Rehber En kolay programlama dili diye bir şey yok! - Programlama dilleri ve zorlukları

Herkese merhaba,
Son zamanlarda forumda çok fazla "X dili çok basit!", "Y'den kolayı yok!", "İngilizce'den farkı yok!" tarzı mesajlar gördüğüm için bu makaleyi yazma ihtiyacı hissettim.

En kolay programlama dili diye bir şey yok. Bu nedenle tüm dilleri zorlukları ile birlikte teker teker anlatacağım.

Her "En kolay programlama dili" konusunun içinde en az 2-3 tane Python diyen birileri görüyorum. Bunu diyen biri ileri düzey class ifadelerini ve pek çok önemli kütüphaneyi kullanmamıştır. Python sadece input ve print'ten ibaret değil arkadaşlar. Eğer Python'u artılarını ve eksilerini sıralarsak:
Artıları:
  • Kullanım alanı geniştir.
  • Kaynak sayısı fazladır.
  • Yazım olarak sadedir.
Eksileri:
  • Dile ekleme yapmak zordur.
  • Class yapısı ilerledikçe daha karmaşıklaşır.
  • Scripting bir dil olması nedeniyle pek çok dile göre yavaş çalışır.

Son zamanların gözdesi C#. Pek çok alana hakim olması ile tercih edilen bir dil. Artıları ve eksileri ise:
Artıları:
Eksileri:
  • Temelini kütüphanelerin oluşturması henüz OOP mantığını bilmeyenler için sorun olabilir.

Bu iki dili birbirinden ayırmak istemedim çünkü temelinde benzer işler için kullanılıyorlar. Bu iki dilin artılarını ve eksilerini sıralarsak:
Artıları:
  • Makineye yakın olmaları sayesinde hızlı çalışan dillerdir.
  • Temelinde makine olduğu için bu iki dil üzerine makine işlemlerinde medium-high level dillerde başka bir dil tanımam.
Eksileri:
  • Kullanım alanı açısından diğer dillere göre zayıf kalan dillerdir çünkü çalışmak için makineyle etkileşim halinde olmak zorundadırlar(Çoğu dil eni sonunda makineye bağlanır ancak bu diler pek çok dile göre makineye daha yakın.).
  • Syntax bakımından ağır olmaları programlamaya yeni başlayacak biri için sorun olabilir.

C#'a benzer bir dildir ancak bir yandan da C++ ile benzerlikler bulunmaktadır. Mobil tarafında önemli bir dil. Artıları ve eksileri açısından C# ve C++'a benzerdir.

Okuyan herkese teşekkürler. Listeye eklememi istediğiniz dilleri ve sorularınızı yazarsanız sevinirim.

Son zamanların gözdesi C#. Pek çok alana hakim olması ile tercih edilen bir dil. Artıları ve eksileri ise:
Artıları:
Eksileri:
  • Temelini kütüphanelerin oluşturması henüz OOP mantığını bilmeyenler için sorun olabilir.
OOP çok mu zor bir şey?

Ben o nedenle demedim? Daha programlamadan anlamayan veya soyut kavramlar hakkında bilgisi olmayan biri için OOP ağır gelebilir. Zaten OOP mantığını bilmeyenler için sorun olabilir dedim. Öyle bir şey demedim.
Öyle bir şey dediniz demedim hocam.
Zor mu diye merak ettim.
Çünkü öylr zor bir şey değilse(yeniler hariç) kolay oluyor diğerlerine göre.
Değil mi?

OOP çok mu zor bir şey?
Teorik olarak öğrenmesi basit. Yapıyı anlamak zor değil.

Ama nedense, uygulamada herkes dökülüyor. Yani ana yapıyı, mimariyi doğru kuramıyorlar. Sonra kodlar spagetti ye dönüyor.

Kısaca; teorik yapı basit ama uygulamada kolay değil. (Gerçek uygulamadan bahsediyorum yoksa bir interface oluştur 2 uyduruk class ile implemente et bitti, değil)

Öyle bir şey dediniz demedim hocam.
Zor mu diye merak ettim.
Çünkü öylr zor bir şey değilse(yeniler hariç) kolay oluyor diğerlerine göre.
Değil mi?
OOP denen ilke aslında işinizi kolaylaştırmak için var. Bakarsanız OOP düzen, verimlilik, sürdürülebilirlik gibi özellikleriyle güzel bir ilke.

OOP denen ilke aslında işinizi kolaylaştırmak için var. Bakarsanız OOP düzen, verimlilik, sürdürülebilirlik gibi özellikleriyle güzel bir ilke.
Evet hocam. Biliyorum da bunu şunun için dedim.
''Temelini kütüphanelerin oluşturması henüz OOP mantığını bilmeyenler için sorun olabilir.''
Adam başlamış bir yerden diyelim. İlerlemiş kavramış. Bunun zorluğunu çekmez artık.
E başka eksisi de yok. Onu demek istiyorum.
Microsoft yapmış. Helal olsun.

Evet hocam. Biliyorum da bunu şunun için dedim.
''Temelini kütüphanelerin oluşturması henüz OOP mantığını bilmeyenler için sorun olabilir.''
Adam başlamış bir yerden diyelim. İlerlemiş kavramış. Bunun zorluğunu çekmez artık.
E başka eksisi de yok. Onu demek istiyorum.
Microsoft yapmış. Helal olsun.
Zaten C# rahat bir dildir. Ama illaki eksikleri vardır aklıma gelmeyen.

Geri
Yukarı