Ender 3 Pro 3D Yazıcının güç kaynağına direkt olarak fan bağlamak

SeniorLeta

Centipat
Öncelikle elimde Ender 3 Pro var ve cihaz çok sesli geceleri çalıştırmıyorum. Cihaza ses yalıtımlı kabin yaptım. Ama içindeki sıcak havanın dışarı çıkması için içine fan koymam gerekiyor.
Bu fanı adaptöre bağlamayı düşündüm fakat yazıcının güç kaynağında boş + ve - kısımları mevcut.
Fan üzerine açma ve kapama için anahtar eklemem gerekiyor.

Sorun ise bunu nasıl yapacağım? Bu şeylerden pek anlamıyorum.

Güç kaynağı output: 24V 14.6A ( güç kaynağının resmi mevcut 2 adet (+) ve 2 adet (-) kısmı boş)

Fan ise:
Volt: DC 24V
Akım: 0.12A

Güç: 2.88W
Hız(RPM): 2500RPM
Ses dB: 31.5dB-A
Önerilerinizi bekliyorum.

Dosya Ekleri

• 1-adet-Creality-3D-Ender-3-Pro-CR20-Pro-G-Kayna.jpg
    1-adet-Creality-3D-Ender-3-Pro-CR20-Pro-G-Kayna.jpg
    88,4 KB · Görüntüleme: 63
  • 10755066724402.jpg
    10755066724402.jpg
    36,9 KB · Görüntüleme: 75
Öncelikle elimde Ender 3 Pro var ve cihaz çok sesli geceleri çalıştırmıyorum. Cihaza ses yalıtımlı kabin yaptım. Ama içindeki sıcak havanın dışarı çıkması için içine fan koymam gerekiyor.
Bu fanı adaptöre bağlamayı düşündüm fakat yazıcının güç kaynağında boş + ve - kısımları mevcut.
Fan üzerine açma ve kapama için anahtar eklemem gerekiyor.

Sorun ise bunu nasıl yapacağım? Bu şeylerden pek anlamıyorum.

Güç kaynağı output: 24V 14.6A ( güç kaynağının resmi mevcut 2 adet (+) ve 2 adet (-) kısmı boş)

Fan ise:
Volt: DC 24V
Akım: 0.12A

Güç: 2.88W
Hız(RPM): 2500RPM
Ses dB: 31.5dB-A
Önerilerinizi bekliyorum.
Eksiyi eksiye, arti kablosunu da anahtar lehimleyeceksin. 🙂

Nasıl yani? Ben 0.18A çeken Fan'a daha fazla akım verdim ama zarar görmedi. Ama kesin bir şey değil. PSU'dan kaç A geliyor?
PSU'da output kısmında 24V 14.6A yazıyor. Fan ise 24V 0.15A
Bugün yaptım ve çalışıyor. 3 pinli fan buldum. Sarı kablonun ne olduğuna anlam veremedim. Araştırdım bunu buldum;
"Sarı kablo genel olarak kullandığı yer fanın dönüş hızı ile ilgilidir. Sarı kablo fanın dönüş hızını ayarlamak için kullanılmaktadır. Kırmızı ve Siyah kablolar güç için kullanılmaktadır."
Sarı kabloyu kesip bantladım kullanmıyorum. Umarım sorun olmaz.

PSU'da output kısmında 24V 14.6A yazıyor. Fan ise 24V 0.15A
Bugün yaptım ve çalışıyor. 3 pinli fan buldum. Sarı kablonun ne olduğuna anlam veremedim. Araştırdım bunu buldum;
"Sarı kablo genel olarak kullandığı yer fanın dönüş hızı ile ilgilidir. Sarı kablo fanın dönüş hızını ayarlamak için kullanılmaktadır. Kırmızı ve Siyah kablolar güç için kullanılmaktadır."
Sarı kabloyu kesip bantladım kullanmıyorum. Umarım sorun olmaz.
Normalde sorun olacağını düşünmüyorum sarı kablonun. Ben güç kablolarını bağlayınca çalışıyordu.🙂
@cengover_ekin @Taptic

Merhaba. PSU'ların içindeki 12 voltluk 1 veya 2 adet sirkülasyon (soğutma) fanları da direk +12 volt DC'ye sarı ve siyah kabloyla bağlı olarak çalışıp kesinlikle fazla amperi çekip bozulmuyor, yani demek istediğim bu 24 volt DC fanı sadece 0.16 A'lık akımı 14.6 A'dan alıp çekecektir, bu konuda hiç merak etmeyin, direk 14.6 A'ya bağlayabilirsiniz.

Bu kadar düşük mA eksikliği bu 3D yazıcının beslenmesini 14.6 - 0.16=14.44 A eksilmesi ile büyük olasılıkla etkilemeyecektir. 3D yazıcı 24 voltta 10-12 A'yı çekiyorsa harici 24 volt başka adaptör kullanmak ise gereksiz olur, ayni PSU içindeki 12 voltluk fanların beslenmesindeki gibi ayni bu 24 voltluk SMPS'li kaynaktan bu fanı bağlayarak besleyin. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
f9bb9731-6282-439e-9332-608bd8e5f360.jpg

Yuvarlak içine aldıklarım dogrudan fandan gelen kablolar. Bu şekilde bagladım. Digerleri ise 3D yazıcının kabloları. 1-2 gündür kullanıyorum. Sıkıntı göremedim. İnternette şunu görmüştüm; birisi benim cihazın aynısına bu şekilde benim yaptığım gibi doğrudan 24V şerit LED takmıştı ve sorunsuz diyordu. Çok anlamıyorum bunlardan umarım dediginiz gibi olmuştur.

Yeni konular

Geri
Yukarı