Ergenliğe giremedim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
O genetik ya. Benim 9. sınıfta sakallarım çıkmıştı. Baya erken girdim ergenliğe. Genetik o illa ki yakında bir şeyler olur.

Sadece geç girmiş, 16 yaşında şey başlamış.
Bu durumu yaşayanları bende gördüm ama en sonunda olmuştular. Ne zaman olacağına dair kesin bir bilgi yok. Ergenlik insanın yaşına göre değişir. Ama bir kere YouTube'dan bir video izlemiştim. Çok nadir olsada, ergen olamayanlar oldu. 27 yaşındaki bir erkek var, ergenliğe girmemiş. Sanki, 13-14 yaşındaki çocuğun sesi gibi sesi vardı ama bunun olması sıradan birşey değil dediğim gibi çok nadir.

Bence konuyu açan arkadaş artık anlamıştır.
Bir sıkıntı yoksa geç ergenlik, hiç ergenliğe girmemiş olabilirsin.

Ergenlikte, bir çok fiziksel değişim olur; boyun uzaması, yüzün değişmesi, kilo alımı, gövdenin uzaması gibi. Aynı şekilde, hormonal olarak büyük değişimler olur; kasların gelişmesi, vücut ve yüzde tüylenme, cinsel özelliklerin gelişmesi gibi. Yani, sakal ile ergenliğin "pek" alakası olmayabilir. Demir eksikliği, genetik vb. bu duruma etkendir.

Yapılması gereken, bir doktora danışmak olmalıdır.

Ergenlikte, bir çok fiziksel değişim olur; boyun uzaması, yüzün değişmesi, kilo alımı, gövdenin uzaması gibi. Aynı şekilde, hormonal olarak büyük değişimler olur; kasların gelişmesi, vücut ve yüzde tüylenme, cinsel özelliklerin gelişmesi gibi. Yani, sakal ile ergenliğin "pek" alakası olmayabilir. Demir eksikliği, genetik vb. bu duruma etkendir.

Yapılması gereken, bir doktora danışmak olmalıdır.
Keşke tek uzayan boy olsaydı...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı