Erzincan'da elektrik-elektronik mühendisliği okunur mu?

Peki hocam eem mezunu birisi siber güvenlik uzmanı olamaz mı? Bilgisayar mühendisliği puanları uçmuş.

@enes_yldrm_1

@bilinmiyor9

Siber güvenlik uzmanı olmak için teknik liselerden, Anadolu veya fen liselerinden mezun olunabilir. Lise eğitiminden sonra iki yıllık bilgisayar teknolojisi gibi ön lisans bölümleri tercih edilebilir. Ayrıca mühendislik fakültelerinin ilgili bölümlerinden de mezun olarak bu görevi yerine getirebilir.

Günümüzde genel olarak siber güvenlik uzmanı olacak kişiler lisans bölümlerini tercih etmektedir. Her ne kadar bilgisayar üzerine iki yıllık bölümler ya da sertifika almak için kurslar bulunsa dahi, 4 yıllık bölüm üzerinden daha etkili şekilde iş bulma olanağı sağlanıyor.

Not: Google alıntı.

Ama hocam sektörde eem mezunu birçok siber güvenlik uzmanı var.

Hocam o alandaki açığı görüp kodlama bilgileri de olduğu için o alanda uzmanlaşmış olabilirler. Bir alanda çalışıyor olmak o alanın ihtisasından geçmiş anlamına gelmiyor. Bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliğinde bu yönde daha kolay gelişebilirsin. Nitekim siber güvenlikte bilgisayar mühendisliği altında bir alandır.
Aşağıda kariyer. Netden bir görsel var. Mezun oldukları bölümler gördüğünüz üzere çoğunluk bilgisayar mühendisliği.

1697475962373.png

Bilgisayar mühendisliği puanları uçmuş.

Bu uzmanlığı elde etmek için mühendislik okumanıza gerek yok. Ön lisans bölümleri (örneğin bilgisayar teknolojisi) ile de sahip olabilirsiniz. Önemli olan bu alanda bireysel gelişiminizi destekleyecek adımlar atmanızdır. Üniversite sizi bu adam siber güvenlik uzmanı vasfı ile mezun etmez. Gerekli temeli sunar.

Hocam o alandaki açığı görüp kodlama bilgileri de olduğu için o alanda uzmanlaşmış olabilirler. Bir alanda çalışıyor olmak o alanın ihtisasından geçmiş anlamına gelmiyor. Bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliğinde bu yönde daha kolay gelişebilirsin. Nitekim siber güvenlikte bilgisayar mühendisliği altında bir alandır.
Aşağıda kariyer. Netden bir görsel var. Mezun oldukları bölümler gördüğünüz üzere çoğunluk bilgisayar mühendisliği.

Eki Görüntüle 1979805

Bu uzmanlığı elde etmek için mühendislik okumanıza gerek yok. Ön lisans bölümleri (örneğin bilgisayar teknolojisi) ile de sahip olabilirsiniz. Önemli olan bu alanda bireysel gelişiminizi destekleyecek adımlar atmanızdır. Üniversite sizi bu adam siber güvenlik uzmanı vasfı ile mezun etmez. Gerekli temeli sunar.

Yani hocam kötü bir üniversitede mühendislik okursam örneğin: Erzincan veya tokat gibi sektörde siber güvenlik alanında iş bulma ihtimalim düşük mü? Yoksa siber güvenlik alanı sadece bilgiye bakıyor diye biliyorum.

@TR4YLER

Yani hocam kötü bir üniversitede mühendislik okursam örneğin: Erzincan veya tokat gibi sektörde siber güvenlik alanında iş bulma ihtimalim düşük mü? Yoksa siber güvenlik alanı sadece bilgiye bakıyor diye biliyorum.

@TR4YLER

Tabii ki öncelik bilgiyi ve o alandaki beceriyi önceliyorlar. Ama üniversite sizi o alanda oluşturacağı projeler, topluluklar ve eğitimler gibi çarpanlar ile gelişmenize katkı sağlar. İyi bir üniversite sizin çabalarınızı katlar. Kötü bir üniversite aynı yere daha fazla çaba ile ulaşmanıza sebep olur.
Biliyorsunuz ki bu sektör için diploma önemli değil. Kurslara giderek sertifikalar alıp gönüllü stajlar yaparak bu alanda gelişebilirsiniz. Diploma işe girerken ve girdikten sonra ekstra kolaylıklar sağlayabilir. Diplomasız işten anlayan birisini, diplomalı bilmeyene her zaman tercih ediyorlar. Bu yüzden öncelikle gelişmeye bakınız.

Peki hocam eem mezunu birisi siber güvenlik uzmanı olamaz mı? Bilgisayar mühendisliği puanları uçmuş.

@enes_yldrm_1

@bilinmiyor9
Hocam benim mesela 4 yıllık doğuda istediğim bölümler tutuyordu ama ben dedimki orda okumak istemiyorum şuan 2 yıllık okuyorum ama sevdiğim bir yerdeyim canım sıkılınca laptopumu alıp deniz kenarında çalışıyorum siber güvenliğe veya yazılım dillerine.

İkinci soruya geçelim: Ne mezunu olduğun önemsiz kendini geliştir yeter, eem mezunu ve bu işi yapan kişiler tanıyorum gayet de işlerinde mükemmeller ama üniversite hayatları zor geçiyor mesela ben sadece yazılım dersleri alıyorum ve üniversite zevkli geliyor yanında ise en önemli olan Kendimi Geliştirebiliyorum.

Bence olayı anladın ne okumak istiyorsan ve neresi güzel geliyorsa onu oku ve kendini olabildiğince geliştir.

81 ilimizide bu gidişle sayacaksın :) ama sıkıntı yok beni istediğin zaman etiketleyebilirsin. Yardım etmeye çalışırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı