Eski arabalar mı daha çok yakar yeni arabalar mı?

Almanlar Dizel konusunda başarılır değil. Wolksvagen Bora'mız vardı ne zaman dizel kullanmak istesek bazen sorunlar yaşatıyordu. Lakin Dizel araçlar benzine göre daha avantajlı.
Valla dizel,benzinli sizin kullanım amacınıza göre avantaj sağlar dizelin de avantajları var benzinlinin de şehir dışına sürekli çıkmayan birisi iseniz yada yılda 20 veya 25 bin km yapmıyorsanız dizel almak mantıklı mı yada tam tersi ise benzinli almak mantıklı mı ?

Araca göre değişir ancak örneğin son zamanlarda silindir hacminde küçülmeye gidilmesi yakıt tüketiminin düşmesine yardımcı oluyor. Turbo sayesinde de düşük hacimden yüksek güçler alınabiliyor. Kayda değer bir başka fark ise, günümüzde araçların enjeksiyonlu olması. Eski, ancak cidden eski, araçlarda enjektörler yerine karbüratör kullanımı da daha fazla yakıt tüketimine sebep oluyordu.

Almanlar Dizel konusunda başarılır değil. Wolksvagen Bora'mız vardı ne zaman dizel kullanmak istesek bazen sorunlar yaşatıyordu. Lakin Dizel araçlar benzine göre daha avantajlı.
Araçtan araca kronik sorunlar oluşabilir sizin boranızda sorun var diye bütün hepsi kötüdür diye bi genelleme yapılamaz 1.6 tdi a3 sedanım var canavar gibide çalışıyor hiçbir sorunu yok

Konunun dışına çıkılmış. Ben de çıkayım;

Bir aracın yakıtı sadece motorun büyüklüğü ya da gücü ile alakalı değil; ağırlığı, lastiği, aerodinamiği, kaç kişinin içinde olduğu, sürücünün kullanış şekli vb. Birçok şekilde incelenmelidir. Şu motor şu kadar yakar demek bu değişkenleri tamamen boşvermek demektir.

Ben size 1.8 benzinli motorlu bir araç kullanıyorum dediğimde hepiniz 8 litrenin altına inemezsin dersiniz, ancak bu araç 2019 Toyota Corolla Hibrid ve 3.8 yakıyorum desem, e normal dersiniz.

Dizel mi benzinli mi tartışması yıllar boyunca çözülemedi ki Technopat Sosyal'de çözülsün. :)
Dizel bir aracın 'genelde' az yakması motorun çalışma prensibinden dolayı benzinliye göre 'daha az' yakıta ihtiyaç duymasıdır zaten. Ama 1.5 dizele 15 litre yaktıran da var yani.

Özetle bir aracın yenisi eskisine göre elbet az yakar. Milyonlarca dolarlık ar-ge çalışmaları ve yenilikler mevcut. Gerek hibrid ile sağlansın gerek silindir kapatma teknolojisi ile, amaç aynı.

Kabaca iki tane tamamen aynı ağırlık, aynı rüzgar direnci, aynı şanzuman, herşeyi aynı iki araç alın. Motorların hacimleride aynı olsun, ürettikleri güçte yakın veya aynı olsun. Gündelik kullanımda yeni teknoloji araç daha az yakarken, motordan tüm güç alınmak istendiğinde yani performanslı kullanımda bu yakıt farkı oldukça azalır. Ayrıca eski motorun hacimi yeniden çok daha büyük olsun ama güçleri aynı olsun. Yine ürettiği tüm güç alınmak istendiğinde aradaki fark azalır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı