Eşit ağırlık seçip sayısal bölüme girmek

timucinc01

Hectopat
Ben bu yıl 11.sınıfa geçeceğim fakat aklımda bir soru var. Eşit ağırlık okusam sayısal bölüme geçebilir miyim? Geçersem de ne gibi dezavantajı olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
11. Sınıfta eşit ağırlık okursan 12. Sınıfta sayısala geçtiğinde 11. Sınıf fizik-kimya-biyoloji derslerin eksik olacak. 11. sınıfta sayısal seçip duruma göre eşit ağırlık seçmen daha mantıklı. Edebiyat dersini okuyarak, ezberleyerek halledebilirsin bir şekilde ama fizik, kimya gibi dersler kendi kendine halledebileceğin oturup ezber yapılacak dersler değil.

Ben eşit ağırlık bölümünden okudum ama sınavda sözel çözdüm. Sınav ile alakalı bir şey soruyorsanız evet, yapabilirsiniz. Dezavantajı olmaz diye düşünüyorum sonuçta siz edebiyat kısmını da çözeceksiniz fakat fen kısmı sizde olmayacağı için Nötr olacaksınız :)

Üniversite sınavı lisede seçtiğin alana bakmaz. Sınavda TYT, AYT ve YDT sınavları var. Gerekli sınavlara girip başarına göre tercih yapabilirsin. Eşit ağıtlık için TYT ve AYT'ye, sayısal için ise aynı sınavlara girmen gerekiyor. Fakat AYT'de çözmen gereken kısımlar farklı oluyor.

Üniversite sınavı lisede seçtiğin alana bakmaz. Sınavda TYT, AYT ve YDT sınavları var. Gerekli sınavlara girip başarına göre tercih yapabilirsin. Eşit ağıtlık için TYT ve AYT'ye, sayısal için ise aynı sınavlara girmen gerekiyor. Fakat AYT'de çözmen gereken kısımlar farklı oluyor.
Üniversite sınavı seçtiğin alana bakmaz ama çözebildiğin soru sayısına bakar. Bu da lisede aldığı eğitimle olacak bir şey. Alanın bir önemi yokmuş gibi yazmışsınız mesajı. Yanlış anlamasın konu sahibi.

Eşit ağırlık okuyup sayısal bölüm seçebilirsin. 11'de eşit ağırlık okuyup 12'de sayısal alana da geçebilirsin fakat eşit ağırlıktan sayısala geçmek fazlasıyla zor bir iş olur. Neden böyle bir isteğin var? Sınavda seni ileri atıcak bir durum olmaz aksine dezavantaj oluşturur. Fizik kimya ve biyolojide herkes 12 konularıyla uğraşırken, mesela organik kimya gibi ağır konular, senin 11'deki konuları da halletmen gerekir.

@Hielaph eşit ağırlık seçip fizik, kimya, biyoloji derslerini kendi halledebilir. İlla sayısal bölüm için sayısal seçmesine gerek yok.

Geçebilirsiniz, ancak 12'de sayısala geçmek saçmalık olur. TYT + AYT + 11. sınıf sayısalını yetiştirmek çok kolay olmayacaktır.

@Hielaph eşit ağırlık seçip fizik, kimya, biyoloji derslerini kendi halledebilir. İlla sayısal bölüm için sayısal seçmesine gerek yok.

Geçebilirsiniz, ancak 12'de sayısala geçmek saçmalık olur. TYT + AYT + 11. sınıf sayısalını yetiştirmek çok kolay olmayacaktır.
Siz halledebilir diyorsanız halleder.

Ben sayısalcıydım, sadece zorunlu Edebiyat dersleri görerek Marmara Hukuk Fakültesi puanını tutturmuştum zamanında ama gitmedim. Sayısalcı olmak avantajdır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı