Ender 3 V2 Filament baskı başladıktan bir süre sonra gelmeyi bırakıyor

Qy7

Zeptopat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese selam, ender 3 V2 bir yazıcım var, ilk haftalarda oldukça güzel baskılar almayı başarmıştım her şey gayet güzel gidiyordu fakat, filament değişimi yaptıktan sonra (porima pla marka gri'denten rengine değiştirdim) hiçbir baskım tam olarak tamamlanmadı, baskıya başladıktan bazen 30-40 dakika sonra, bazen ise 5-10 dakika içerisinde her şey yolunda başlamış olsa bile filament akışı tamamen duruyor. Filamenti elimle ittirdiğimde filament geliyor veya purge more komutu verdiğimde akış oluyor ancak baskı sırasında kesinlikle filament Nozzle'dan akmıyor. Ptfe borudan çıkartıp ucuna baktığımda çoğu zaman filamentin ucundaki bölgede hafif bir şişkinlik ve genleşme görüyorum. Bu şekilde baskıya devam ettiğimde ise hotend ısısını arttırdığım taktirde bir süre daha filament vermeye devam ediyor ancak eninde sonunda bir süre sonra mutlaka filament gelmeyi bırakıyor.

Genel olarak aldığım baskıları 205-230C arasında hotend ve 65 veya 70C tabla ısısı ile aldım.

Çözüme ulaşmak için denediklerim;

Gerekli bütün hot end, nozzle ve ptfe temizliği ve cold plug.
Fan temizliği.
Teflon boru değişikliği.
Pnömatik konektör değişikliği (herhangi bir oynama veya nozzle ile tube arasında bir boşluk yok)
Nozzle değişikliği (pirinç, titanyum ve sertleştirilmiş çelik)
Güç kontrolü (bir ara odamda çalıştırdığım vantilatörün çok fazla güç kullanmasından diye düşünmüştüm ancak denemelerim bir sonuç vermedi)

Sorun Extruder'den mi kaynaklanıyor diye bakmak için bir de extruder seti sipariş etmiştim ancak yanlış ürün geldiğinden henüz deneme fırsatım olmadı, yine de sorunun Extruder'den kaynaklandığını pek zannetmiyorum.

İnternette yerli-yabancı neredeyse bütün konulara bakıp anlatılanları elimden geldiğince uygulamaya çalıştım ancak tam olarak doğrudan yaşadığım sorun ile ilgili bir çözüm önerisiyle karşılaşmadım.

Şüphelendiğim ihtimaller heat creep, thermalrunaway (ikisi aynı şey mi tam olarak emin olamadım) veya extrüsyon motorunun tam güçle çalışmaması yönünde.
Genel olarak herkes fanların tam güçle çalışamamasından kaynaklanabileceğini yazmış, ender3 V2 ile gelen stok fanları kullanıyorum son hıza aldığımda iki fanında da herhangi bir anormallik gözlemlemedim.

Yazacağınız her cevap ve öneri benim için oldukça önemli zira bir miktar delirmek üzereyim 💩 şimdiden teşekkürler & iyi Forumlar

Porima PLA için 230 derece fazla olmuş. Ben 0.4mmlik nozülde 205 ya da 215'de kullanmıştım V2'de. 0.6lık nozülde de 225 derecede. Tabla sıcaklığının 60 olması yeterli.

Standart PTFE boru kullanıyorsan, yüksek sıcaklıklarda kullanırsan sürekli olarak, ucu bir süre sonra yakarsın, bu da teflon özelliğini yani kayganlaştırıcılığını azaltır, deformasyon ek olarak sürtünme yaratacağı için filamentin itilmesi de zorlaşır.

Heatcreep öndeki fanın kırmızı bloğu soğutamayıp oradaki filamentin yumuşama ya da erimesi durumu. T.runaway ısının kontrol dışına çıkıp sürekli yükselmesi durumu, sorunun o olamaz yoksa evi şimdiye yakmış olurdun.

PTFE borunun her iki ucunu tekrar kontrol edip, erimiş kısım varsa tam düz kes, tam düz olmaz ise araya eriyen plastik girip tıkanma yapar. Elinde varsa başka pirinç nozül tak. Tıkanmayı temizledikten sonra yeniden tabla ayarı yapıp test sürüşü yaparsın. Elinde eski filament duruyorsa onunla dene, ben Porimalarda sıfır sorun yaşadım ama gene de bilinmez.

Bu aşamada E-step ayarı yapmanı öneririm:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sıfırdan tabla ayarı tabii ki yapılacak.

Mandal çok sert ayarlı ise filamenti fazla ezip yassılaştırıyor olabilir, o durumda itilmesi zorlaşır, onu da kontrol et.
Extruderın mandalı alttan çatlamış olabilir, üstten göremezsin. Bu şekilde değişen bir şey olmazsa, sonra da onu söküp bakarsın.

Baskıyı baştan sona izlersen nerede sorun old. belki yakalayabilirsin.

Son düzenleme:
Cevabınız için teşekkürler ve geç cevap verdiğim için özür dilerim.

Genellikle 210C ile kullandım ancak deneme amaçlı farklı sıcaklık değerlerini de denedim zaten ısıyı hep bu genleşme problemini yaşadığım için yükseltmiştim.

Öncelikle ptfe boruların iki ucu da olması gerektiği şekilde düz defalarca kontrol ettim fakat sorun halen devam ediyor.

Dediğim gibi nozülü değiştirmeyi de defalarca denedim pirinç, sertleştirilmiş çelik ve titanyum olmak üzere hepsini paketinden yeni açılmış bir şekilde denedim fakat bir değişiklik yok.

Extruder kısmını söküp her tarafına dikkatlice baktım herhangi bir çatlak veya anormallik yoktu dişlinin arası ve etrafı da temiz durumda

Dual Gear extruder kullanmayı deneyeceğim ancak sorunun extruderde olmadığını düşünüyorum. Çünkü baskı harika bir şekilde başlıyor ilk 2-3 katman kusursuz şekilde baskıya başlıyor fakat sonra birden içeride ne oluyorsa filament gelmeyi bırakıyor. Ayrıca bu durum sadece baskı sırasında yaşanıyor, purge filament komutu verdiğimde herhangi bir tıkanıklık olmadan dakikalarca filament akıtabiliyor fakat iş baskıya geldiğinde bir süre sonra birden kesiliyor. Halen tam olaran nedenini anlayabilmiş değilim.

İlk 2-3 katmandan sonra olması tabla ayarında da sorun olabileceğini düşündürüyor. Nozzle'ü tablaya fazla yakın pozisyonluyor olabilirsin. 1cm çapında bir silindir bastırmayı dener misin? O durumda da tıkanma oluyor mu ?

Başka bir filament denedin mi?

1-2 kere aynı makinada ben de bu sorunu yaşadım. Makina boştayken hotendi ısıtıp 1 metreye yakın filament yazdırabiliyordum ama baskı başlatınca bir yerden sonra filament gelmiyordu. Hafıza kartını formatladıktan sonra düzelmişti. Ne alakası var bilmiyorum belki de öyle denk geldi ama sonuç olarak sorundan kurtulmuştum. Denemediyseniz bir deneyin isterseniz.

Hafıza kartı derken Firmware yazılımından mı bahsediyorsunuz yoksa microsd kartı biçimlendirmekten mi bahsediyorsunuz hocam? Yaptığınız işlemi biraz daha açabilir misiniz? Çünkü ben de son denemelerimde yazılımdan veya slicer ayarlarından kaynaklanabileceği üzerinde duruyordum...

Geri
Yukarı