Eşit ağırlık üniversite için meslek önerileri

Yönetim Bilişim Sistemleri ve Ekonometri diyebilirim.

YBS'yi eşit ağırlıkçıların Bilgisayar/Yazılım Mühendisliği programı olarak tanımlayabiliriz basitçe, işletme ve bilgisayar derslerinin harmanlanması ile oluşan bir program.

Ekonometri ise iyi derecede matematik, istatistik ve hesaplama yeteneği isteyen; her ne kadar EA olsa da özünde sayısal bir program. Ülkemizde pek öne çıkmasa da yurt dışı için iyi bir fırsat olabilir.

YBS'yi tutturamamış, Ekonometri programında okuyan ve Ekonometri'de zorlanan bir öğrenci olarak Ekonometri'yi öneriyorum çünkü başarılı olunduğu takdirde sizi öne çıkaracaktır. YBS'yi zaten öneriyorum, tutturabilseydim seve seve okurdum ben de. :)

Ekonometri programında 2-3 tane programlama dersi bulunuyor, onu da belirtmiş olayım.

Meslek önerisi değil de lisans programı önerisi oldu ama programları biraz inceleyince zaten hangi meslekler öne çıkıyor hemen anlayabiliyorsunuz.

Ekonometri sıralamaları düşük görürseniz şaşırmayın, zira program çok bilinmediği için puanı düşük öğrenciler tarafından tercih ediliyor. Puanı düşük öğrenci de yeterince başarı gösteremediği için çok zorlanıyor.

Son düzenleme:
Yönetim bilişim sistemleri ve ekonometri diyebilirim.

YBS'yi eşit ağırlıkçıların Bilgisayar/Yazılım mühendisliği programı olarak tanımlayabiliriz basitçe, işletme ve bilgisayar derslerinin harmanlanması ile oluşan bir program.

Ekonometri ise iyi derecede matematik, istatistik ve hesaplama yeteneği isteyen; her ne kadar EA olsa da özünde sayısal bir program. Ülkemizde pek öne çıkmasa da yurt dışı için iyi bir fırsat olabilir.

YBS'yi tutturamamış, ekonometri programında okuyan ve zorlanan bir öğrenci olarak Ekonometri'yi öneriyorum çünkü başarılı olunduğu takdirde sizi öne çıkaracaktır. YBS'yi zaten öneriyorum, tutturabilseydim seve seve okurdum ben de. :)

Ekonometri programında 2-3 tane programlama dersi bulunuyor, onu da belirtmiş olayım.

Meslek önerisi değil de lisans programı önerisi oldu ama programları biraz inceleyince zaten hangi meslekler öne çıkıyor hemen anlayabiliyorsunuz.

Kaçıncı sınıf hangi üniversite. Ağırlık olarak dersleriniz nasıldı yazılım mı yoksa işletme mi? Bende YBS okuduğum için müfredatlar her üniversitede benzer mi merak ettim.

Kaçıncı sınıf ve hangi üniversite? Ağırlık olarak dersleriniz nasıldı, yazılım mı yoksa işletme mi? Ben de YBS okuduğum için müfredatlar her üniversitede benzer mi merak ettim.
YBS değil, Ekonometri öğrencisiyim. 3. sınıftayım ancak pandemi ve uzaktan eğitim sebebiyle başarısız olduğum dersleri vermeye çabalıyorum. Yani seneye 2. sınıf olacağım denebilir. Eğitimimi uzatıyorum. :)

YBS öğretim planı: Dokuz Eylül Üniversitesi Ders Katoloğu / Bilgi Paketi
Ekonometri öğretim planı: Dokuz Eylül Üniversitesi Ders Katoloğu / Bilgi Paketi

Matematiğim ortalamanın çok üstünde ama Fen'im ortalama altında. Sözel ise iyi. Bilgisayar Mühendisliği düşünüyorum ama bilgisayar mühendisi olacaksam ya çok iyi bir üniversitede olacağım ya da hiç olmayacağım. Sizce YBS okunur mu? Türkiye'de ve yurt dışında iş imkanları neler? Eskiden işletme de düşünüyordum, çok ilgimi çekiyor.

Son düzenleme:
Buradan meslek seçimi yapmak biraz şaçma. Bunu kendin bulman gerekiyor ilgilerine göre. Sana burada önü açık bir meslek önerilse bile hoşuna gitmedikçe, ilgini çekmedikçe istediğin verimi alamazsın. Şu an Türkiye'de her bölümün önü kapalı. Kendi imkanlarına öne çıkman gerekiyor, bu da, sana bağlı her bölümden para kazanabilirsin. Eğer fikir oluşması açısından bölüm sorarsan ben psikoloji veya YBS öneririm. Eğer psikoloji bölümüyle ilgili bir sorun olursa sorabilirsin. :) (psikoloji 3. sınıf öğrencisiyim.)

Geri
Yukarı