ERP ve veritabanı sistemlerinde temel oluşturmak için C# öğrenmek gerekli mi?

Makaleler
15
Merhaba.

Yönetim Bilişim Sistemleri 1. sınıf öğrencisiyim.

Çalışmak istediğim alan ERP ve veritabanları. Bu konularda uzmanlaşmış bir yönetici olmak kariyer hedefim.

Bu nedenle öğrenmem gereken programlama dilleri var.
Genel olarak C# dilini veritabanı veya ERP alanlarında kullanıldığını pek görmedim.

Bu alanda R, SQL ve Python kullanıldığını sık olarak gördüm.

Bu konuda bilgisi olanlar varsa beni yönlendirebilirse çok memnun olurum.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

ERP programlama diliyle alakasız bir mevzu, ERP çözümü geliştirmek için uygun olduğunu düşündüğün herhangi bir programlama dilini kullanabilirsin. Genellikle Java, .NET gibi ekosistemleri tercih ediyor şirketler, projeye uygun dil ve çerçeveye günün sonunda yine sen karar vereceksin.

ERP programlama diliyle alakasız bir mevzu, ERP çözümü geliştirmek için uygun olduğunu düşündüğün herhangi bir programlama dilini kullanabilirsin. Genellikle Java, .NET gibi ekosistemleri tercih ediyor şirketler, projeye uygun dil ve çerçeveye günün sonunda yine sen karar vereceksin.
Hocam şahsen biraz da veri bilimi ile ilgilenmek de var aklımda.
Veritabanları için R, SQL temel olması gerekiyor gördüğüm kadarıyla.

ERP yazılımlarında aslında kendi içlerinde geliştirme için diller var. SAP'nin kendine özgü programlama dili var misal.

.NET öğrenmeyi de düşünüyorum şahsen. İllaki bir yerde lazım olacaktır.

Hocam dediğim gibi, daha 1. sınıfa yeni başladım.
ERP ve veritabanları adına ilerlemek istiyorum, ERP ile bu ikisinin şahsen ayrı şeyler olduğunun farkındayım.

Derslerimiz şu an bu alanlara yönelik verilmiyor, 2. sınıfta alacağız.
Ancak biraz önden gidip bilgi sahibi olacak şekilde gitmek istedim.

Açtığım konu gerçi amacından saptı. Sorudan sonra bayağı alakasız bir yere çektim konuyu.

ERP ya da benzeri 3 harfli kombinasyonlarla abbreviate edilen sistemlerin herhangi birini yapabilmek icin RDBMS + programlama dili bilmelisin.

Yani onceligin en azindan bir tane programlama dilinde yetkinlik, sonrasinda DB sistemlerinin calisma mekanizmasi ( ACID, SQL | NOSQL, Sharding, CNF vs ) ogrenmek olmali.

Bunu bildikten sonra ERP gibi bir subspecialty e yonelebilirsin. Vazgecip CRM de yazabilirsin. Ya da hepsini bir kenara birakip CMS. Dedigim gibi 3 harfli zimbirtilarin hepsi gunun sonunda PL <-> DB mekanizmasini anlamaya bakiyor.

ERP ya da benzeri 3 harfli kombinasyonlarla abbrebiate edilen sistemlerin herhangi birini yapabilmek icin RDBMS + programlama dili bilmelisin.

Yani onceligin en azindan bir tane programlama dilinde yetkinlik, sonrasinda DB sistemlerinin calisma mekanizmasi ( ACID, SQL | NOSQL, Sharding, CNF vs ) ogrenmek olmali.

Bunu bildikten sonra ERP gibi bir subspecialty e yonelebilirsin. Vazgecip CRM de yazabilirsin. Ya da hepsini bir kenara birakip CMS. Dedigim gibi 3 harfli zimbirtilarin hepsi gunun sonunda PL <-> DB mekanizmasini anlamaya bakiyor.
Böyle bir yönlendirmeye ihtiyacım vardı hocam🤩 Teşekkür ediyorum sağ olun.

Python'a başlamıştım. Sonrasında yavaş yavaş ilerleyeceğiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı