine önem verme.
Ama evren matematik ve fizik kuralları ile hareket eder. Dolayısı ile karşında 1-0'lar ile iş yapan bir makineye ne kadar basit ve farklı komut satırlarını daha iyi sonuçlar alabileceğine ve satranç'da edebiyat kitapları okuyarak başarılı olabileceğinden emin isen, neden olmasın.

Kişisel olarak; matematik bir zekaya sahip değilsen, klasik bir Coder'dan ileriye gidebileceğinden emin değilim.

Geri
Yukarı