En verimli Wi-Fi sistemi hangisi?

z3k

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar,

Evi dikdörtgen olarak düşünün ve bir ucunda salon var. Salonda da modem var. Evde başka yere takılacak yer yok maalesef. Dikdörtgenin karşı kenarında da yatak odaları vs var. Son 2-3 odada Wi-Fi hızı yok (bağlı ancak sinyal çok zayıf).

Kullanılan modem ZyXEL VMG3312-B10B.

Wi-Fi sinyalini arttırmak için sadece yeni, Wi-Fi 6 özellikli modem veya router alsam sorun devam eder mi? Wi-Fi 6 bu sorunu çözebilecek teknoloji mi?

2. seçenek olarak bu modemi kullanmaya devam edip Wi-Fi range extender veya PowerLine adaptör kullansam sorunu çözer diye düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bununla ilgili?

Range extender cihazları ile modem arasındaki veri iletimi Wi-Fi ile yapılıyor ancak PowerLine adaptörlerde elektrik hattıyla iletim oluyor diye biliyorum. Bunlardan hangisi daha az sinyal, performans kaybı yaşar? Benim düşüncemce PowerLine daha iyi olur ancak sizlere de sormak istedim.

PowerLine veya range extender için Wi-Fi 6 özellikli olanlarından alsam kullandığım modemim Wi-Fi 6 desteklemese bile yararını görür müyüm?

PowerLine adaptörler nasıl çalışıyor? Yani 2 adaptör var biri modemin yanına prize takılıp modemden Ethernet'le bağlanıp diğer adaptörü de evin uzak yerine takıp mı çalışıyor çünkü bazı PowerLine ürünlerinde 2 cihaz gözüküyor bundan dolayı merak ettim.

Son olarak Wi-Fi 6 modem, router, range extender ve PowerLine adaptör önerilerinize de açığım.

Yardım edenlere teşekkür ederim.

Bende 100Mbit internet var, PowerLine ile masaüstü bilgisayarıma bağladığımda 50Mbit alıyorum ama ping kaybı yok oyunlarda. Evim tarif ettiğiniz gibi ve salonla oda arasında koridor var. Direkt prize taktım çalıştı. Sadece taktığın prize topraklama olmayan cihaz takmayacaksın. Yoksa lag giriyor :)

Range Extender'lar çok verimli olmuyor eğer özellikle oyun oynuyorsan. Başka modem olayını bende düşünüyorum çünkü bize tarife ile verdikleri modemin gücü zayıf komşu ile paylaşmayalım diye.

Yerinizde olsam PowerLine alırım ve denerim, düzgün olmazsa iade etmesi kolay. Bir arkadaşımda var ve mutlu.

Bende 100Mbit internet var, PowerLine ile masaüstü bilgisayarıma bağladığımda 50Mbit alıyorum ama ping kaybı yok oyunlarda. Evim tarif ettiğiniz gibi ve salonla oda arasında koridor var. Direkt prize taktım çalıştı. Sadece taktığın prize topraklama olmayan cihaz takmayacaksın. Yoksa lag giriyor :)

Range Extender'lar çok verimli olmuyor eğer özellikle oyun oynuyorsan. Başka modem olayını bende düşünüyorum çünkü bize tarife ile verdikleri modemin gücü zayıf komşu ile paylaşmayalım diye.

Yerinizde olsam PowerLine alırım ve denerim, düzgün olmazsa iade etmesi kolay. Bir arkadaşımda var ve mutlu.

Artık oyunlarla işim yok. Evde internet en çok video için kullanılıyor.

Önereceğiniz PowerLine var mı? Arkadaşınız ne kullanıyordu?

Bunda var bir tanesinde:

Bu arada akım korumalı prize takarsan performans kaybı olabiliyormuş buna dikkat edin. Standart 3'lü prizde kullanıyorum ben.

Fiyat filtresi olduğundan görmemişim.
Aynı ürün Amazon'da 460₺ olduğundan dolayı oradan sipariş verdim. Yarın gelecekmiş kargo da hızlı. Kullanınca son bir deneyimi yazarım.

Yeni konular

Geri
Yukarı