Ergenlikle terlemenin bir ilgisi var mıdır?

LASKEH123

Centipat
Arkadaşlar, yaşım 14. El ve ayaklarım sürekli terliyor. Ayağım neyse de ellerimin terlemesi bazen kısmen de olsa sorun çıkartıyor. Kan testi falan yaptırmıştık 1-2 yıl önce fakat hiçbir sorun çıkmamıştı. Belki ergenlikte bu sorunu yaşayan vardır diye soruyorum. Ergenlikte el terlemesi normal midir ve ergenlik bittiğinde geçer mi?

Bu çağda metabolizma daha çok çalıştığından terlemek normal sayılabilir, genetik de olabilir.
Testlerde herhangi bir sorun yaşamadığınızı belirttiğinize göre endişelenmeye gerek yok diye düşünüyorum. İleri yaşlarda geçmezse tekrar konu açınız burada. :)

Bu çağda metabolizma daha çok çalıştığından terlemek normal sayılabilir, genetik de olabilir.
Testlerde herhangi bir sorun yaşamadığınızı belirttiğinize göre endişelenmeye gerek yok diye düşünüyorum. İleri yaşlarda geçmezse tekrar konu açınız burada. :)
El terlemesi bildiğim kadarıyla genetiğimde hiç yok bir de biraz saçma bir soru daha soracağım yanlış anlamazsanız. Şimdi şöyle benim saçım hiç yağlanmıyor bu ter salgılamamdan dolayı olabilir mi? :)

El terlemesi bildiğim kadarıyla genetiğimde hiç yok bir de biraz saçma bir soru daha soracağım yanlış anlamazsanız. Şimdi şöyle benim saçım hiç yağlanmıyor bu ter salgılamamdan dolayı olabilir mi? :)
Nasıl cevap versem bilemedim, bu konuları daha anlatmadılar. :D
Saçlarınızın neden yağlanmadığını anlayamadım ama bu iyi bir şey olsa gerek.
Benimkiler çok çabuk yağlandığı için senelerdir 3 numaraya vuruyorum. Karpuz gibi oldum.

Kan testi falan yaptırmıştık 1-2 yıl önce fakat hiçbir sorun çıkmamıştı.
Hangi testi yaptılar sonuçları nerede?
Ergenlikte el terlemesi normal midir ve ergenlik bittiğinde geçer mi?
Ergenlik başlangıcında hormon değişiklikleri olduğundan bazı kişilerde anormal etkiler yapabiliyor. Kıllanma, aşırı terleme, kalpte hızlanma, ses tellerinde değişiklik, sinirlilik vb. Tam o yaşlarda benzer durumlar normaldir.
16/17 yaşlarında bir dahiliye doktoruna gidip hormon testleri istersen kontrol ederler.

Hangi testi yaptılar sonuçları nerede?

Ergenlik başlangıcında hormon değişiklikleri olduğundan bazı kişilerde anormal etkiler yapabiliyor. Kıllanma, aşırı terleme, kalpte hızlanma, ses tellerinde değişiklik, sinirlilik vb. Tam o yaşlarda benzer durumlar normaldir.
16/17 yaşlarında bir dahiliye doktoruna gidip hormon testleri istersen kontrol ederler.
Tamamdır şöyle söylim kan testi ve idrar testi yaptırmıştık özel hastanede kan testimde sorun çıkmamıştı hatta tiroid bezlerimde sıkıntı var mı diye boğazıma falan bakmışlardı hiçbir şey çıkmamıştı en son doktor krem vermişti o da pek işe yaramamıştı. Tabi sizinde dediğiniz gibi 1-2 sene sonra bir daha gitmeyi düşünüyorum. Ayrıca ilginiz ve yardımlarınız için herkese teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı