Epifiz plaklarım kapanmış mıdır?

Hayır hocam benim durum kötü 13 veya 14 çıksa daha zamanım var demekti ama şimdi daha kötü, mantık o yani.
Kanka bende tam 15 yaşinda 160 -162 ydim şuan 17.6 yasindayim 171 170 falan ama benim babam 160 annem 160 sülalede herkes boyle. Senin genetigin benimkine gore iyi eger dediklerimi yaparsan 175 180 arasini gorebilirsin olmassada uzulme en azindan çabalamiş ol
1.beslenme
2.uyku
3.spor
Beslenmede bence çinko magnezyum kalsiyum protein ve d vitamini cok onemli boy uzamasini saglayan besinler bunlar eger alamiyosan doktora git kan degerlerine baktir ve ek takviye al
2.uyku boy uyurken uzar ve erken yatman cok onemli buyume hormonu saat 9 la sabah 6 gibi biter en geç 10.30 gibi uyu duzenli olarak
3.spor spor çok bi fayda saglamaz ama 1 2 cm bile onemli oyuzden basketbol veya yuzmeye git gidemessen bile evde esneme hareketlerini sabah akşam düzenli olarak yap hem posturun duzelir hemde saglikli bi vucudun olur

Boy uzamasi %80 falan buyuk cogunlu genetik ama cevresel faktorlerde oldukca onemli oyuzden hem kendi sagligin icin hemde gelişimin için saglikli bi hayat her zaman iyi.

Kanka bende tam 15 yaşinda 160 -162 ydim şu an 17.6 yasindayim 171 170 falan ama benim babam 160 annem 160 sülalede herkes boyle. Senin genetigin benimkine gore iyi eger dediklerimi yaparsan 175 180 arasini gorebilirsin olmazsada uzulme en azindan çabalamiş ol.
1.beslenme
2.uyku
3.spor
Beslenmede bence çinko magnezyum kalsiyum protein ve D vitamini cok onemli boy uzamasini saglayan besinler bunlar eger alamiyorsan doktora git kan degerlerine baktir ve ek takviye al.
2.uyku boy uyurken uzar ve erken yatman cok onemli buyume hormonu saat 9 la sabah 6 gibi biter en geç 10.30 gibi uyu duzenli olarak.
3.spor spor çok bir fayda saglamaz ama 1 2 cm bile onemli o yüzden basketbol veya yuzmeye git gidemezsen bile evde esneme hareketlerini sabah akşam düzenli olarak yap hem posturun duzelir hem de saglikli bir vucudun olur.

Boy uzamasi %80 falan buyuk cogunlu genetik ama cevresel faktorlerde oldukca onemli o yüzden hem kendi sagligin icin hem de gelişimin için saglikli bir hayat her zaman iyi.

Beslenme konusunda problemim yok yemek falan seçmiyorum. Vitamin eksiklikliği mi neydi ona baktırmıştım geçen, B12 vitamini eksik çıktı aldık onu da, uykum bazen bozuluyor düzen, bazen 11 gibi falan uyumuş oluyorum ama ortalaması 12 de denebilir. Spor olarak da geçen sene ve ondan önceki sene falan 155'ten kısa boyla, 2 sene önce daha da vahim durum vardı, 80-83 kilolardaydım şu ankilo verdim 67-68 oldum. Şu anda da 63-65 seviyelerine inmeye çalışıyorum. Okuduğum kadarıyla ergenlik döneminde obezite de etkileyebiliyormuş boy uzamasını fakat çok şükür kurtulduk obezlikten. Bu şartlarda ortalama kaç olur boyum sizce? (ergenliğe de 8. sınıfta girmiştim.

Beslenme konusunda problemim yok yemek falan seçmiyorum. Vitamin eksiklikliği mi neydi ona baktırmıştım geçen, B12 vitamini eksik çıktı aldık onu da, uykum bazen bozuluyor düzen, bazen 11 gibi falan uyumuş oluyorum ama ortalaması 12 de denebilir. Spor olarak da geçen sene ve ondan önceki sene falan 155'ten kısa boyla, 2 sene önce daha da vahim durum vardı, 80-83 kilolardaydım şu ankilo verdim 67-68 oldum. Şu anda da 63-65 seviyelerine inmeye çalışıyorum. Okuduğum kadarıyla ergenlik döneminde obezite de etkileyebiliyormuş boy uzamasını fakat çok şükür kurtulduk obezlikten. Bu şartlarda ortalama kaç olur boyum sizce? (ergenliğe de 8. sınıfta girmiştim.
Obezlik biyandan iyi bi yandan kotü herseyi yiyosun bu iyi bisi ama asiriya kaçmamak lazim diyet yapiyosan gene iyi beslenmen gerek et süt yumurta balık meyve sebze falan ne buluyosan ye kan degerlerime bende baktirdigimda b12 dusuk cikmisti genellikle herkeste dusuk cikiyo oda boy uzmasinda etkili oyuzden ek takviye kullanabilirsin
Suanda hala 163 falan san boy egrisine bakinca 172 falan cikman lazim bunuda duzenli egzersizle beslenmene dikkat ederek 175 cikartabilirsin bence tabikide bunlar ihtimal belkide 185 olucaksin orasida genine bagli bilemezsin tabiki. mesela benim bi arkadasim var 11 in basina kadar falan ayni boydaydik 168 167 falandir heralde tam hatiralmiyorum belki daha azdir sonra 1 ay da 180 e geldi bu sekilde boy atan cok kisi var oyuzden kesin bisey diyemem asla. Ama beslenmene uykuna ve sporuna dikkat edersen faydasini gorursun cok takma kafaya olucagi varsa olur olmazsa olmaz en azindan çabalamak güzel bişi ben bunu gördüm kendimde :)

Ayrıyaten şunlarada dikkat et dostum şeker çok yeme bu insulinini artirir ve boy uzamasina etkili sonra gece yatarken odan karanlık ve sessiz olsun gecs yatmadan 1 saat once telefon tv bilgisayar gibi mavi isikli seylerden uzak durmaya calis yada telefonda ozlellik oluyo mavi isik filtresi gibi onu kullan bu melotonin seviyeni arttirir bu sekilde growth hormonun artar gece yatmadan once bide esneme yaparsan oh mis dediklerimi muhakkak uygula dostum

Geri
Yukarı