Ender Pro 3 ekranda yazılar yok

mhuseyinyavuz

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Bugün kurulumu yaptım ama ekran port olarak birinci porta taktım ve duman çıktı. Sonra 3'e taktım ama sadece ekran ışıkları geldi. Yazılar gelmedi. Ne yapabilirim yardımcı olacak var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben farklı marka 3d yazıcı kullanıyorum ama kontrol ünitesine baktım yazıcınızın.
Kontrol kartındaki exp1 ekrandaki exp1 portuna aynı şekilde karttaki exp2 portundan da ekrandaki exp 2 portuna bağlanıyor bende.Nasıl duman çıktı karttaki exp1'i ekranda 2 yada 3'emi bağladınız acaba ? Sizin ekranınızda 3 port var ekran için ve ekrana doğru bakarken arkada portlar soldan sağa doğru 3 2 1 şeklinde sıralanmış.

Ben farklı marka 3d yazıcı kullanıyorum ama kontrol ünitesine baktım yazıcınızın.
Kontrol kartındaki exp1 ekrandaki exp1 portuna aynı şekilde karttaki exp2 portundan da ekrandaki exp 2 portuna bağlanıyor bende.Nasıl duman çıktı karttaki exp1'i ekranda 2 yada 3'emi bağladınız acaba ? Sizin ekranınızda 3 port var ekran için ve ekrana doğru bakarken arkada portlar soldan sağa doğru 3 2 1 şeklinde sıralanmış.
Hocam anlamadığım şey şu. Neden aynı porttan 3 tane koyulur ki. Duman çıktığı yeri buldum lehimle kapattım ancak hala fotoğrafını paylaştığım gibi ekranda hiçbir hayat belirtisi yok. Sıkıntı nerede onu da çözemiyorum. Yardımcı olur musun ?

Dosya Ekleri

• CFEED7E9-9459-4D1E-8554-E8E7CE844286.jpeg
    CFEED7E9-9459-4D1E-8554-E8E7CE844286.jpeg
    36,3 KB · Görüntüleme: 383
O girişler için 3 tane kablo çıkmadı mı? Bende 2 giriş var her ikiside takılıyor. Sizde de 3 girişin karşılıklı olarak bağlanması lazım büyük ihtimalle karttaki 1 ekranda ki 1'e 2.2 3.3 olacak şekilde. Bu şekilde bir deneyin mümkünse. kartta farklı sanırım araştırıp yardımcı olmaya çalışırım. Lehim yaptığınız yer ekranın arka kısmında mı yani duman çıktı dediğiniz yer?
Araştırdığım kadarıyla tek kablo ve exp3 girişinden bağlanıyor.Ayrıca ekrandan duman çıktıysa sadece bence ekranı değiştirmeniz diğer parçalara zarar vermemek açısından daha doğru olabilir. mks'nin daha üst sürüm bir kartı var baktığım kadarıyla önceki sürüme göre bayağı pahalı 450 tl gibi fiyat gördüm.Ekranı en azından 150 tl civarı.
Bir de power supply ayarlıymış sanırım acaba onu 230V olması gerekirken 250'de mi çalıştırdınız da bundan dolayı mı duman çıktı ?

Son düzenleme:
O girişler için 3 tane kablo çıkmadı mı? Bende 2 giriş var her ikiside takılıyor. Sizde de 3 girişin karşılıklı olarak bağlanması lazım büyük ihtimalle karttaki 1 ekranda ki 1'e 2.2 3.3 olacak şekilde. Bu şekilde bir deneyin mümkünse. kartta farklı sanırım araştırıp yardımcı olmaya çalışırım. Lehim yaptığınız yer ekranın arka kısmında mı yani duman çıktı dediğiniz yer?
Araştırdığım kadarıyla tek kablo ve exp3 girişinden bağlanıyor.Ayrıca ekrandan duman çıktıysa sadece bence ekranı değiştirmeniz diğer parçalara zarar vermemek açısından daha doğru olabilir. mks'nin daha üst sürüm bir kartı var baktığım kadarıyla önceki sürüme göre bayağı pahalı 450 tl gibi fiyat gördüm.Ekranı en azından 150 tl civarı.
Bir de power supply ayarlıymış sanırım acaba onu 230V olması gerekirken 250'de mi çalıştırdınız da bundan dolayı mı duman çıktı ?
Öncelikle merhaba. Anakarttan şüphe duymaya başladım. Şöyle ki işlemcisi çok ısınıyor. Atmega1284p üzerine parmak değdirdiğimde fazla ısınıyor. Ekranda duman çıkan yolu bulup lehimledim. Ekrana görüntü hala gelmiyor. Anakartın sağlamlığını nasıl test edebilirim?

Merhaba.Yakınında bir arkadaşında farklı bir 3d yazıcı bile olsa ekranı ona takıp deneyebilirsin söküp takması en kolay olan kısım en azından ekran değilse karttan diyebilirsin.

Bir de ekranı ve kablosunu karttan çıkartıp usb kablosu ile bilgisayara bağladığında bilgisayar yazıcıyı algılıyorsa ve cura programında yazıcıyı motorları kontrol edebiliyorsan kartın ekran portu yada ekran hariç başka arıza olmadığını anlayabilirsin diye düşünüyorum çünkü ekran bir çıkış birimi bilgisayarda monitör bağlı olmasada kasayı açtığınızda işletim sistemi açılır sonuçta.Denemekte fayda var.

Eğer bir tanıdığınızda da ender 3 yazıcı var ise onun ekranını takıp deneyerek bence bulabilirsiniz sorunu ya da ekranınızı başka bir yazıcıda deneyebilirsiniz.

Dostum, exp1 değil exp3'e takacaksın ama bu sorun yeni bir derleme flashladıktan sonra olduysa LCD tarafındaki kabloyu ters çevirip takmalısın(örneğin TH3D).

Merhaba, bende de ekranda yazılar belirmiyor. Yaklaşık 6 aydır sorunsuz kullanıyorum. Fakat son 1 hafta birçok baskı almam gerekti ve son baskının ortasında çalışmayı durdurdu. Kapatıp açtım fakat değişen bir şey yok. Bilen birisi varsa yardımcı olabilir mi?

Geri
Yukarı