Ender 3 Pro filamenti itemiyor

Çanakanten

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Yaklaşık 6 aydır ender3 Pro kullanıyorum.
Ancak bir süredir ağzından filamenti itmiyor.
Komple hotend kısmını dağıttım nozzleda tıkanma var mı diye baktım ama yok, her şey yolunda görünüyor.

Etruderdan olabileceğini düşünüp yeni extruder aldım.
Hemde alüminyum çift ittirmeli Extruder'a geçmek için mazeret oldu.
Ancak baktım malzeme yine çıkmıyor.
Extruder ittirmeye çalışıyor malzemeyi ama gelmiyor malzeme bir türlü.

Aklıma gelen şu hotend yeteri kadar ısınmıyor olabilir mi?
Elimde derecesini ölçecek bir malzeme yok.
Uç ısınmadığı için malzeme uçtan çıkmayabilir diye aklıma geldi.
Böyle bir sorun yaşayan oldu mu?
Hotend ısıtma elemanı bozulmuş olabilir mi (ismini bilmiyorum.)?
Duruma göre yeni hotend alacağım.

Hotend ısındıktan sonra elle besleme yapınca filament baskı zamanındaki gibi nozülden çıkıyorsa ısınmasında sorun olmayabilir. Ext. motorunda da sorun olabilir, makinede aynı motordan varsa ikisini yer değiştirip bir de öyle dene. Hotend bölgesindeki öndeki fanın iyi çalışmıyorsa radyatör bölgesinde normalde katı olması gereken filament orada yumuşayıp sıkıntı da oluşturuyor olabilir. PTFE borunun uçlarını kontrol et, erime varsa sürtünme olabilir. İçinde filament kalmış olabilir, filament değişiminde. Ext. mandalını çok sıkı yaptıysan filamenti ovalleştirip boru içinde sıkışmasına neden olmuş olabilir vs. vs. Yani bakacağın birçok şey var.

Elimle ittirmeyi denedim ama yine de gitmiyor malzeme hatta baya yüklenmeme rağmen gitmiyor. Makine ısınmayı gösteriyor. Ama uca yansıyor mu emin değilim.

Elle filamenti itme işini ext. kısmından yapıyorsan bazı olasılıkları gözardı etmiş oluyorsun, yukarıda yazdıklarımdan. Nozüle dış kısmından filament değdirince eritiyor mu ?

Soğuk ise:
Termistör ve/veya ısıtıcı fişek kabloları kırılmış/kopmuş ya da vidaları gevşemiş de olabilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı