Escape from Tarkov alınır mı?

@Severity23 bir oyuna 1.4k vermek bana koyar. O paraya gerçektende ben bunu severek oynarım dediğiniz birkaç oyun alabilirsiniz. Ancak aklınızda hiç bir oyun yoksa youtubedeki inceleme videolarına bakıp alabilirsiniz.

Ben 2017'den beri oynuyorum. Bugüne kadar en fazla saat verdiğim iki oyundan biridir. Biri WoW diğeri EFT.

Hiç pişman olmadım. Hala da ilk günkü hevesle oynuyorum. Ancak naçizane bir uyarı yapayım çünkü hem ciddi bir meblağ ödeyeceksiniz hem de aradığınız şey bu mu değil mi emin olamayabilirsiniz sadece videolardan izlemekle.

Çünkü oyunun silah mekanikleri, atmosferi, aksiyonu vs inanılmaz güzel. Göz boyayabilir bu açıdan.

Ama EFT klasik bir FPS oyunu değildir. Ultra realistic-hardcore-tactical-extraction-looter shooter-MMOFPS etiketleriyle biliniyor. Yani aradığınız şey eğer CoD, Battlefield gibi bir aksiyonsa EFT bu değil. Oldukça ağır işleyen, stratejiye ve harita bilgisine dayalı, atacağınız her bir merminin çıkardığı sesin sonuçlarını tahmin etmenizi isteyen, bazen sadece bir çalıya basıp çıtırtı çıkardığınız için ölmenize sebep olabilen oldukça acımasız bir oyun. Yeri geldiğinde 8-10 şarjör yakarak bitirdiğiniz raidi, bazen tek mermi atmadan bitiriyorsunuz. Bazen bir görev bunu sizden istiyor bazen elinizdeki silah-mermi kombinasyonu kötü olduğu için siz bu yöntemi seçiyorsunuz mesela.

Bazen tek bir anahtar bulmak için saatlerinizi vermek zorunda kalabilirsiniz. Ya da biraz şanslıysanız daha oyundaki ilk raidinizde o anahtar düşebilir size. Bu tip zorlukları ve RNG durumu da var.

Ve her şeyden önce bir ekonomi yönetmek zorundasınız. Oyunda her şeyi raidlerde kazandığınız parayla alıp satıyorsunuz. Öldüğünüzde üstünüzdeki her şey düşüyor. Dolayısıyla ekonominizi dengeli ve sürdürülebilir kılmanız lazım. Bu da bence bir oyunu aşırı güzelleştiren bir şey. Çünkü birisini indirdiğinizde üstünden çıkan eşyaların bir değerinin olması harika bir şey bana göre. Oyunda Ruble, Dolar ve Euro kullanılıyor. Bunların da kendi içinde bir kur dengesi var oyunda. Tıpkı gerçek hayattaki gibi. Dün 1 dolar 115 ruble iken yarın 1 dolar 118 ruble olabiliyor oyunda. Ancak çooook ufak değişimler söz konusu. Tabii isimlere aldanmayın. Sadece oyun içi para birimi Gold-Silver falan gibi saçma olmasın diye gerçek para birimlerinin isimlerini kullanmışlar. (Tabii oyun parasından bahsediyorum, gerçek para ile oyun parası alım-satım işlemleri (RMT) direkt ban sebebidir EFT'de ve oldukça katılar bu konuda.)

Bu kısmı klasik EFT için geçerli.

Şimdi E-Spor'a giriş için Arena adlı bir ek paket geliyor. Aslında ayrı bir oyun demek daha doğru. O da bildiğimiz tur bazlı CS, R6 gibi bir oyun olacak. Ancak her ikisinde de elde ettiğiniz kazançların bir kısmı ortak olacak. Yani Arena ile klasik EFT karakterinizi geliştirebileceksiniz, ya da tam tersi klasik EFT karakteriniz Arena'ya etki edebilecek. Şimdilik söylenen bu. Detayları gün geçtikçe açıklanır. Beta testleri falan yapılıyor şu anda. Ama bildiğimiz E-Spor'a uygun bir oyun olacak işte. O zorlu atmosferden sıkıldığınızda girip burada da vakit geçirebilirsiniz.

Eğer Edge of Darkness paketi alırsanız, Arena modu onunla ücretsiz olarak geliyor. Diğer paketleri alırsanız Arena modu için ek paket almanız gerekiyor. Bunu da hatırlatayım.

Şimdiden iyi oyunlar.

Ben 2017'den beri oynuyorum. Bugüne kadar en fazla saat verdiğim iki oyundan biridir. Biri WoW diğeri EFT.

Hiç pişman olmadım. Hala da ilk günkü hevesle oynuyorum. Ancak naçizane bir uyarı yapayım çünkü hem ciddi bir meblağ ödeyeceksiniz hem de aradığınız şey bu mu değil mi emin olamayabilirsiniz sadece videolardan izlemekle.

Çünkü oyunun silah mekanikleri, atmosferi, aksiyonu vs inanılmaz güzel. Göz boyayabilir bu açıdan.

Ama EFT klasik bir FPS oyunu değildir. Ultra realistic-hardcore-tactical-extraction-looter shooter-MMOFPS etiketleriyle biliniyor. Yani aradığınız şey eğer CoD, Battlefield gibi bir aksiyonsa EFT bu değil. Oldukça ağır işleyen, stratejiye ve harita bilgisine dayalı, atacağınız her bir merminin çıkardığı sesin sonuçlarını tahmin etmenizi isteyen, bazen sadece bir çalıya basıp çıtırtı çıkardığınız için ölmenize sebep olabilen oldukça acımasız bir oyun. Yeri geldiğinde 8-10 şarjör yakarak bitirdiğiniz RAID'i, bazen tek mermi atmadan bitiriyorsunuz. Bazen bir görev bunu sizden istiyor bazen elinizdeki silah-mermi kombinasyonu kötü olduğu için siz bu yöntemi seçiyorsunuz mesela.

Bazen tek bir anahtar bulmak için saatlerinizi vermek zorunda kalabilirsiniz. Ya da biraz şanslıysanız daha oyundaki ilk raidinizde o anahtar düşebilir size. Bu tip zorlukları ve rng durumu da var.

Ve her şeyden önce bir ekonomi yönetmek zorundasınız. Oyunda her şeyi RAID'lerde kazandığınız parayla alıp satıyorsunuz. Öldüğünüzde üstünüzdeki her şey düşüyor. Dolayısıyla ekonominizi dengeli ve sürdürülebilir kılmanız lazım. Bu da bence bir oyunu aşırı güzelleştiren bir şey. Çünkü birisini indirdiğinizde üstünden çıkan eşyaların bir değerinin olması harika bir şey bana göre. Oyunda ruble, dolar ve euro kullanılıyor. Bunların da kendi içinde bir kur dengesi var oyunda. Tıpkı gerçek hayattaki gibi. Dün 1 dolar 115 ruble iken yarın 1 dolar 118 ruble olabiliyor oyunda. Ancak çooook ufak değişimler söz konusu. tabii isimlere aldanmayın. Sadece oyun içi para birimi Gold-Silver falan gibi saçma olmasın diye gerçek para birimlerinin isimlerini kullanmışlar. (tabii oyun parasından bahsediyorum, gerçek para ile oyun parası alım-satım işlemleri (rmt) direkt ban sebebidir EFT'de ve oldukça katılar bu konuda.)

Bu kısmı klasik EFT için geçerli.

Şimdi e-spor'a giriş için arena adlı bir ek paket geliyor. Aslında ayrı bir oyun demek daha doğru. O da bildiğimiz tur bazlı CS, R6 gibi bir oyun olacak. Ancak her ikisinde de elde ettiğiniz kazançların bir kısmı ortak olacak. Yani arena ile klasik EFT karakterinizi geliştirebileceksiniz, ya da tam tersi klasik EFT karakteriniz Arena'ya etki edebilecek. Şimdilik söylenen bu. Detayları gün geçtikçe açıklanır. Beta testleri falan yapılıyor şu anda. Ama bildiğimiz e-spor'a uygun bir oyun olacak işte. O zorlu atmosferden sıkıldığınızda girip burada da vakit geçirebilirsiniz.

Eğer Edge of darkness paketi alırsanız, arena modu onunla ücretsiz olarak geliyor. Diğer paketleri alırsanız arena modu için ek paket almanız gerekiyor. Bunu da hatırlatayım.

Şimdiden iyi oyunlar.

Hocam çok güzel bir yazı olmuş izninizle bende kafama takılan birkaç soruyu sormak isterim öncelikle oyunun şu anki güncel değeri 50 dolar 1615 Türk lirası komisyon zart zurt derken 1700 lirayı bulabilir ama bu önemli değil fiyatına deyiyorsa neden olmasın değip değmedini de size sormak istiyorum aklımdaki birkaç soruyla birlikte öncelikle Squad Ready or Not Arma 3 gibi hardcore taktiksel oyunların bağımlısıyım :D desek yanlış olmaz o konudan ötürü zaten oyun beni cezbediyor ama ben yalnızım yalnız oynasam sarar mı? Veya oyunun bir Türk topluluğu var mı aktif Escape from Tarkov Türkiye tarzında bu ilk sorum 2. sorum fiyatına değer mi uzun saatlerimi gömer miyim yoksa 1-2 haftanın ardından off sıktı geçlik bir oyun mu 3 sorum eğer almaya karar verdiysek hangi pakete almamız gerek? Bu sorularımı cevaplarsanız çok makbule geçer hayırlı bayramlar.

Hocam çok güzel bir yazı olmuş izninizle bende kafama takılan birkaç soruyu sormak isterim öncelikle oyunun şu anki güncel değeri 50 dolar 1615 Türk lirası komisyon zart zurt derken 1700 lirayı bulabilir ama bu önemli değil fiyatına deyiyorsa neden olmasın değip değmedini de size sormak istiyorum aklımdaki birkaç soruyla birlikte öncelikle Squad Ready or Not Arma 3 gibi hardcore taktiksel oyunların bağımlısıyım :D desek yanlış olmaz o konudan ötürü zaten oyun beni cezbediyor ama ben yalnızım yalnız oynasam sarar mı? Veya oyunun bir Türk topluluğu var mı aktif Escape from Tarkov Türkiye tarzında bu ilk sorum 2. sorum fiyatına değer mi uzun saatlerimi gömer miyim yoksa 1-2 haftanın ardından off sıktı geçlik bir oyun mu 3 sorum eğer almaya karar verdiysek hangi pakete almamız gerek? Bu sorularımı cevaplarsanız çok makbule geçer hayırlı bayramlar.

He bir de 4060 5600 32 RAM kombosu yeterli olur mu oyun için aktif 165 FPS'lerde stabil bir deneyim alabilir miyim?

He bir de 4060 5600 32 RAM kombosu yeterli olur mu oyun için aktif 165 FPS'lerde stabil bir deneyim alabilir miyim?

Ben RX 6700XT Ryzen 7 5700X ile 70 100 arası fps alıyorum Full olmadığı halde 165 alabileceğini sanmıyorum.

Ben RX 6700XT Ryzen 7 5700X ile 70 100 arası FPS alıyorum Full olmadığı halde 165 alabileceğini sanmıyorum.

Beğendin mi önerir misin oyunu? Bir de maksimum ayarlarda DLSS kapalı o ayarları alıyormuş. Şimdi baktım incelemelere DLSS ile 120'leri görür diye düşünüyorum. Merak ettiğim konu oyun nasıl? Önerir misin? Ona göre satın alacağım. Detaylı bir şekilde yazarsanız makbule geçer.

Son düzenleyen: Moderatör:
DLSS kullanmanı kesinlikle önermem adam görmeni bayağı zorlaştırıyor. Ben kesin bir şey diyemiyorum oyunu alman konusunda oyunu oynadım ama gerçekten çok zor ve ben pek zaman ayıramadığım için ara vermek zorunda kaldım.

Squad Ready or Not Arma 3 gibi hardcore taktiksel oyunların bağımlısıyım :D desek yanlış olmaz o konudan ötürü zaten oyun beni cezbediyor ama ben yalnızım yalnız oynasam sarar mı?
O zaman seversiniz. Ben de EFT'den önce binlerce saat Arma 2 ve Arma 3 oynamış birisiyim. O oyunlardaki taktiksel tarz, sağlık sistemleri, silah modlama vs derken kısaca söyleyebilirim ki EFT bu tip oyunların şu anda zirve noktası. Arma serisinden ayrılan tek noktası open-world olmaması. Extraction-looter shooter diye geçiyor. Tek fark bu. Bir zaman sınırınız var, bu sürede işinizi halledip raidden çıkmanız gerekiyor.

Ayrıca tamamen kişisel fikrimdir, yalnız oynamak daha zevkli. Ben de yalnız oynuyorum, arkadaş grubumun kafa yapısı pek bu oyuna uygun değil. Onlar bir tık daha bam-güm dalalım şeklinde oyun oynuyorlar. EFT böyle bir oyun değil. Hesap yapmak gerekiyor, analiz gerekiyor vs vs. O yüzden yalnızken çok daha rahat ve konforlu hissediyorum ben EFT oynarken.
Veya oyunun bir Türk topluluğu var mı aktif Escape from Tarkov Türkiye tarzında
Aktif topluluk var. EFT'nin resmi bir Türk Discord sunucusu var. Burada çokça birbirine yardımcı olan, beraber oyuna girmek için takım arkadaşı arayan kişiler oluyor. Ancak baştan uyarayım. Oyunda friendly fire vs gibi bir ayrım yok. Herkesi öldürebileceğiniz için bazen kötüye kullanımlar olabilir.

Resmi Discord Adresi : https://forum.escapefromtarkov.com/topic/18708-discord-kanalımız/ Bu bağlantıda Discord linki paylaşılmış.
2. sorum fiyatına değer mi uzun saatlerimi gömer miyim yoksa 1-2 haftanın ardından off sıktı geçlik bir oyun mu
Bu kişisel bir şey. Bence değer. Ben 2017'den beri ilk günkü hevesle oynuyorum. Bugün deseler ki dünyadaki tüm oyunlar yok olacak 1 oyun kalacak. Ve seçimi bana bıraksalar EFT'yi seçerim. Sonra aklıma 10-15 saniye WoW'daki güzel anılarım gelir. Ama olsun EFT için değer der arkama bakmadan devam ederim. Ama dediğim gibi bu benimle ilgili bir şey :) Ben bu konuda yorum yaparsam bu tarafsız olmaz :)
3 sorum eğer almaya karar verdiysek hangi pakete almamız gerek? Bu sorularımı cevaplarsanız çok makbule geçer hayırlı bayramlar.
Paketler yakın zamanda değişti. Ben Edge of Darkness ile başlamıştım. Beni çeken en önemli şey Secure Container Gamma özelliği idi. Secure Container oyunda yanınıza aldığınız bel çantası gibi bir şey. Ancak bu kutunun içindeki eşyalar siz ölünce yere düşmüyor. O yüzden %100 güvenli kutu gibi düşünebilirsiniz. Bu Gamma kutusunun envanter slotu fazladır. Ama artık daha dandiğini veriyor.

Bu hatırlatmadan sonra özetlersem aradaki paketleri hiç hesaba katmayın, yokmuş gibi davranın. Bütçenize göre ya Standart Edition başlayın ya da yüksek ücret verebiliyorsanız Edge of Darkness ile başlayın derim.

Çünkü Edge of Darkness'da hem Stash (oyun kasanız) çok daha büyük başlıyorsunuz, hem traderlar ile daha yüksek reputation ile başlıyorsunuz. Değer mi değer. Ancak 3000 TL'den fazla bir paradan bahsediyoruz tabii. Değip değmeyeceği önce bütçenizle ilgili. Oyun içinde de kasanızı geliştiriyor ve slot sayınızı artırıyorsunuz. Keza Secure Container'ınızı da zamanla geliştiriyorsunuz ve son alacağınız KAPPA Container oyunun en iyi secure containerı. Tamamen emekle, oyun içinden alınabiliyor.

Bu açıdan bakınca, Edge of Darkness sürümü sizi biraz öne itiyor, zamandan ve emekten tasarruf ettiriyor. Ama bir yere kadar tabii. Sonrasında oyunda yapacaklarınız ile gelişiyorsunuz her şekilde.

Stabil 165 konusu biraz muamma. Çünkü oyunun kendi içinde 120 FPS kilidi var. Bunu aşma yöntemleri elbette var, hatta 240 FPS alan oyuncular da var ancak ben hiç 120'yi geçmeye çalışmadım bugüne kadar. Oyunların orijinal sınırlarını aşmayı oldum olası sevmedim. Hem CPU ve GPU'm serin çalışıyor hem de 100 FPS'ten sonra belirgin bir fark hissedemiyorum ben kendi adıma.

Sisteminize gelirsek fazla fazla yeterli olur. 100+ FPS'leri rahat alırsınız. Ancak belli başlı 1-2 haritada optimizasyon problemi var. Sisteminiz ne kadar iyi olursa olsun ufak tefek FPS droplar görebilirsiniz.

İyi bayramlar :)

Son düzenleme:
O zaman seversiniz. Ben de EFT'den önce binlerce saat arma 2 ve Arma 3 oynamış birisiyim. O oyunlardaki taktiksel tarz, sağlık sistemleri, silah modlama vs derken kısaca söyleyebilirim ki EFT bu tip oyunların şu anda zirve noktası. Arma serisinden ayrılan tek noktası open-world olmaması. Extraction-looter shooter diye geçiyor. Tek fark bu. Bir zaman sınırınız var, bu sürede işinizi halledip RAID'den çıkmanız gerekiyor.

Ayrıca tamamen kişisel fikrimdir, yalnız oynamak daha zevkli. Ben de yalnız oynuyorum, arkadaş grubumun kafa yapısı pek bu oyuna uygun değil. Onlar bir tık daha bam-güm dalalım şeklinde oyun oynuyorlar. EFT böyle bir oyun değil. Hesap yapmak gerekiyor, analiz gerekiyor vs vs. o yüzden yalnızken çok daha rahat ve konforlu hissediyorum ben EFT oynarken.

Aktif topluluk var. EFT'nin resmi bir Türk Discord sunucusu var. Burada çokça birbirine yardımcı olan, beraber oyuna girmek için takım arkadaşı arayan kişiler oluyor. Ancak baştan uyarayım. Oyunda friendly fire vs gibi bir ayrım yok. Herkesi öldürebileceğiniz için bazen kötüye kullanımlar olabilir.

Resmi Discord adresi: https://forum.escapefromtarkov.com/topic/18708-discord-kanalımız/ bu bağlantıda Discord linki paylaşılmış.

Bu kişisel bir şey. Bence değer. Ben 2017'den beri ilk günkü hevesle oynuyorum. Bugün deseler ki dünyadaki tüm oyunlar yok olacak 1 oyun kalacak. Ve seçimi bana bıraksalar EFT'yi seçerim. Sonra aklıma 10-15 saniye WoW'daki güzel anılarım gelir. Ama olsun EFT için değer der arkama bakmadan devam ederim. Ama dediğim gibi bu benimle ilgili bir şey :) ben bu konuda yorum yaparsam bu tarafsız olmaz :)

Paketler yakın zamanda değişti. Ben Edge of darkness ile başlamıştım. Beni çeken en önemli şey secure container gamma özelliği idi. Secure container oyunda yanınıza aldığınız bel çantası gibi bir şey. Ancak bu kutunun içindeki eşyalar siz ölünce yere düşmüyor. O yüzden %100 güvenli kutu gibi düşünebilirsiniz. Bu gamma kutusunun envanter slotu fazladır. Ama artık daha dandiğini veriyor.

Bu hatırlatmadan sonra özetlersem aradaki paketleri hiç hesaba katmayın, yokmuş gibi davranın. Bütçenize göre ya standart Edition başlayın ya da yüksek ücret verebiliyorsanız Edge of darkness ile başlayın derim.

Çünkü Edge of Darkness'da hem stash (oyun kasanız) çok daha büyük başlıyorsunuz, hem traderlar ile daha yüksek reputation ile başlıyorsunuz. Değer mi değer. Ancak 3000 TL'den fazla bir paradan bahsediyoruz tabii. Değip değmeyeceği önce bütçenizle ilgili. Oyun içinde de kasanızı geliştiriyor ve slot sayınızı artırıyorsunuz. Keza secure container'ınızı da zamanla geliştiriyorsunuz ve son alacağınız kappa container oyunun en iyi secure containerı. Tamamen emekle, oyun içinden alınabiliyor.

Bu açıdan bakınca, Edge of darkness sürümü sizi biraz öne itiyor, zamandan ve emekten tasarruf ettiriyor. Ama bir yere kadar tabii. Sonrasında oyunda yapacaklarınız ile gelişiyorsunuz her şekilde.

Stabil 165 konusu biraz muamma. Çünkü oyunun kendi içinde 120 FPS kilidi var. Bunu aşma yöntemleri elbette var, hatta 240 FPS alan oyuncular da var ancak ben hiç 120'yi geçmeye çalışmadım bugüne kadar. Oyunların orijinal sınırlarını aşmayı oldum olası sevmedim. Hem CPU ve GPU'm serin çalışıyor hem de 100 FPS'ten sonra belirgin bir fark hissedemiyorum ben kendi adıma.

Sisteminize gelirsek fazla fazla yeterli olur. 100+ FPS'leri rahat alırsınız. Ancak belli başlı 1-2 haritada optimizasyon problemi var. Sisteminiz ne kadar iyi olursa olsun ufak tefek FPS droplar görebilirsiniz.

İyi bayramlar :)

Eyvallah hocam, Allah razı olsun. Almaya karar verdim lâkin ne zaman indirime giriyor oyun bir bilginiz var mı? En son 8 Nisan'da girmiş sanırsam indirime. Kaçırdım maalesef. Bir dahaki indirimin ne zaman olacağına dair bir sayaç vakit var mı? Yoksa ne zaman olur sizce?

Eyvallah hocam Allah razı olsun almaya karar verdim lâkin ne zaman indirime giriyor oyun bir bilginiz var mı en son 8 Nisanda girmiş sanırsam indirime kaçırdım maalesef bir dahaki indirimin ne zaman olacağına dair bir sayaç vakit var mı yoksa ne zaman olur sizce?

He bir de nereden almalıyım sizce? Kendi sitesinden mi yoksa herhangi daha avantajlı bir site vb yer var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eyvallah hocam, Allah razı olsun. Almaya karar verdim lâkin ne zaman indirime giriyor oyun bir bilginiz var mı? En son 8 Nisan'da girmiş sanırsam indirime. Kaçırdım maalesef. Bir dahaki indirimin ne zaman olacağına dair bir sayaç vakit var mı? Yoksa ne zaman olur sizce?

He bir de nereden almalıyım sizce? Kendi sitesinden mi yoksa herhangi daha avantajlı bir site vb yer var mı?
Muhtemelen yaz indirimi kapsamında Temmuz civarı indirim gelebilir. Genelde mevsimsel indirimler oluyor Tarkov'da. Ancak kesin değil tarihleri.

Bunun dışında da Cadılar Bayramı, yılbaşı vs vs gibi özel günlerde indirim olur.

Dikkat etmeniz gereken yakın tarihli özel günleri söyleyeyim. 9 Mayıs, Rusya Zafer Bayramı (Zafer Günü) olarak geçer. Rusya'nın 2. Dünya Savaşı'ndaki zaferi kutlanır 9 Mayıs'ta. Geçen sene 9 Mayıs'ta indirim yapmışlardı mesela.

12 Haziran günü de Rusya Ulusal Günü diye geçer. Daha önceki yıllarda 12 Haziran'da da indirim yaptıkları olmuştu.

Bu iki tarih potansiyel indirim açısından en yakın 2 tarih. Tabii kesin bir şey değil.

Ben zamanında kendi sitesinden almıştım. Kendi sitesinden almanızı tavsiye ederim ancak vergi vb şeylerden ötürü fiyat biraz daha artıyor. Ancak kendi resmi sitesi olduğu için içiniz rahat eder her şeyden önce.

Bazı oyun siteleri de key olarak satıyor. DurmaPlay vb sitelerden bahsediyorum. Bunlardan da yıllarca alışveriş yaptım hiç sorun yaşamadım. Biraz daha ucuz oluyor haliyle. Ama tercih sizin.

Geri
Yukarı