Enpara Kullanlar Dikkat

Makaleler
2
Yer
İzmir
Arkadaşlar bu konu dikkatimi çekti ve bence gayet önemli bir şey. Enpara kendim de kullanıyorum açıkçası memnunum ama şimdi şüphelerim var.

Alıntıdır

08.05.2019 saat 16:00 sularında kendini Enpara.com çalışanı olarak tanıtan bir kişi 0850 346 34 68 numaradan beni arayıp internet bankacılığı üzerinden güncelleme olduğunu ve yeni kart oluşturulacağını söyledi ve benimle alakalı kartın kargolanacağını iş adresi ev adresi bankadaki hesap isim bilgilerim her şeyi biliyor. Akabinde cep telefonuma gelen şifreyi kodladım ve ayrıca kredi kartımda böyle bir limit yok limit artılıyor avans hesabından para çekilip kredi kartına para aktarılıyor 2, kez 9030.71 TL öyle çekiliyor. İşlemler neticesinde hesabımı kontrol ettiğimde, kredi kartından iki kere ayrı ayrı olmak üzere toplamda 18061,42 TL para çekildiğini öğrendim. Bu işlemin yapıldığı yer fundacja czysty swiat poznan olarak geçiyor Şimdi Enpara gelen SMS'i kodladım diye sorumluluk almıyor ama bütün bilgileri bu kişiler nasıl bilebiliyor diye sorduğumda cevap veremiyorlar 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu var benim verilerim paylaşılmış ya da içeriden bir Enpara çalışanı yaptı bunu ben nereden bileyim. Bu parayı ayrı bir havuzda dondurun işlemler sonuçlanana kadar dediğimde de mümkün değil ödemeniz gerekiyor diyorlar hiç yardımcı olmuyorlar. Ben Enpara'yı cep telefonumdan başka bir şeyde hiç kullanmamışım sonuç olarak başka IP adresinden hesabıma girerek bu işlemler yapılıyor 18000 TL yurt dışına transfer yapılıyor. Limitlerim artırılıyor bu nasıl bir güvenlik protokolü Allah'a emanetmişiz Enpara da ve sonucunda da yalan olduk artık mahkemelerde devam edeceğiz geri kalan süreci öyle gözüküyor. Enpara'ya güvenmekle büyük hata etmişim.

Bazı arkadaşlar şimdi dicek sms kodlamıcaktın her yerde bas bas bağırıyorlar doğru ama ben burda bir farkındalık oluşsun başka kimse mağdur olmasın diye yazıyorum.Enpara.com müşterilerin bilgileri ap açık ortada satılıyor diyorlar ki beni arayan kişide enpara çalışanı gibi herşeyi biliyordu enpara güzel avantajlı kampanyaları var kabul ediyorum ama 50 tl 100 tl kazancam diye benim gibi 18000 tl'niz gitmesin çok dikkatli olun bu süreçte banka insyatif almıyor tamamen sizi suçlayan kendini koruyan bir strateji izliyor sanki siz parayı çaldırmadınız cebinize attınız gibi davranyorlar.Mebla büyük olduğu için 4 gündür doğru düzgün uyuyamadım çok sıkıntılı bir durum herkes çok dikkatli olsun

Detaylı İnceleme: Enpara kullananlar dikatli olsun » Sayfa 1 - 21

Bunu ben de görmüştüm ama daha önceden de diğer bankaları kullananlar tarafından yaşanan olaylara benziyor. O yüzden kim olursa olsun ne bilgi verirlerse versinler sakın ola siz bilgi vermeyin. Onun dışında bir sorun yaşanmıyor zaten.

Bazen böyle anlarda insanın boşluğuna mı geliyor yoksa nasibinden mi çıkıyor anlayamıyorsun. Bir salaklık moduna giriyorsun, her şey olup bitince uyanıyorsun işi. Zor bir durum gerçekten, Allah yardımcısı olsun...

Cidden "Akabinde cep telefonuma gelen şifreyi kodladım" şurası komik görünüyor maalesef. Geçmiş olsun, umarım kimsenin başına böyle şeyler gelmez. Ama bu dijital dünyayla iç içe olmamıza rağmen, hep bir şeylere zorlanıyoruz. Sıkıştırılıyoruz. Düşünme fırsatı bile tanımıyorlar. Gerçek bankacı bile varsa karşımda yine de teklifini yaptığında susmazlar genelde anlattıkça anlatırlar. Çok da güzel konuşurlar. Önce müsaade istenir, düşünülür. Sonra reddederim. Karşı tarafı kırmamak için mi artık yoksa gerçekten iyi baskı yaptıkları için mi bilmiyorum ama o yüzden yeniyor bu numaralar genellikle bence.

Enpara: Ucuz ama Güvenlikte b*k gibi.

İninal: Biraz paragöz ama güvenilir.

Bu işte kural basittir. Bir işlem yapacaksanız bankanızın kendi sitesi,uygulaması ya da telefon numarası dışında bir işlem yapmazsanız başınıza kötü bir şey gelmez. Yani, internet şubesinden işlem yapacaksanız bankanızın internet sitesine girip yapmalısınız. Herhangi bir yerden tıklayarak yönlendirilerek değil. Ayrıca en önemli kural cep telefonunuza gelen şifreyi hangi şartla olursa olsun kimseyle paylaşmamalısınız. Paylaşılabilecek bir şey olsa telefonunuza size özel olarak gönderilmez o şifreler.

Buna ek olarak belirtmek isterim ki bu şekilde kaptırdığınız paralarınız üzerinde asla hak iddia edemezsiniz. Bankalar kendi güvenlik açıkları ya da hataları üzerinden uğradığınız zararları öderler ancak sizin hatanız yüzünden olan şifre verme vs. gibi şeyler için herhangi bir zarar tazminine gitmezler.

Geçmiş olsun, umarım durumu en kısa sürede çözersiniz.
Sizi arayan numara Enpara müşteri hizmetleri numarası değil. İlk başı benziyor diye nasıl olsa güveniyoruz hepsini ezberlemediğimiz için. Bir diğer konu ise Enpara kredi kartı limitinizi arttıralım, size ihtiyaç kredisi verelim tarzı konular için aramıyor. Hatta hiçbir konu için aramıyor. Ancak twitter üzerinden bir sorun bildirirseniz size arayarak ulaşıyorlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı