En stabil, en performanslı Linux dağıtımı önerisi

@thegears, benim bilgisayarım da benzer özelliklere sahip ve gayet akıcı çalışıyor. Az önce bahsettiğim Gnome, Cinnamon ve KDE Plasma gibi ağır masaüstü ortamlarını kullanmıyorsanız Windows'daki akıcı performansı elde edemiyorsunuz.
Bir şey daha soracağım ben kurulumları ventoy ile yapıyorum bu etkilemez dimi

@thegears, benim de USB belleğimde Ventoy yüklü. 10-15 tane dağıtım yüklü. Kafam estikçe başkasını kullanıyorum. Sorun olmaması lazım.

Puppy Linux Home bu dağıtım çok hafif. Live USB modunda biraz dener misiniz? Hala aynı şeyleri yaşıyor musunuz?
İndirip kuruyorum hemen.Geri dönüş sağlarım.

@thegears, benim de USB belleğimde Ventoy yüklü. 10-15 tane dağıtım yüklü. Kafam estikçe başkasını kullanıyorum. Sorun olmaması lazım.

Puppy Linux Home bu dağıtım çok hafif. Live USB modunda biraz dener misiniz? Hala aynı şeyleri yaşıyor musunuz?
1647107360866.png
Hangisini tercih etmeliyim ?
@thegears, denediğiniz sistemleri USB'den mi çalıştırıyorsunuz yoksa diske kurup mu çalıştırıyorsunuz?
Disk'e kuruyorum.

4 GB RAM
i3
Intel HD 4000

Manjaro kur geç. Manjaro da donanım sorunu yaşayacağını düşünmüyorum ama emin olamam. MX Linux, Mint gibi dağıtımlar stabil ve iyi kullanılır diye düşünülse de donanım da bazen sorunlar çıkartabiliyor. Manjaro non-Free Firmware ile daha hatasız kurulum sağlayabiliyor. Stabil olması için aslında herhangi bir şey yapmana gerek yok çünkü ben halihazırda eski sistemimde hiç yedek almadan senelerdir kullanıyorum ama Arch tabanlı dağıtımlar da dosya yedekleri almanı ve snap, flatpak uygulamalarını pek önermiyorum. *çok ihtiyacın olduğunda önce flatpak tercih etmeni öneririm.*

Puppy Linux, Void Linux gibi alternatifler en az kaynak tüketenlerdir. Ubuntu temelli dağıtımlar kullanımı kolay olsa da kaynak tüketimleri fazladır, Ubuntu temelli dağıtımlardan uzak durun. Arch Linux temelli dağıtımlar özellik/kullanışlılık ve performans arasında tam ortadadır.

Masaüstü ortamı seçerken XCFE gibi alternatiflere bakın. Gnome, Cinnamon ve KDE Plasma'dan uzak durun(Bunlar gelişmiş masaüstü ortamları olup çok fazla kaynak isterler.).
Ben sanal makine de Arch Linux kullandım verebildiğim max. kaynak değerleri verdim ancak yüzümü kara çıkardı ben Arch Linux'u hızlı dağıtımların içerisinde yer vermezdim.(Arch Linux hakkında söylediklerin doğru!)

Yeni konular

Geri
Yukarı