Ender 3 V2 upgrade

Engin Koray

Kilopat
Yer
Kocaeli
Selam dostlar. Yaklaşık 5 gün önce aldığım makinemde ilk arızayı vererek parça değişimine gitmek durumunda kaldım. Sandığım kadar basit değilmiş bu 3D işleri :) ürünün stok halinde birçok sorun yaşadım ancak görünmez kaza geliyorum demedi maalesef. Nozzleda yaşanan bir sızıntı nedeniyle tüm ısı bloğum içine kadar plastik doldu, temizlemeye çalışırken güzelinden elimi de yaktım sonra her şeyi iyice sıkayım derken termistör vidasını da çok sıkmış bulundum, tamamen erimiş plastik kaplı ısı bloğunda termistörü geri açmaya çalışırken onu da koparmış bulunduk :D şimdi yeni bir termistör siparişi vereceğim bunun yanında mutlaka yapman gerekir dediğiniz upgradeler var mı? Özellikle tabla ayarı çok canımı sıkıyor ancak bl touch şu an için bütçemi biraz zorluyor, belki bir aparat olur? Ayrıca manyetik tablaları öneriyor musunuz? Baskıları tabladan ayırırken cidden zorluk yaşıyorum ancak manyetik tablaya da pek güvenemedim.

Bütçe odaklı bakıyorsan fazla masraflık bir şey yok.

Kalın tabla yayı almadıysan ilk onları al, 20-30TLdir insaflı satıcılarda, 4ü.
Tabladan sökmek için soğumasını beklersen zaten parça kendini salıyor, ya da hafif bir uğraşla tabladan ayrılıyor. Parçaya asılırsan tabla ayarın çok kısa sürede bozulur.

Noname 24V 5015 fan alırsan, onlar da normalde ucuzdu, birkaç ay önce 25TL civarıydı.

O fanı yeni bir ductta plastiği soğutmak için kullanabilirsin.Farklı duct tasarımları var, onlardan birini basıp kullanabilirsin, iki taraftan üflemesi ve daha güçlü bir fan baskı kalitesini iyileştiriyor.

Bence cam tablası iyi. BL touch tabla ayarına alışırsan zaten gerekmiyor.

Bütçe odaklı bakıyorsan fazla masraflık bir şey yok.

Kalın tabla yayı almadıysan ilk onları al, 20-30TLdir insaflı satıcılarda, 4ü.
Tabladan sökmek için soğumasını beklersen zaten parça kendini salıyor, ya da hafif bir uğraşla tabladan ayrılıyor. Parçaya asılırsan tabla ayarın çok kısa sürede bozulur.

Noname 24V 5015 fan alırsan, onlar da normalde ucuzdu, birkaç ay önce 25TL civarıydı.

O fanı yeni bir ductta plastiği soğutmak için kullanabilirsin.Farklı duct tasarımları var, onlardan birini basıp kullanabilirsin, iki taraftan üflemesi ve daha güçlü bir fan baskı kalitesini iyileştiriyor.

Bence cam tablası iyi. BL touch tabla ayarına alışırsan zaten gerekmiyor.
Teşekkürler hocam BL Touch önümüzdeki ay bakayım gerçekten herkes öneriyor. Almadan önce aldıktan sonra çok fazla araştırma yaptım cihazı nasıl kullanmam nelere dikkat etmem ile ilgili ancak bu yaşadığım nozzle sızdırmasının çok basit bir şey olmasına rağmen hiçbir yerde karşılaşmadım. Forumda biraz bakındım ancak konu konu aramak biraz zor oluyor, yaşadığım bu sıkıntı gibi bir aceminin dikkatinden kaçabilecek önemli detaylar hakkında uyarılarınız var mıdır veya bu tip şeyleri genel olarak içeren bir yazı vs. var mıdır?

Ben BL touch kullanmadım, ihtiyaç da duymadım.

Hotend fix diye arat bir de sorunu, sanırım o tip bir sorun yaşadın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eğer öyle ise Capricorn PTFE boru biraz tuzlu olur ama ben o fixi makineyi aldığımın 2. günü yapmıştım.

Ben dağınık kaynaklardan ne öğrendiysem öğrendim.

Ender 3 için Luke Hatfield'in pdf'ini arat, çok uzun olduğu için ben hiç okumadım ama videolarda ismi çokça geçer bu tip konularda.
Chep, Maker's Muse vb. youtube kanallarının eski videolarına izleyebilirsin, elemen gerek tabii, hepsi bilgi yuvası videolar değil.

Son düzenleme:
Ben BL touch kullanmadım, ihtiyaç da duymadım.

Hotend fix diye arat bir de sorunu, sanırım o tip bir sorun yaşadın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Eğer öyle ise Capricorn PTFE boru biraz tuzlu olur ama ben o fixi makineyi aldığımın 2. günü yapmıştım.

Ben dağınık kaynaklardan ne öğrendiysem öğrendim.

Ender 3 için Luke Hatfield'in pdf'ini arat, çok uzun olduğu için ben hiç okumadım ama videolarda ismi çokça geçer bu tip konularda.
Chep, Maker's Muse vb. youtube kanallarının eski videolarına izleyebilirsin, elemen gerek tabii, hepsi bilgi yuvası videolar değil.
Boru kaynaklı bir durum olduğunu sanmıyorum hocam ilk oradan sızıntı olduğunu sandım da sonradan fark ettim ki nozzle çok gevşek, bu nozzledan itibaren ısı bloğunda slikon bir kılıf gibi bir şey oluyor, ilk onun eridiğini sandım ancak asıl sorun nozzledan sızan plastik o kılıfa dolarak artık tüm ısı bloğunu kaplamış.

Çözüm olarak şöyle bir video mevcut eğer benim gibi ısı bloğu tamamen kullanılmaz olmadan fark edenler olursa diye paylaşmış olayım.

Kesin sebep nedir bilemem ama farklı sebepler aynı sonuç durumu da olabilir. Heatbreak'in içinde silikon boru olanı da var ama V2'deki boru makinenin PTFE borusunun ucu, ayrı parça değil. Hotendfix' de ayrı parça konuyor, ısı dayanımı daha iyi olan Creality Capricorn.

Son düzenleme:
Bu 3D yazıcı nasıl memnun musunuz tavsiye edersiniz? Artı ve eksi yönleri nedir?
İlk deneyimim ilk makinem adım adım ilerliyorum, tercih etmemin sebebi çok yaygın ve içeriği olan bir makine olmasıydı sorunlarımı kolaylıkla çözebiliyorum. İlk aldığım başarılı baskıdan aşırı memnun kaldım açıkçası makinenin detay potensiyeli beni çok memnun etti. Sorunlar yaşadım hatta bu konuda olduğu gibi yedek parça almak durumunda kaldım ancak bu benim mi yoksa makinein sorunu tam bilmiyorum. Bildiğim bir şey varsa makine çok yaygın, yedek parçasını rahatlıkla ve ucuza temin edebiliyorum, kendi fiyatı da bence yine uygun.

Geri
Yukarı