Çözüldü Ender 3 S1 Pro tablaya yapışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Cem Çağlayan

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,
Bir hafta öncesinde almış olduğum yazıcım ilk günlerde mükemmel baskılar verirken son günlerde tablaya yapışmama ve kalkma sorunlarıyla başımı ağrıtmakta. Bu konu hakkında bilgisi olan birileri varsa yardım edebilir mi? Teşekkürler.

IMG_2491.jpeg

IMG_2490.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
V2'deki cam tabladan ben memnundum, temiz tutulduğu sürece sorun yaşatmaz. 3 Neo'da da aynı tip tabla kullanıyor olmalılar.

Chep'in S1 Pro incelemesinde Chep, S1 Pro'nun esnek tablasının S1'inkinden daha kötü olduğunu ve ufak parçaların tutunmasının daha zor olduğunu söylemişti, onun yalancısıyım.

Upgrade ya da iyileştirme yapmak istemiyorsan Creality ürünleri çok doğru ürünler olmayabilir ama sorunsuz ürün yok, daha az sorunlu ürün var. 🙂

Ender 3'deki eksiklerin ve kusurların çoğu ne Ender 3 Pro'da ne de V2'de düzeltildi ama ezelden beri devam ettikleri için de çözümler biliniyor ve kolayca uygulanabiliyor.

S1 ve S1 Pro'da iyileştirme ve upgradelere gidildi. Mevcut durumları hala kompleks yapıda değil. Bence makineye biraz daha zaman verebilirsin ama iade süresi sıkıntısı varsa ayrı tabii.

Hareketli bir ürün olduğundan titreşim sebepli makinenin civatayla tutturulmuş her noktasında(iskelet dahil) gevşeme olabiliyor, belli periyotlarla kontrol etmen gerek. Tekerleri iki parmakla çevirebiliyor olman gerek, çok sıkı olmamalılar. Tablayı herhangi bir köşesinden tutup sağa sola ya da yukarı aşağı fazlasıyla oynatabiliyorsan eksantrik somunlarla boşluğu alman gerek. Bu kontrollerden sonra tekrar tabla ayarını denemeni öneririm. Tabla ayarından önce tabla ayar çarklarının bağlı old. civatalar çarkları çevirirken yuvalarında(havşa boşluklarında) dönüyorsa ona da çözüm getirmen gerek. Özetle bazı ön kontroller gerekli. Firmware güncellemesi varsa belki o da yardımcı olur.

Belirttiğin aralık için bir şey öneremem, Prusalar çok daha pahalı. Sovol SV06 olsa belki o olabilirdi. Özellikleri beklentilerini karşılar mı bilemem ama makine Prusa MK3S+ klonu gibi, incelemelerde kötü diyene rastlamadım.

Not: Porima iyidir, malz. kaynaklı sorunlar yaşandığına çok ihtimal vermiyorum.
Şuan ona geçmeyi düşünüyorum en azından bastığım ürünler yarım-yamalak olmaz, teşekkürler öneriniz için.
Rica ederim. Hocam galiba aynı marka bile olsa her makinada farklı performans verebiliyor bu hobiye başlayalı birkaç ay oldu hata yapa yapa öğreniyorum siz bana bakmayın 😅 esun bile olsa alırken 1 tane alıp deneyin umarım sizde de sorun çıkmaz.

Rica ederim. Hocam galiba aynı marka bile olsa her makinada farklı performans verebiliyor bu hobiye başlayalı birkaç ay oldu hata yapa yapa öğreniyorum siz bana bakmayın 😅 esun bile olsa alırken 1 tane alıp deneyin umarım sizde de sorun çıkmaz.
Şuan porima ile iyi gidiyorum sayılır fakat şu baskı ortasında noozle ucu ürünüme dokunuyor ve bunu her baskımda yapıyor cidden canımı sıkmaya başladı, bu sorunla sizde karşılaştınız mı? Karşılaştıysanız sorunu nasıl çözdünüz hocam?

Şuan porima ile iyi gidiyorum sayılır fakat şu baskı ortasında noozle ucu ürünüme dokunuyor ve bunu her baskımda yapıyor cidden canımı sıkmaya başladı, bu sorunla sizde karşılaştınız mı? Karşılaştıysanız sorunu nasıl çözdünüz hocam?
Hocam baskı belli bir yüksekliğe ulaştıktan sonra nozzle üzerinden geçerken hafif temas ederek tırrrıt diye ses çıkması olayından bahsediyorsan o bende de oluyor. En başta yatak ayarını yaptıktan sonra ortalama 50 saat sonunda hafiften bu temaslar başlıyor sonra giderek artıyor. Forumlarda araştırırken genellikle gördüğüm şey yatak ayarını çok iyi bir şekilde yapmak gerekiyormuş. Henüz çok iyi yapamasam da idare etmeye çalışıyorum. Ben de bu soruna yatak ayarı haricinde başka bir şeyin sebep olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca ileride yatağın altındaki yayları değiştirmeyi düşünüyorum.

Hocam baskı belli bir yüksekliğe ulaştıktan sonra nozzle üzerinden geçerken hafif temas ederek tırrrıt diye ses çıkması olayından bahsediyorsan o bende de oluyor. En başta yatak ayarını yaptıktan sonra ortalama 50 saat sonunda hafiften bu temaslar başlıyor sonra giderek artıyor. Forumlarda araştırırken genellikle gördüğüm şey yatak ayarını çok iyi bir şekilde yapmak gerekiyormuş. Henüz çok iyi yapamasam da idare etmeye çalışıyorum. Ben de bu soruna yatak ayarı haricinde başka bir şeyin sebep olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca ileride yatağın altındaki yayları değiştirmeyi düşünüyorum.
Yatağın altındaki yayları neyle değiştirmeyi düşünüyorsunuz öneride bulunabilir misiniz? Ben üç gün önce silikon aldım fakat hala gelmesini bekliyorum.

Yatağın altındaki yayları neyle değiştirmeyi düşünüyorsunuz öneride bulunabilir misiniz? Ben üç gün önce silikon aldım fakat hala gelmesini bekliyorum.
Hocam robo90 robolink gibi sitelerde klasik 3d yazıcı yayları oluyor onlara bakıyorum henüz bu konuda bilgim olmadığı için öneride bulunamıyorum. Silikonları denedikten sonra forumda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Hocam robo90 robolink gibi sitelerde klasik 3d yazıcı yayları oluyor onlara bakıyorum henüz bu konuda bilgim olmadığı için öneride bulunamıyorum. Silikonları denedikten sonra forumda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Hocam kullandığımız Ender 3 S1 Pro marka yazıcının tabla yayları gayet iyi değil mi? Çok övülmüştü forumlarda.

Bende yatak ayarı ortalama 100 saatte bir bozuluyor. Belki de ayarı çok iyi yapamadığımdan suçu yaylara atıyor da olabilirim. O yüzden sizin aldığınız silikonun performansını merak etmiştim.
Berbat ötesi diyebilirim, en ufak sallantıda direkt yatak ayarı bozuluyor. En iyisi fabrikasyon çıkışlı yayları.

Geri
Yukarı