Endüstri mühendisliği mi makine mühendisliği mi?

ARTA1

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar, yukarıda belirttiğim iki bölüm arasında kaldım. Öncelikle lise hayatımda fizik için hep didindim durdum. Milletin iki kere anladığını ben 3 kere 4 kere çalışıp anladım. Lisede 60-80 arası notlar aldım hep fizikten. YKS'ye gelince sıralamam Ankara'da kalmayı düşüyorum ve sıralamam 60k. Tabii fizik notlarımın bu seviyede olmasında okulumun yabancı dille eğitim vermesi ve feni ciddi anlamda zorladıklarını da belirtmem gerektiğini düşünüyorum. İleride lisede verilen yabancı dil birikimimi değerlendimek için yurt dışında üniversitemi bitirdikten sonra yüksek lisans yapmayı planlıyorum bu yüzden bölümün yurt dışı olanakları benim için önemli. Gelelim makine bölümüne, çocukluğumdan beri otomotiv sektöründe çalışmak benim hayalim oldu. Fakat dediğim gibi fizik yüzünden makine mühendisliğinden biraz tedirginim. İş açısından ileride mesleğimi severek yapacağımı düşünsem de okurken zorlanacağımdan korkuyorum. Makine mühendisliği mesleki anlamda saygın ve uluslarası geçerliği yüksek olan bir bölüm olması da gerçekten bölümü benim için değerli kılıyor.

Diğer yandan sosyal yanı kuvvetli bir kişi olarak çoğu okul projesinde ve etkinliğinde grup lideri seçildim. İnsanlarla iletişim kurmayı onlarla çalışmayı hep severek yaptım. Bir şeyin en ucuzunu en işlevselini araştırmak benim için hep eğlenceli oldu ve bunu yapmaktan hep zevk aldım. Fakat ülkemizde daha az duyulan bir bölüm olduğu da bir gerçek. ‘makine varken endüstri neyine?' diyen bir sürümühendis aile dostumuz var. Endüstride iş imkanları bol olsa da başkentteki tanıtım görevlilerinin demesi üzerine anladığım kadarın yurt dışında tam olarak geçerliliği yokmuş. Kısacası özetlemek gerekirse kalbim endüstri mühendisliğinden yana, aklım, mantığım makine mühendisliğinden yana…

Peki sizce hangisinin geleceği daha parlak? İş imkanları daha fazla?
Makineyi fizik notları orta olan bir kişi seçerse ne olur?
Endüstri mühendisliğini okuyanlar gerçekten yönetilikte ön planda oluyorlar mı?
Şimdiden yorumlarınız için sağ olun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Endüstri mühendisliğinde matematik, makine mühendisliğinde fizik daha ağırlıklı. Eğer fiziğe karşı iyimser değilseniz makine size sorun çıkarabilir. Endüstri mühendisliğinde de fizik var ancak makine kadar ileri gitmiyor, genellikle ilk 2 dönem veriliyor.

Günümüzde her iki meslek de gayet tercih edilebilir. Çalışmak istediğiniz otomotiv sektöründe ikisi de yer alabilir, sadece yaptıkları işlerde farklılıklar olabilir. Bu yüzden "Bu meslekle ileride iş bulabilir miyim?" diyerek düşünmek yerine kendinizi mesleğinizde iyi geliştirmeye öncelik verin. Şu an şirketlerin hepsi, iyi mühendisleri havada kapmak için can atıyor.

Endüstri mühendisliğini o kötüleyen insanlarla aranıza mesafe koymanızı öneririm, bu kadar içi boş cümleler ile konuşmak aşırı saçma. Nasıl tanıtım görevlisi olduğunu anlamadığım insanın söylediği sözün hiçbir doğruluğu yok. Yurt dışında gayet geçerliliği var ve oldukça aranan bir mühendislik dalı. Yurt dışında bu alan farklı isimlerle anılabiliyor. Eğer araştırırsanız "Industrial engineering, manufacturing engineering, systems engineering" gibi isimlerle bulunduğunu görebilirsiniz. Bu 3 isim de Türkiye'de verilen eğitime eş sayılabilir, çok ufak farklılıklar olmakla beraber. Doğrulamak için ders programlarını da karşılaştırabilirsiniz.

Ek olarak, endüstri mühendisliği insanların gözünde mühendislikten çok sosyallik üzerine kurulu bir meslek sansalar da bu büyük bir yanılgı. Üniversite eğitiminde çok ciddi bir matematik eğitimi içeriyor. Alanlarından bir kısmı sosyalliğin ön planda olduğu alanlar olsa da diğer alanları da göz önünde tutmanızı öneririm. Birçok kişi bölümü kolay mühendislik olarak görse de taşa çarpıyorlar. Tabii bu noktada mezun olurken sizin beklentiniz de önemli. Başarılı bir akademik bilgi ve iş deneyimleriyle mezun olmak mı yoksa 4 yıl boyunca tek amacının mezun olup diploma alıp kaçmak mı? İki tarafında da ileride yapacakları işleri ve söyleyeceği sözleri tahmin edebilirsiniz.

İş imkanlarını merak ediyorsan ikiside çok fazla mezun veriyor, farklı mühendislikler düşünebilirsin.
Bu kafayla ülkede kimse mühendis olmasın o zaman? Her bölümün sadece 200-300 mezun vermesini mi bekliyorsunuz? Mühendisliğin kendisinde zaten gelişim var. Kendine ne katarsan o kadar öne çıkarsın. Yorum yaparken sözlerinizin arkasını doldurun lütfen. Eğer profiliniz gerçekse ve bu yorumu yapıyorsunuz durum daha vahim.

Bu kafayla ülkede kimse mühendis olmasın o zaman? Her bölümün sadece 200-300 mezun vermesini mi bekliyorsunuz? Mühendisliğin kendisinde zaten gelişim var. Kendine ne katarsan o kadar öne çıkarsın. Yorum yaparken sözlerinizin arkasını doldurun lütfen. Eğer profiliniz gerçekse ve bu yorumu yapıyorsunuz durum daha vahim.

Sıralama gereksinimlerinin düşük olduğu ve fazla mezun verdiği gerçeğini değiştirmez. Ayrıca, çalışma şartları ve maaş bakımından diğer mühendisliklerin gerisinde. Gelecek yazılımda bu yüzden yazılıma ağırlık veren mühendislikler daha iyi olacaktır. Konuyu açan kişi sınavda 100 bin sıralama yapamazsa makine mühendisliği tercih etmesi onun için daha iyi olur tabii ki çünkü bilgisayar veya elektrik-elektronik mühendisliğinden girebileceği üniversiteler kötü. Aslında zaten pek de girebileceği bir üniversite yok Bilgisayar ve EEM de özel üniversite düşünmüyorsa. Ancak Makine Mühendisliğine baktığımızda puansız ve burssuz alan üniversiteler olduğunu görebiliyoruz, göz atabilirsin. Makine Mühendisliği 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - ÜniversiteGO

Sıralama gereksinimlerinin düşük olduğu ve fazla mezun verdiği gerçeğini değiştirmez. Ayrıca, çalışma şartları ve maaş bakımından diğer mühendisliklerin gerisinde. Gelecek yazılımda bu yüzden yazılıma ağırlık veren mühendislikler daha iyi olacaktır. Konuyu açan kişi sınavda 100 bin sıralama yapamazsa makine mühendisliği tercih etmesi onun için daha iyi olur tabii ki çünkü bilgisayar veya elektrik-elektronik mühendisliğinden girebileceği üniversiteler kötü. Aslında zaten pek de girebileceği bir üniversite yok Bilgisayar ve EEM de özel üniversite düşünmüyorsa. Ancak Makine Mühendisliğine baktığımızda puansız ve burssuz alan üniversiteler olduğunu görebiliyoruz, göz atabilirsin. Makine Mühendisliği 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - ÜniversiteGO
Sanırım hayatınızda hiç mühendislerin olduğu ortamda bulunmamışsınız. Bulunsaydınız zaten bu tip yorumlar çıkmazdı. Bu yanlış fikirleri "Gelecek yazılımda bu yüzden yazılıma ağırlık veren mühendislikler daha iyi olacaktır." sözü ile çok güzel süslemişsiniz. Hâlâ bu sözün geçerli olduğunu inanıyorsanız geçmişte yaşıyorsunuzdur. Artık yazılım bir ek yetenek değil, zorunluluk. Bütün mühendisliklerin ders programında yazılım dersleri bulunuyor. Artık şirketler sadece yazılımcı istemiyor, bunun üzerine ne bildiğine bakıyor. Yazılım öğrenerek ilerde kendinizi kurtarabileceğinizi düşünüyorsanız çarpmanız için büyük bir kaya sizi bekliyor olacak, hiç şüpheniz olmasın. Biraz geçmişten çıkıp günümüzdeki dünyanın farkına varmanızı öneririm.

Bir makine mühendisi varken bir ortamda diğer mühendisler yanına yaklaşamaz. Çünkü bu adamlar termodinamik statik mukavemet aerodinamik gibi adeta bir fizik mühendisi gibi tüm alanlarda uzmanlaşmışlardır. Zaten elektrik elektronik hariç tüm mühendisliklerin babasıdır makine mühendisi örnek veriyorum ODTÜ makineye 200 kişi başlar 10 kişi mezun olur en basit örneği aldıkları eğitimle kıyaslayabilirsin.

Geri
Yukarı