En sevdiğiniz Linux dağıtımı nedir?

Manjaro ve OpenSUSE.
Bunumu kastettiniz;
1595752436019.png

Muslim Edition :D

Bizler de bir Müslim Edition dağıtım yapalım. Görselleştirmeleri ben yapabilirim. Var mı destek olacak.
Hocam birkaç ayrı versiyonlu büyük çaplı bir proje olabilir. Ayasofya edition, Selimiye edition gibi ve daha niceleri. Büyük güçlerin milli dayanışmasını temsilen RAM'in yarısını da devlete hibe edelim "O ne kardeş yarısını bana ver." hesabı :D.

En sevdiğiniz Linux dağıtımı nedir?

Hepsini seviyorum, toplam 3 bin civarında dağıtım var, hepsinin kendine göre güzelliği var, hepsini anlatmak mümkün değil, taban dağıtımları anlatayım.

Arch, her şeyini kendin inşa ediyorsun, istemediğin paketler kurulmaz, ana deposu zayıftır ama harici depo olarak AUR kullanılabilir, kendin inşa ettiğin için her şeyinden kendin sorumlusun.

Debian, bir çok kesime göre inşa ediliyor, deposu zengin ve kararlıdır, güvenlik nedeniyle bazı işlemlere kolay izin vermez ancak kullanıcı tercihli non-free kalıplar da geliştiriyor.

Ubuntu, Debian'ın Testing tabanıyla inşa edildiği için paket seçeneği daha fazladır, yaygın kullanıcıya sahip olduğu için arama motorlarında çözüm bulma şansı daha fazladır.

Gentoo, kendin inşa ediyorsun, sistem donanımına göre oluşuyor, bu nedenle donanımına daha uyumlu bir sistemin oluyor, ancak kurulumu ve inşası çok zordur, dünyaya geldiğine pişman bile edebilir.

openSUSE, özellikle yeni kullanıcı için inşa ediliyor, uçbirime pek ihtiyaç bırakmıyor, bir çok kullanıcı aracını bir programda birleştirmiş, kullanımı kolay, deposu zengindir, kimsenin şikayet ettiğini görmedim ama nedense kullananı da pek görmedim.

Fedora, yenilikçi bir dağıtımdır, en yeni paketleri kullanır, yenilikleri genelde o getirir, deposu zayıftır ancak RPM paket paylaşan sitelerden eksikler giderilebilir, gözü hep ileriye baktığı için günlük sorunlarla pek uğraşmaz.

Slackware, güzel bir dağıtımdır, kullanışlıdır ancak Fedoranın aksine at gözlüğüyle baktığı için 20 yıldır genelde aynıdır, hiç değişmez, onun açığını Sabayon dağıtımı kapatır.

Linux Mint, taban dağıtım değil ama son kullanıcı için can kurtarandır, bir hayli gelişmiştir, sorunlar anında çözülür.

Yoruldum.

Clear Linux. Sistemi en az yoran dağıtım bu oldu. İntel işlemciniz varsa mutlaka kurup deneyin. İntel'in sunduğu bir linux dağıtımı olduğu için bayağı uyumlu. AMD işlemcili sistemlerde de güzel sonuçlar çıkarıyor. Paket yönetimi olarak swupd ve flatpak kullanıyor. Bir iki gün kullandıktan sonra alışıyorsunuz. Tabi biraz daha geliştirilmesi gerek fakat şu haliyle bile kullanmaya değer bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı