En sevdiğiniz filozof ve beğendiğiniz sözünü paylaşın

Akıllı olan, sohbet sırasında ne hakkında konuştuğundan ziyade kiminle konuştuğunu düşünerek hareket edecektir. Bunu yaptığı takdirde sonradan pişman olacağı hiçbir şey söylemeyeceğinden emindir.
Arthur Schopenhauer.

Ruh arayanda, hiç ruh yoktur.
Nietzsche.

Köleler efendilerine değersiz insanlar da tutkularına köledir.
Dışarıdan güçlü görünüyor olabilirsin, ama savaşlar içeride kazanılır.
Diyojen’e bir adamın ne kadar akıllı olduğunun nasıl anlaşıldığını sordular. Yanıtı kısa oldu: Konuşmasından. Bir soru daha sordular: “Peki adam ya hiç konuşmazsa? Diyojen’in yanıtı bu kez şöyle oldu: O kadar akıllı olanı henüz yok dünyada.
Sinoplu Diyojen......

Direkt kitabın bir bölümünü çok seviyorum. Nietszche Böyle Buyurdu Zerdüşt kitabında Pazar Yerindeki Sinekler bölümünü okumanızı tavsiye ederim. Ben birkaç paragrafı kitaptan bakarak yazdım.

Yalnızlığın bittiği yerde başlar pazaryeri; ve pazaryerinin başladığı yerde başlar büyük oyuncuların gürültüsü ve zehirli sineklerin vızıltısı.

Pek kavramaz halk büyük olanı, yani: yaratanı. Ama hoşlanır büyük davaları sahneye koyan ve oynayan herkesten.

Yeni değeleri bulanların etrafında döner dünya: -görünmezdir dönüşü-. Oysa oyuncuların etrafında döner halk ün: böyledir dünyanın gidişatı.

Kaç dostum, yalnızlığına kaç: zehirli sineklerin soktığını görüyorum seni. Kaç, rüzgarın sert ve şiddetli estiği yere.

Bu bölümün en sevdiğim paragraflaran birkaçı. Bence çok güzel şeyler anlatıyor. Yalnızlık, değer yaratma,halkın hoşlandığı kişiler ve seni zehirleyen kimseler...

En sevdiğim galiba şu an Nietszche olabilir. Kesinlikle hayatıma yön veren filozoflardan birisi.

Yeni konular

Geri
Yukarı