Romanya'da Erasmus nasıl?

@ilkerowic, umarım alabilirsin. Almanya gibi çifte vatandaşlığa kızmıyordur sanırım :D
Romanya'da çifte vatandaşlığa müsaade var ancak dediğim gibi ya uzun süreli kalıp yaşama şartı var, evlilik yolu ile olursa 3 sene Romanya'da evli yaşayacaksın son olarak yatırımcı olarak direkt oluyor ama en kolayı 2. olacak galiba ahah :D

2-3 gün Bükreş'te kalma fırsatım oldu. Orada okuyan biriyle de görüşmüştüm, halinden memnun gibiydi. :D Gideli birkaç sene oldu, fiyatlar Türkiye ile yakın seviyede sayılırdı. Şu an için bilmiyorum ama kabul edildiğiniz üniversite de iyiyse tecrübe etmenizden yanayım
Kabul edildiğim üniversite Bükreş Üniversitesi. Dünyadaki üniversite sıralamasında 1001. sırada. Yani bizim ülkeye kıyasla hepsini geçiyor. Yarın pasaportu yenileyip başvuruyu onaylayacağım inşallah.
@TheMentalist1, paraları bizim paramızdan değerli diye biliyorum. 1 Ley 2 lira 84 kuruş değerinde diye biliyorum. Onun dışında asgari ücret vs. durumları nasıl, orasını bilemiyorum.
Asgari ücret tutarı bizden yüksek 400 € civarındaydı en son. Ama 1 RON: 2.84 TL ne zaman oldu hâlâ şaşkınım. Daha geçen hafta 2.35'di :D. Türk lirası çok çabuk değer kaybetmiş.
Hocam staj yaptığım firma sayesinde Bükreş'e gitme şansım olmuştu. 1 ay Bükreş'de kalmıştım. Çok memnundum. Ama bazı yerlerde fiyatlar çok yüksekti. Gidersen fiyatlara dikkat et.
Doğrudan bana okulun ayarladığı ve Sector 6'da fiyatı aylık 200 RON olan bir yurt var. Onun dışında yeme içme bana ait olacak. Dediğiniz gibi dikkat etmem gerekiyor malum TL pariteleri çok düştü.
Romanya, Avrupa ülkelerine kıyasla çok ucuz bir ülke. Raylı sistem ağı geniş, çevre şehir ve ülkelere uygun geziler yapabilirsiniz.
Tek sıkıntısı AB üyesi olup Schengen üyesi olmaması :(

Doğrudan bana okulun ayarladığı ve sector 6'da fiyatı aylık 200 ron olan bir yurt var. Onun dışında yeme içme bana ait olacak. Dediğiniz gibi dikkat etmem gerekiyor malum TL pariteleri çok düştü.

Benim dediğim farklı bir şey, bazı yerler aşırı derecede pahalı. Burada 8 TL olan kola bükreş'te bazı marketlerde 15 TL.
fena geçirıyorlar Bükreş'te hocam dikkat edin.

Geri
Yukarı