Çözüldü eSIM Problemi - iPhone'da "Hücresel Plan Ekle" Görünmüyor

• Konuyu başlatan Mert
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 37B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mert

Megapat
Makaleler
9
Sorun çözüldü!: eSIM Problemi - iPhone'da "Hücresel Plan Ekle" Görünmüyor

Merhabalar. Ben iPhone SE 2020 sahibiyim. Yeni iPhone'lar gibi benim telefonumda da eSIM desteği mevcut ve bunu kullanmak istedim fakat malesef eSIM telefonumda aktifleşmedi. Biraz araştırdıktan sonra bunun sebebinin Türkiye'de eSIM aktif olmadığından dolayı Apple tarafından kapatıldığını, fakat daha sonrasında açılamadığını öğrendim. Eğer cihazınız belirli bir tarihten sonra aktifleştirilmişse, zaten sizde eSIM özelliği aktiftir. Bunu şu şekilde anlayabiliriz.

Ayarlar>Genel>Hücresel kısmında hemen altta "Hücresel Plan Ekle" seçeneği görülmeli. Eğer görülmüyorsa cihazınızda ya eSIM yoktur, ya da eSIM aktifleşmemiştir. Şimdi gelelim bu sorunun nasıl çözüleceğine.

ss.jpg

(Normalde burada Hücresel Plan Ekle yazmalı.)

Desteklenen telefonlar: iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR ve sonrası (Basitçe 2018'den sonra çıkan tüm iPhone'lar).

Türkiye'de iPhone veya iPad'inizde eSIM'i etkinleştirme - Apple Destek

Apple'ın iddiasına göre 23 Haziran 2020'den itibaren etkinleştirilen bütün cihazlarda eSIM aktif. Fakat ben 15 Temmuz 2020'de etkinleştirmemi yapmış olmama rağmen bende aktif değil, birçok kişi gibi. Çoğu kişi linkte belirtildiği gibi yedeğini alıp sıfırladığında sorun çözülüyor. Fakat bende çözülmedi.

Sonra Apple'a ulaştım ve bana iTunes üzerinden sıfırlamamı söylediler. Ayrıca yedeğimi kurmamam gerektiğini, sıfır bir cihazmış gibi kurmamı istediler. Cihazda eSIM özelliği geldikten sonra tekrar yedeğimi kurmamı istediler. Tam olarak öyle yaptım ve gördüm ki hala "Hücresel Plan Ekle" seçeneği yok. O an dedim içimden, aldık başımıza belayı :)

Daha sonra Youtube'da bir videoya denk geldim.

iPhone Hücresel Plan Ekle Seçeneği Yok Sorunu Hakkında - YouTube

Videodaki abimiz özetle benimle aynı sorunları yaşamış, hatta cihazını değiştirmişler fakat hala sorunu çözülmemiş. En sonunda telefonuna uzaktan bağlanmışlar ve telefonu kapatıp açmalarını, sorunun çözüldüğünü söylemişler ve gerçekten de çözülmüş. Şimdi tam olarak bunu yapmaya çalışacağım ve size en kısa zamanda haber vereceğim.

Kıdemli departmana aktarıldım ve telefonumdaki ayarın operatör tarafından açıldığını söyledi. Hatta eSIM başvurusu yaparken IMEI'min alınacağını vs. söyledi. Bana pek inandırıcı gelmedi, kesin beni mağdur edecekler ama bakalım, doğru çıkabilir. Muhtemelen bu tür olaylar çok yaşandıktan sonra topu operatöre bırakmış olabilirler.

Bundan sonra bayiye gidip eSIM almayı deneyeceğim en kısa zamanda. Buraya da yazarım deneyimlerimi.

Şu ana kadar Apple desteğin tek beğendiğim kısmı bekletme müzikleri oldu. Playlist için: Spotify Playlist

Kıdemli departmana aktarıldım ve telefonumdaki ayarın operatör tarafından açıldığını söyledi. Hatta eSIM başvurusu yaparken IMEI'min alınacağını vs. söyledi. Bana pek inandırıcı gelmedi, kesin beni mağdur edecekler ama bakalım, doğru çıkabilir. Muhtemelen bu tür olaylar çok yaşandıktan sonra topu operatöre bırakmış olabilirler.

Bundan sonra bayiye gidip eSIM almayı deneyeceğim en kısa zamanda. Buraya da yazarım deneyimlerimi.

Şu ana kadar Apple desteğin tek beğendiğim kısmı bekletme müzikleri oldu. Playlist için: Spotify Playlist

Merhaba, bir sonuç alabildiniz mi?

B39B6C24-BEC5-4EE5-8D53-5143C3097652.jpeg

Benim cihazı ilk etkinleştirme sürem kurtarıyor. Benim de bir süredir aklımda bu eSIM meselesi. Sistem otursun diye bekliyordum. Sizden eSIM hakkında da yorumlarınızı bekliyorum. Ödenen ücretler, kullanımda oluşan (varsa) sorunlar gibi detayları merak ediyorum.

@alfisti41 @Deffizy

Henüz bir sonuç alamadım. Yakın zamanda operatör değiştireceğim. O sayede söyledikleri şeyi yapacağım fakat bir sonuç alabileceğimi zannetmiyorum. Bu hafta Turkcell'e giderim muhtemelen. Finallerimden dolayı ilgilenemedim bu konuyla, kusura bakmayın.

Güncelleme:
2 gün önce tekrar uğraşayım ve benden telefonun tanı özelliğini çalıştırmamı istediler.

Bilgileri alıp Apple İrlanda'ya ilettiler. Bugün dönmeleri lazım. Bakalım dönecekler mi...

@alfisti41 @Deffizy

Henüz bir sonuç alamadım. Yakın zamanda operatör değiştireceğim. O sayede söyledikleri şeyi yapacağım fakat bir sonuç alabileceğimi zannetmiyorum. Bu hafta Turkcell'e giderim muhtemelen. Finallerimden dolayı ilgilenemedim bu konuyla, kusura bakmayın.

Güncelleme:
2 gün önce tekrar uğraşayım ve benden telefonun tanı özelliğini çalıştırmamı istediler.

Bilgileri alıp Apple İrlanda'ya ilettiler. Bugün dönmeleri lazım. Bakalım dönecekler mi?..

Teşekkürler bilgiler için takipteyim umarım olumlu bir sonuç alırsınız.

Bütün olayı özetler nitelikte 🙂
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tekrar güncelleyeyim, Cuma dönmeleri gerekirken hala geri dönmediler.
Son güncellememi de paylaşayım, bugün az önce geri dönüş yapıldı.

Özellikle operatör üzerinden alınan cihazlarda böyle bir problem olabiliyormuş. İrlanda ekibi halletmiş, telefonu yeniden sıfırlayıp iCloud yedeğinden kurmam istendi fakat başka bir sorun yaşayan kişi bu aşamada telefonu yeniden başlatınca da olduğunu söylemişti, ona istinaden ben de sadece yeniden başlattım ve sorun şu anlık düzelmiş görünüyor. Yani en azından Hücresel Plan Ekle kısmı artık aktif.

IMG_D854848548E2-1.jpeg

Bu iş de çözülmüş oldu. Benzer sorunları yaşayan kişiler bu şekilde çözüme ulaşabilir, cihazda fiziksel bir problem yok. Yazılımdan hallediliyor Apple tarafından.

Geri
Yukarı