Ender-3 V2 elektrik tüketimi nasıl hesaplanır?

heimerbergg

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar lütfen bilgisi olan birisi cevap versin kafayı yiyeceğim, herkesten farklı cevaplar alıyorum. Creality Ender-3 V2 3D yazıcı günde yaklaşık 15-20 saat arası çalışırsa günde ve ayda ne kadar elektrik tüketir? (evde)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu videodaki abimiz ölçümü yapmış. Ender 3 V2, 205 nozül-60 yatak sıcaklığında 1 günde 2.64 KW harcama yapıyor. 250 nozül-95 yatak sıcaklığında ise 4.48 KW harcama yapıyor. Buna göre hesaplama yaparsanız yeni tarifelerin küsuratlarını tam bilmiyorum ama aylık 150 KW'a kadar KW başına 1.30 TL, 150 KW harcamadan sonra 2 TL civarı fatura geliyor. 205-60 (PLA) ile her gün 15-20 saat civarı baskı alsanız, günde 2 KW yaktığını düşünsek ayda 60 KW harcama yapar. Buradan hesaplama yaparsınız herhalde. Sıcaklığı ne kadar arttırırsanız, elektrik harcaması da ona göre artar. Tam tersi azaltırsanız da düşer.

Çalışma iyi ama ortam sıcaklığı faktörü hesabı oldukça şaşırtabilir yani yazın 35 dereceyken baskı almak ile kışın evin soğuk odasındaki tüketim farklı olur. Sayaçların kalibrasyonu da önemli. Sayaçtan okuma alarak ortalama hesaplamak daha iyi olabilir kontrol edilebilir şartlarda.

Yeni konular

Geri
Yukarı