Ender 3 S1 hatalı baskı yapıyor

caliskan34

Hectopat
Merhaba, Ender 3 S1 cihazımda ya da dilimleme programımda bir sorun var. Video ve fotoğrafta görebileceğiniz gibi hatalı ve bolca çıtırdamalı bir baskı yapıyor. Nozül baskıya üzerinden geçerken çarpıyor ve tahminimce bu soruna neden oluyor. Gerek yazıcıdan gerek de Prusa Slicer'dan Z hop gibi seçenekleri ayarlıyorum fakat Z hop da yapmıyor, nedenini çözemedim varsa karşılaşan yardımcı olursa sevinirim. Teşekkürler.

Video

Dosya Ekleri

• 88d1006d-b8ee-4b01-891d-99cd4d038957.jpeg
    88d1006d-b8ee-4b01-891d-99cd4d038957.jpeg
    174,7 KB · Görüntüleme: 34
X ekseninde ön cephede kayma olduğu gözüküyor, kontrol etmen iyi olur kayışı ve genel montajı.

Prusaslicer Z hop yerine Lift Z ifadesi kullanılıyor, makinendeki Z- offset olmasın? Z offset ise ayrı ama ikisi farklı şeyler.

Videonda birkaç travel dışında Z-hop çalışmasını yakalamak zor çünkü infill basıyor makine, Z-hop plastik basılırken değil travel yani bir yerden başka yere basım yapmadan gitme sırasında çalışır. Emin olmak istiyorsan "Lift Z" değerini çok arttırırsan Z eksenine bakarak bile çalıştığını anlarsın.

Montajın OK, e-step kalibrasyonun doğru ise infill olarak gyroid kullan. Retraction ayarlarını da gözden geçirmen iyi olur. E-step ayarı önemli, over extrusion varsa makine fazla filament basacağından dolayı da bu tip sorunlar oluşabilir.

Bu şekilde makinene işkence yaparsan direct drive bölgesinde sıkıntılar yaşaman olası, nozülü söylememe gerek yok zaten.

Son düzenleme:
X ekseninde ön cephede kayma olduğu gözüküyor, kontrol etmen iyi olur kayışı ve genel montajı.

Prusaslicer Z hop yerine Lift Z ifadesi kullanılıyor, makinendeki Z- offset olmasın? Z offset ise ayrı ama ikisi farklı şeyler.

Videonda birkaç travel dışında Z-hop çalışmasını yakalamak zor çünkü infill basıyor makine, Z-hop plastik basılırken değil travel yani bir yerden başka yere basım yapmadan gitme sırasında çalışır. Emin olmak istiyorsan "Lift Z" değerini çok arttırırsan Z eksenine bakarak bile çalıştığını anlarsın.

Montajın OK, e-step kalibrasyonun doğru ise infill olarak gyroid kullan. Retraction ayarlarını da gözden geçirmen iyi olur. E-step ayarı önemli, over extrusion varsa makine fazla filament basacağından dolayı da bu tip sorunlar oluşabilir.

Bu şekilde makinene işkence yaparsan direct drive bölgesinde sıkıntılar yaşaman olası, nozülü söylememe gerek yok zaten.
Merhaba, yanıt için teşekkürler. 4 ay evde değildim. Döndükten sonra professional firmware versiyonunun güncelleme aldığını gördüm. İlk baskıyı guncelleme sonrasında aldım ve sonuç bu. Daha önceki sürümde step kalibrasyonu yaptığımı hatırlıyorum. Z kaldırmanın olmadığını tüm baskı boyunca gördüm fakat slicer programında da baskı menüsünde cihazın kendisinde de 0.4mm olarak ayarlı. Sanırım orijinal yazılımına döndürüp tüm hareketli parçaları kontrol ettikten sonra sorun çözülür. Önceden yoktu çünkü.

Ek olarak; yeni bir alüminyum hotend ve full metal barel aldım. Geldiklerinde orijinal yazılımı ile e step kalibrasyonu yapar sonuçları paylaşırım.

Geri
Yukarı