Engelli ÖTV indirimli araç alınırken 2024 Ocak beklenmeli mi?

xNereY

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI GTX 1660 Super Gaming X | AMD Ryzen 3500X | Gigabyte B450M S2H | GSkill (8x2) 16 GB 3200 MHz | WD Blue 1 TB - WD Blue SN570 500 GB | Corsair Spec-Delta RGB / Corsair 550W 80+ PSU
Selam, biliyorsunuz ki engellilere özel raporla ÖTV indirimli araç satın almak diye bir olay var. Bu şekilde bir araç satın alma planımız var ancak bildiğim üzere sınır geçilemiyor. Sizlerin de bildiği üzere artık ÖTV indirim sınırına giren araç sayısı çok fazla olarak düştü. Örnek vermem gerekirse ocak ayında Mercedes'a serisi alabilirken şu an Dacia duster, Renault Megane, Toyota Corolla gibi araçları ucu ucuna alabiliyorsunuz. Muhtemel olarak 2024 Ocak gibi bir sınır düzenlemesi gelecek ve en az %100 artacağını düşünüyorum, bu da 2.008.000 TL gibi bir sınıra çekilecek demektir. Sizce bu dönemde belirttiğim üzere duster, Megane, corolla, Egea gibi araçları satın almak mı yoksa riske atıp belki sınır yükselir ve belirttiğim araçlar(Passat, SuperB, Mercedes a-cla, Audi A3-A4) sınır fiyatının içerisine kesin olmamakla birlikte girer diyerek 2024 Ocak tarihini beklemek mi mantıklı? Siz olsanız hangi yolu tercih ederdiniz, var mı fikriniz? Ayrıca emin değilim sınırın aşılıp aşılmadığından, bilgisi olan varsa bilgilendirirse sevinirim.

@ZCPS21

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben şu an araç alınıp, sonradan arabayı değiştirme taraftarıyım.
Dâhâ önce de yazdığım gibi piyasanın yükseleceğini düşünüyorum.
Sonradan araç değişimi için 5 yıl beklemek gerekiyor, aksi takdirde ÖTV farkını ödememiz lazım.

Peki yıl başından sonra bütçeniz en fazla ne kadara çıkabilir?
Hiçbir fikrim yok, mantıken şu an 500.000 - 600.000 TL gibi civarlara bakıyorum ÖTV indirimiyle bu fiyatlara düşüyor. O dönem de 900.000 - 1.000.000 TL civarına bakacağım zamlar düşündüğümgibi olursa.

Babam bypasslı yüzde 51 engel oranlı faydalanabilir mi, indirimden?
Hocam onun oranları vardı, %40-89 arası olanlar da muaf tutuluyordu ancak sadece kendileri kullanabiliyor aracı diye biliyorum. %90 üzeri engele sahip olan kişiler mantıken tek başına araç süremeyeceği için araç ruhsatına işletmiş olduğu kişiler kullanma iznine sahip oluyor. Emin olmamakla birlikte bildiğim bu.

%40-89 ile %90 üzeri raporlarda vergi düşüşü olarak fark oluyor mu fikrim bulunmuyor. Tek bir hastalığı olması değil, birden fazla hastalık olması da rapora ek puan getirmekte, ekstra bir problemi bulunuyorsa o bölüme de götürmenizi öneririm. Ayrıca ÖTV indirimi hakkında en iyi bilgiyi araç bayisinden alırsınız, ben daha konuşamadım kendileriyle.

Geri
Yukarı