Ergonomi için laptop sehpası nasıl olmalı?

roser137

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Uzun süredir laptop kullanıyorum. Şehir dışındaydım masa kullanma şansım yoktu. Eğilerek çalışma ergonomi sorunlarına neden oluyordu. Şimdi tekrar uzun süre çalışmaya uygun bir kurulum yapmaya çalışıyorum.
Önceden 32" ekran kullanıyordum ama pandemi döneminde laptopun ufak ekranı ile çalışmaya alıştım. Uygulamaları tam ekran, tam odak kullanmak daha mantıklı geliyor. 32" de çalışırken yan yana bir sürü pencere açıp kullanıyordum ama şimdi ihtiyaç duymuyorum.
Bunları düşününce tek derdimin laptopun ekranının aşağıda kalması olduğunu fark ettim. Monitör yükseliği ergonomi için bayağı önemli. Laptopu yükseltmeeyi öneren kaynaklar var.

2022-10-15 13_18_06-The Modern Guide to Laptop Ergonomics - Ergonomic Trends - Opera.png

Laptop standları masada çok yer kaplıyor ve kullanım alanını kısıtlıyor. Onun yerine masanın üzerine düz sehpa koysam nasıl olur diye düşündüm ve şöyle bir şey denedim.

2022-10-15 13_09_43-Drive'ım - Google Drive - Opera.png

Boyum uzun bu şekilde bir kullanımda laptopun üst kısmı göz hizasının bir tık üstünde kalıyor. Bu da aslında beni dik durmaya teşvik ediyor. Tabii uzun süre masada eğilerek laptop kullanınca buna alışamadım ama uzun vadede daha sağlıklı olabilir diye düşünüyorum.

Şunu fark ettim standsız bir şekilde laptop kullanırken sırf fazla eğilmemek için başlat çubuğunu yukarı almışım. Şimdi bu rahatsız ediyor çok yukarıda kaldığı için muhtemelen aşağıda kullanmaya başlarım. Yani monitör yükseliği gerçekten kullanım rahatlığını etkiliyor.

Monitör almayı da düşündüm ama açıkçası bu boyut gayet işimi görüyor. Mouse çok rahatsız tabii onu değiştirmeyi düşünüyorum. Laptopta Touchpad'e de alışmıştım ama ona benzer masaüstü çözümleri çok pahalı. Apple trackpad dışında alternatif de yok gibi bir şey. İyi bir mouse ile devam etmeyi düşünüyorum.

Sizce bu şekilde çalışmak mantıklı mı, yoksa monitör alıp çalışmak uzun vadede daha mı rahat olur? Özellikle masanın kalabalık olmaması, çalışma ortamının monitörlü kuruluma göre kablo kalabalığından uzak olması, klavye fareyi istediğim gibi konumlandırabilmem vs. çok daha pratik geliyor ama uzun vadede ne olur kestiremiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı