Çözüm Epic Games Ark: Survival Evolved kasma sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Sanj1

Hectopat
Makaleler
4
Selam arkadaşlar bugün sizlere Ark: Survival Evolved oyununda eğer sisteminiz kasıyor (fps düşmesi vs.) Veya oyuna girince ısınıyor ise çözümünü göstereceğim. (epic Games Store için hazırlanmıştır.)
İlk olarak sisteminizin oyunun istediği minimum özelliklere yettiğinden emin olun. Aşağıdaki sistem özellikleri oyunu oynayabilmek için minimum özelliklerdir. Zaten oyun normalde optimizasyon sıkıntılı yüksek özelliklerde bile ara sıra drop yiyebiliyorsunuz.
İşletim sistemi: Windows 7/8/10 (64 bit).
İşlemci: Intel Core i5-2400 / AMD FX-8320 veya daha iyisi.
Bellek: 8 GB RAM.
Ekran kartı: NVIDIA GTX 670 2 GB / AMD Radeon HD 7870 2 GB veya daha iyisi.
DirectX sürümü: 10.
Depolama: En az 60 GB kullanılabilir disk alanı. (şu an bende 2 adet eklenti ile 150 GB alan kaplıyor.)
Ek olarak: Çevrim içi oynamak için geniş bant internet bağlantısı.
Düşük, orta, yüksek ve epik grafik ayarlar için gerekli donanım (örnektir);
Düşük: GTX 660 yüksek: GTX 970.
Orta: GTX 770 epik: Titan X.
1.ısınma sorunu çözümü.
A) ısınmayı engellemek için en önemli unsurlardan bir tanesi ise düzenli olarak kasa temizliğidir. Yanı sıra termal macunu eskidikçe yenilemelisiniz ki dengesiz ve aşırı ısınmaya maruz kalmayın.
B) ikinci olarak FPS ve donanım ısı, kullanım vs. değerlerini görmek için kullandığımız MSI Afterburner programı ile beraber kurduğumuz rtss (riva tuner statics server) ile FPS sabitlemeyi göstereceğim resimler ile.
İlk önce simge durumundaki uygulamamızı açıyoruz.

1610813803012.png

1610813861564.png

Uygulamayı açtıktan sonra sol alttaki add düğmesine basıyoruz.

1610813930459.png

Açılan küçük pencerede oyununuzun konumuna gidip ShooterGame.Exe dosyasını seçiniz ve aç diyerek işlemi bitiriniz. Örnek konum;
Disk harfi:\oyunun kurulu olduğu klasör\ARKSurvivalEvolved\ShooterGame\Binaries\Win64.

1610814082482.png

Ardından uygulama penceresinden eklediğimiz dosyaya bir kez tıklıyoruz.
Tıkladıktan sonra sağımızdaki framerate limit kısmından 0 sayısının yanındaki yukarı doğru olan oka basıyoruz ve kaç FPS sabitlemek istiyorsak getiriyoruz. Ardından uygulamayı kapatmıyoruz ve sağ üstteki - (simge durumuna küçült) butonuna basıyoruz ve işimizi bitiriyoruz. FPS sabitleme belli bir miktar ısı düşürecektir. Benim önerdiğim 55-60 FPS civarı.

1610814290945.png

2.şimdi ise kasmanın ve FPS düşmesi sorununun biraz da olsa önüne geçmeyi göstereceğim. Grafikler DX 10 olarak çalışacak fakat oyuna girdiğinizde çok kötü grafikler olmaması için görüş mesafesini ve dokuları epik yapmanızı kesinlikle öneriyorum. Eğer yaparsanız hem ısınmayı biraz da olsa önlersiniz hem sistemin fazla kullanılmasını. Kod falan girmeyeceğiz.
İlk olarak Epic Games Store'u açalım ve kütüphanemize gelelim. Geldikten sonra oyunu bulalım ve üzerine gelelim.

1610814636675.png

Geldikten sonra oyunun isminin yanında gördüğümüz üç noktaya basalım;

1610814690421.png

Bastıktan sonra baştan üçüncü seçeneği seçelim (launch Ark (directx 10, low-end graphics) artık oyunu oynayacağınızda buraya gelip aynı seçenekten başlatmanız gerekmektedir.

Bu seçenek grafikleri biraz etkileyecek fakat az önce belirttiğim gibi oyun ayarlarından görüş mesafesini ve dokuları epik veya yüksek yapmanızı kesinlikle öneriyorum yoksa çamur gibi oynarsınız. DirectX 10 vs. yaptıktan sonra bu ayarları epik yapmak performansı pek etkilemez. (bende öyle oluyor kısaca.)

Evet arkadaşlar bugün sizlere Ark: Survival Evolved oyununu oynarken sıcaklık düşürmeyi ve fazla kasıyorsa yapmanız gerekenleri gösterdim. İyi forumlar. Eğer misafir iseniz iyi günler.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı