Ender 3 V2 Neo baskıya başladıktan sonra filament çekemiyor

Mustafa sigirci

Kilopat
Merhaba, ender 3 V2 Neo satın aldım yaklaşık 2 3 gün baskı yaptım ve filament değiştirmek istedim sonrasında filament gelmemeye başladı eski filamenti taktım sorun onda da oluştu filamenti taktıgımız yer mandallı olan yer filamenti çok kolay şekilde alıyor elimle itekleyince bile gidiyor ama sonrası gelmiyor. Mandalı sıktım gevşettim daha da bozdum sanırsam 3D yazıcı hakkında da bilgim yok pek. Ne yapmam gerekiyor?

Filamenti çıkardıktan sonra da bu şekilde hasarlar oluştuğunu gördüm.

filament akmadığı zaman çıkarınca ucu bu şekilde olmuş oluyor

2. örnek filament

Dosya Ekleri

• WhatsApp Görsel 2024-03-08 saat 22.10.42_4f512cbf.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-03-08 saat 22.10.42_4f512cbf.jpg
    98,2 KB · Görüntüleme: 13
  • WhatsApp Görsel 2024-03-08 saat 22.14.58_dec50494.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-03-08 saat 22.14.58_dec50494.jpg
    155 KB · Görüntüleme: 14
  • WhatsApp Görsel 2024-03-08 saat 22.10.42_4f512cbf.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-03-08 saat 22.10.42_4f512cbf.jpg
    98,2 KB · Görüntüleme: 8
  • WhatsApp Görsel 2024-03-09 saat 03.51.39_5e97fa6f.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-03-09 saat 03.51.39_5e97fa6f.jpg
    182,6 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Makineyi yeni olarak aldıysan ve iade şansın varsa düşünmeden Ender 3 V3 SE'ye geçmeni öneririm.

O tip bir opsiyon yoksa:
Nozül kısmen ya da daha tamamen tıkanmış olabilir. Nozülü baskı sıcaklığına getirip kutudan çıkan nozül açma teliyle hafif tıkanıklık varsa açabilirsin ya da açmakla uğraşmayıp yedek nozülü takabilirsin, nette videosu vardır, izlemeden yapma. Baskı kafasına giren borunun nozülün dibi ile tam temas etmesi gerek, dikkat et. Aksi durumda kalan boşluğa plastik dolup tıkanmaya o da sebep olabilir.

Bahsettiğin mandal plastik ise V2lerde(Neo olmayan) kolay kırılan bir parça idi. Üstten sağlam gözükse de alttan çatlayabiliyor.

Filamentte çok ucuza kaçma ve doğru sıcaklıklarda kullan her zaman.

Makineyi yeni olarak aldıysan ve iade şansın varsa düşünmeden ender 3 V3 SE'ye geçmeni öneririm.

O tip bir opsiyon yoksa:
Nozül kısmen ya da daha tamamen tıkanmış olabilir. Nozülü baskı sıcaklığına getirip kutudan çıkan nozül açma teliyle hafif tıkanıklık varsa açabilirsin ya da açmakla uğraşmayıp yedek nozülü takabilirsin, nette videosu vardır, izlemeden yapma. Baskı kafasına giren borunun nozülün dibi ile tam temas etmesi gerek, dikkat et. Aksi durumda kalan boşluğa plastik dolup tıkanmaya o da sebep olabilir.

Bahsettiğin mandal plastik ise v2lerde(Neo olmayan) kolay kırılan bir parça idi. Üstten sağlam gözükse de alttan çatlayabiliyor.

Filamentte çok ucuza kaçma ve doğru sıcaklıklarda kullan her zaman.

İade etme sansım yok.

Bugün hottend kısmını açtım fan leğem yerinden çıkmış nozzle da tıkanıktı.
Bunların nedeni fan çalışmaması olabilir mi?

Filamentte esun - creality kullanıyorum.

SE çıkmadan önce V2 Neo olabilirdi ama şu anki fiyatlarda SE direct drive, otomatik tabla ayarı ve daha hızlı bir makine olmasıyla daha iyi bir paket sunuyor.

Bende eskiden V2 (Neo olmayan) vardı, ben orijinal extruder ile sorunsuz kullanmıştım, onun yerine Thingiverse vb. yerlerden çift soğutma fanı takmanı sağlayacak tasarımları kullanman daha iyi bir upgrade olur. Mandalı plastik ise gene aynı yerlerden yedek bir mandal tasarımı bulup onu basmak da iyi olur.

Geri
Yukarı