Entegre Grafik İşlemcisinin Sürücüsünü Kurmak Gerekli Mi?

furkanvet

Hectopat
Daha fazla  
Bundan yaklaşık 1 sene önce "2500 TL'ye oyun bilgisayarı toplama" adlı rehber videosunu izledim ve bende aynı bilgisayarı toplamaya karar verdim. Yalnız bir sorun var ben daha önce hiç bilgisayar toplamadım.

Rehber'de kullanılan işlemci "Intel Core i3 6100 Soket 1151 3.7GHz 3MB 14nm Önbellek İşlemci" ve içersinde "İntel Graphics HD 530" entegre grafik işlemcisini barındırıyor. Rehber'de kullanılan harici ekran kartı ise "MSİ Nvidia GeForce GTX 950".

Tüm sürücüleri donanımların kendi web sitesinden indirip başarılı bir şekilde kurdum ancak işlemcimin entegre grafik işlemcisi olan "İntel HD Graphics 530" un sürücüsünü kurmadım. Akabinde her türlü program ve oyunda harici ekran kartım olan "MSİ Nvidia GeForce GTX 950"yi kullanıyorum.

1. Soru: Entegre grafik işlemcisi sürücüsünü kurmamam işlemciden tam performans almamı ektiler mi?
2. Soru: Bilgisayarımın tam donanımlı çalışması için de işlemcimin içinde barınan entegre grafik işlemcinin sürücüsünü kurmamı önerir misiniz? Yani bu sürücüyü kurmam harici ekran kartıma destek verip bana oyunlarda daha iyi performans sunar mı?

dfssdfsdf.jpg

Harici ekran kartı devrede zaten, harici ekran kartının sürücüsünü kurduysan sıkıntı yok. Dahili GPU'nun sürücüsünü kurman sana bir şey kazandırmaz harici ekran kartı takılıyken. İşlemci performansı ile alakası yok, birbirinden bağımsız şeyler.

Harici ekran kartı devrede zaten, harici ekran kartının sürücüsünü kurduysan sıkıntı yok. Dahili GPU'nun sürücüsünü kurman sana bir şey kazandırmaz harici ekran kartı takılıyken. İşlemci performansı ile alakası yok, birbirinden bağımsız şeyler.

Cevabınız için çok teşekkür ederim beni büyük bir soru işaretinden kurtardınız. O zaman dahili GPU driver'ını kurmayıp bu haliyle kullanmaya devam ediyorum.

Ben olsam kur derim. Bios ayarlarından iki ekran kartinida ayni anda çalıştırabiliyorsun ve bu sayede örneğin: oyun oynarken arkada chrome ve masaüstü gibi programları dahili grafik kartindan, oyun gibi şeyleri ise ekran kartindan kullanirsan daha iyi olur ve inan bana fps fark ediyor çünkü tüm programlari entegre grafik karti karşılıyor. Ekran kartın sadece oyunda çalışıyor tabii bunları yapmakta biraz zaman alabilir ama yaparsan oyundan oyun bir 5-10 fps fark edebilir. Ama arkada fazla program açık ise kesin 15-10fps fark eder.

Geri
Yukarı