Erasmus hibeleri nasıl oluyor?

H iki O

Decapat
Daha fazla  
Merhaba herkese. Geçenlerde Erasmus sınavına girdim ve geçtim. Gitmeyi düşünüyorum ama birkaç sorum var.

1-) Üniversite, iki ülke ile anlaşmalı birisi Romanya diğeri Bulgaristan. Büyük ihtimalle Romanya'ya gideceğim. Bu ülkelerden birine gidersem diğer Avrupa ülkelerini gezebilir miyim? En azından Fransa'yı.

2-) Çok fazla maddi durumum yok. Acaba verilecek hibe yeterli olur mu? Onun dışında pasaport, bilet vs. bütün her şey tahmini kaç TL olur?

3-) Verilecek hibede gecikme aksama vs. olur mu?

4-) Oradaki yurtlar devlet yurdu mu? Kaç euro olur tahmini?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

Bulgaristan ve Romanya kısa bir süre önce Schengen üyesi oldu. Bu iki ülkeden aldığınız vizelerle Schengen ülkelerini rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Fransa da Schengen üyesi olduğu için herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Verilecek hibeyi size destek olarak veriyorlar. Tüm giderlerinizi karşılaması zor olacaktır. Avrupa uçak biletleri genellikle pahalı oluyor. Yine de giderleriniz büyük ölçüde karşılanır. Hibenizi gitmeden önce de alabilirsiniz, gittikten 1 ay sonra da alabilirsiniz. Belgelerinizi tamamlayıp teslim etmenize ve okulunuzun ödemenizi göndermesine bağlı. İşlemi ne kadar çabuk tamamlarsanız o kadar iyi olur.

Yurtlar, okula veya özel bir şirkete ait olabiliyor. Kendi araştırmanızı yapmak zorundasınız. Konaklama için genellikle yardım etmiyorlar. Yaklaşık €200-500 arası bir hesaplama yapabilirsiniz.

Merhaba,

Bulgaristan ve Romanya kısa bir süre önce Schengen üyesi oldu. Bu iki ülkeden aldığınız vizelerle Schengen ülkelerini rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Fransa da Schengen üyesi olduğu için herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Verilecek hibeyi size destek olarak veriyorlar. Tüm giderlerinizi karşılaması zor olacaktır. Avrupa uçak biletleri genellikle pahalı oluyor. Yine de giderleriniz büyük ölçüde karşılanır. Hibenizi gitmeden önce de alabilirsiniz, gittikten 1 ay sonra da alabilirsiniz. Belgelerinizi tamamlayıp teslim etmenize ve okulunuzun ödemenizi göndermesine bağlı. İşlemi ne kadar çabuk tamamlarsanız o kadar iyi olur.

Yurtlar, okula veya özel bir şirkete ait olabiliyor. Kendi araştırmanızı yapmak zorundasınız. Konaklama için genellikle yardım etmiyorlar. Yaklaşık €200-500 arası bir hesaplama yapabilirsiniz.
Peki bir ülkeye gitmeden sadece hibe ile hayatta kalabilir miyim? Gideceğim yer Arad diye bir şehir çok pahalı olmaz diye düşünüyorum. Bir de part-time bir işte çalışma imkanı var mı acaba?

Konaklama, faturalar ve gıda için €400 verirseniz ve çok fazla harcama yapmazsanız yeterli olabilir. Çalışma izni için vizenizi incelemeniz gerekiyor. Bazı ülkelerde çalışabiliyorsunuz, bazılarında belirli bir sınır oluyor, diğerlerinde de hiçbir şekilde çalışamıyorsunuz. Yerel dili bilmeden iş bulmanız da zor olacaktır.

Geri
Yukarı