Epic Games'e alışabildiniz mi?

Resmen trajikomik, tüm oyunlar neden bir kütüphane de değil bahanesiyle Epic Launcher'ini öne sürüp Steam'in tekel olmasını savunmak bana saçma geliyor.
Epic launcherinin eksikleri konusundaki eleştiriler doğrudur, kötü ekonomi de doğru ama bir konuda bir firmanın tekel olması doğru değildir. Bu her zaman her halükarda tüketiciyi zor durumda bırakır zaten.
Olayın ekonomik kısmına gelince, Steam'in Türkiye de doları çakmasının nedenini hatırlarsanız zengin Avrupa'lı ve ABD'lilerin illegal yollarla Türkiye üzerinden ucuz oyun alması olarak açıklandı. Bu zengin Avrupa'lı ve Amerikalı'lar bile tespit edilip ömür boyu ban yemeyi göze alıyorsa demek ki Steam ucuz değil, onları bile maddi yönden zorluyor. Zaten oyun fiyatlarının tüm dünyada uçuk olmasının baş nedeni Steam'in tekel olmasıdır.
Oyuncular için önemli olan oyunlara erişebilmesidir. Bu noktada en büyük etken de fiyatıdır. Launcher kalitesi sonra gelir.
Oyunlara daha iyi erişebilmek içinde tekele karşı durmak gerekir, burada Steam tekelini savunarak bu noktada hiçbir şey elde edemezsiniz. Rakibini mesela yani Epic Games'i destekleyerek bunu sağlayabilirsiniz.
Dünyanın hiçbir yerinde tekel dayatması yapılamaz, oyunu herkes istediği şekilde satmak ve istediği yerden de almak özgürlüğüne sahiptir. Birilerinin oyunları tek kütüphanede olacakmış bunun hiçbir önemi yok. Buna önem verenler oyununu hep aynı platformdan fahiş fiyatlarla alma özgürlüğüne de sahiptir ama gelip te başka platformlara dışkı atmak saçmalık.
Bunun yerine savunduğunuz tekel olma derdindeki söz konusu platformun oyunları niçin rakiplerinin sunduğu fiyatlardan sunmadığını neden pahalıya kazıklandığınızı sorgulamalısınız.

Burada haklısınız. Evet Steam yerine Epic Games'te tek el olabilirdi ama Steam daha eski bizim için. Epic benim hayatımda 2 yıldır falan var sanırım. Steam hesabım ise 8-9 yıllık. Tüm oyunlarım Steam'de değil de Epic'te olsa ona da okeyim şahsen. Arayüzü elbet düzelteceklerdir benim o konuda çok fazla şikayetim yok. Benim burada istediğim tüm oyunlarımın tek bir yerde olması.

Epic'in arayüzü ciddi anlamda geliştirilmeye muhtaç. Ben son kullanıcı olarak bir tercihte bulunsam oyun fiyatlarının dışında performans, rahat kullanım ve arayüz güzelliği açısından Steam tokatlayıp geçiyor. Şimdi burada Steam'i kullanmak istemek suç olmamalı. Ama fiyatlar konusu işte gerçek tartışmaya sebep olan nokta oluyor.

Bir de açık konuşalım oyunlara tonlarca para veriyoruz. Kütüphane kasmak koleksiyon yapmak ayrı bir zevk bence. Amaç oyunu oynamak evet, ama oyunu başka yollarlada oynayabiliriz.

Sadece Ubisoft oyunları Ubisoft Connect uygulaması ile satın aldım. Onlar da aşırı derece ucuza geldiği için. Bazılarını da key sitelerinden alıp Ubisoft kütüphaneye ekledim.
Epic Games'e ise GTA V'in bedava verildiği zaman başladım. Sonra bedava diye çerçöpü doldurdum kütüphaneye. Hiçbirini oynamadım. Sonra AAA ve düzeyinde bedava verilen oyunları ekledim. Mesela Death Stranding gibi. Sonra baktım Steam'da bol bol festival yapıyor ve uygulaması tam istediğim gibi neden Steam'a geçmeyeyim dedim. Hem o zamanlar daha bekar olan arkadaşlarımın da hesabı vardı. Beraber oyunlar oynuyorduk, yorum yapıyorduk, profil oluşturuyorduk vs. Sıkıcılıktan çok eğlenceli geldi Steam. Çünkü oyuna dair her şey var. Bu nedenle sadece AAA oyunlar haricinde bedava da olsa Epic Games üzerinden oyun almıyorum.
En son aldığım oyun Alan Wake 2. O da mecburen oldu. Haa Steam'a gelirse yine alırım. Orası ayrı. Öyle de değişik biriyim.
Sırf Epic'e girmemek için Steam festivallerinde beğendiğim bütün oyunları Steam'a topladım. GTA V, Death Stranding. Metro gibi. Alamadığım tek oyun The Long Dark. Onu da Epic'te bitirdim hatta ilk bitirdiğim oyun diyebilirim.
PS ve Xbox sahibi de olarak tüm oyunları Steam'da topluyorum. Sadece Ubisoft oyunları hariç. Onda da yılda bir AC serisi oynayıp kapatıyorum. 100+ saat olunca bir daha bakmak istemiyorum.
Mesela şu an Horizon Forbidden West oynuyorum. Aynı oyunu PS 5'te arkadaşla oynadık. Ama PC ve Steam çok farklı. Gamepass bile kullandım (Hz. Sasi reklamıyla). Ama hiçbiri Steam gibi değil.
Korsan zaten oynamam. 30 bin TL para verip sistem düzüyoruz ama korsan oyun indiriyoruz. Passat'a tüp takmak gibi. Şimdi biri çıkıp 'Windows, winrar, şu, bu orijinal mi' diye çıkışabilir. Bu da korsancıların tek dayanağı. Paramız yok diyemedikleri için sığındıkları tek liman. Halbuki kimse parası olmayanla alay etmez. Utanılacak bir şey değil çünkü. Ben de üniversite okurken parasızdım bilgisayarım bile yoktu. İnternet kafelerde PES atar çıkardım. Ne zaman işe girdim cebim para gördü işte o zaman özel zevklerime para yatırabildim. Umarım sizlerin de cebine para girer de hep birlikte oyunlar oynarız. Ama önce bazı kişileri koltuğundan etmemiz gerek. 😇

Sadece Ubisoft oyunları Ubisoft Connect uygulaması ile satın aldım. Onlar da aşırı derece ucuza geldiği için. Bazılarını da key sitelerinden alıp Ubisoft kütüphaneye ekledim.
Epic Games'e ise GTA V'in bedava verildiği zaman başladım. Sonra bedava diye çerçöpü doldurdum kütüphaneye. Hiçbirini oynamadım. Sonra AAA ve düzeyinde bedava verilen oyunları ekledim. Mesela Death Stranding gibi. Sonra baktım Steam'da bol bol festival yapıyor ve uygulaması tam istediğim gibi neden Steam'a geçmeyeyim dedim. Hem o zamanlar daha bekar olan arkadaşlarımın da hesabı vardı. Beraber oyunlar oynuyorduk, yorum yapıyorduk, profil oluşturuyorduk vs. Sıkıcılıktan çok eğlenceli geldi Steam. Çünkü oyuna dair her şey var. Bu nedenle sadece AAA oyunlar haricinde bedava da olsa Epic Games üzerinden oyun almıyorum.
En son aldığım oyun Alan Wake 2. O da mecburen oldu. Haa Steam'a gelirse yine alırım. Orası ayrı. Öyle de değişik biriyim.
Sırf Epic'e girmemek için Steam festivallerinde beğendiğim bütün oyunları Steam'a topladım. GTA V, Death Stranding. Metro gibi. Alamadığım tek oyun The Long Dark. Onu da Epic'te bitirdim hatta ilk bitirdiğim oyun diyebilirim.
PS ve Xbox sahibi de olarak tüm oyunları Steam'da topluyorum. Sadece Ubisoft oyunları hariç. Onda da yılda bir AC serisi oynayıp kapatıyorum. 100+ saat olunca bir daha bakmak istemiyorum.
Mesela şu an Horizon Forbidden West oynuyorum. Aynı oyunu PS 5'te arkadaşla oynadık. Ama PC ve Steam çok farklı. Game Pass bile kullandım (Hz. Sasi reklamıyla). Ama hiçbiri Steam gibi değil.
Korsan zaten oynamam. 30 bin TL para verip sistem düzüyoruz ama korsan oyun indiriyoruz. Passat'a tüp takmak gibi. Şimdi biri çıkıp 'Windows, WinRAR, şu, bu orijinal mi' diye çıkışabilir. Bu da korsancıların tek dayanağı. Paramız yok diyemedikleri için sığındıkları tek liman. Halbuki kimse parası olmayanla alay etmez. Utanılacak bir şey değil çünkü. Ben de üniversite okurken parasızdım bilgisayarım bile yoktu. İnternet kafelerde PES atar çıkardım. Ne zaman işe girdim cebim para gördü işte o zaman özel zevklerime para yatırabildim. Umarım sizlerin de cebine para girer de hep birlikte oyunlar oynarız. Ama önce bazı kişileri koltuğundan etmemiz gerek. 😇

Hocam The Long Dark daha bitmedi haberiniz olsun. :D

Ben sırf ucuz diye gidip Epic Games'ten çok sağlam oyunlar aldım. Kuponlar falan derken aklımı çeldiler. Şimdi çok pişmanım. Açıp Epic Games'in yüzüne bakmıyorum. Hangi oyunlar var bilmiyorum kütüphane çöplük gibi oldu. Korsan oynasam daha mutlu olurdum herhalde.

Burada ki temel şikayetim Epic'in hissiyatı değil. Oyunlarımın bu kadar çok platforma dağılmış olması. Mesela elinizde film koleksiyonu var DVD şeklinde, ama evin her yerine fırlatmışsınız gibi. Ne nerede bilemiyorsunuz.
Dediğiniz gibi çok platform söz konusu fakat bu kadar zorlanılacak bir mesele değil.

Geri
Yukarı