Eski bilgisayarda sürücü güncellemekten korkuyorum

patatesdev

Yoctopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Benim bayağı eski emektar bir laptop var ama tost makinesi tarzı.
Özellikler:
Intel ı3 M350 2.27GHz
4 GB RAM.
Asıl mevzu ekran kartı: GeForce GT 230M.

Şimdi yettiği kadar bir şeyler oynuyorum Minecraft veya düşük sistem oyunlar o konuda sorun yok.
Ama eskisi gibi performans almıyordu. Bundan 2-3 yıl önce arkada Google açıkken Minecraft 1.12 120 FPS alıyordu yanı o kadar.
Ama gittikçe düştü ve artık oyun açınca PC ölüyor. Arkada başka bir şey yapılmıyor.
Baktım baktım, sürücüleri fark ettim.
Meğer ekran kartı sürücülerim 88ay eskimiş.
Şimdi Google da direkt arattım GT 230M driver diye NVIDIA'nın sitesi çıktı indirecektim. Ama bir korktum, 2 şeyden.
1.)ekran kartı çok eski diye sıkıntı çıkar yanlış driver olur falan.
2.)driver yüklerken bir sıkıntı olur veya kurduktan sonra PC bozulur falan diye korkuyorum çünkü aile PC'si. Bir de NVIDIA'nın sitesinde geri yükleme noktası alın diyor iyice tırstım.

Çok lazım güncelleme ama bunlardan korkuyorum bilen biri yardım etsin Allah için.

Arkadaşlar merhaba,

Benim bayağı eski emektar bir laptop var ama tost makinesi tarzı.
Özellikler:
Intel ı3 M350 2.27GHz
4 GB RAM.
Asıl mevzu ekran kartı: GeForce GT 230M.

Şimdi yettiği kadar bir şeyler oynuyorum Minecraft veya düşük sistem oyunlar o konuda sorun yok.
Ama eskisi gibi performans almıyordu. Bundan 2-3 yıl önce arkada Google açıkken Minecraft 1.12 120 FPS alıyordu yanı o kadar.
Ama gittikçe düştü ve artık oyun açınca PC ölüyor. Arkada başka bir şey yapılmıyor.
Baktım baktım, sürücüleri fark ettim.
Meğer ekran kartı sürücülerim 88ay eskimiş.
Şimdi Google da direkt arattım GT 230M driver diye NVIDIA'nın sitesi çıktı indirecektim. Ama bir korktum, 2 şeyden.
1.)ekran kartı çok eski diye sıkıntı çıkar yanlış driver olur falan.
2.)driver yüklerken bir sıkıntı olur veya kurduktan sonra PC bozulur falan diye korkuyorum çünkü aile PC'si. Bir de NVIDIA'nın sitesinde geri yükleme noktası alın diyor iyice tırstım.

Çok lazım güncelleme ama bunlardan korkuyorum bilen biri yardım etsin Allah için.
Eğer sistem Windows 10 ise WHQL ibareli en stabil sürümü kurmuştur. GT230M eski olduğu için güncel sürücüsü yok. En güncel sürücü 342.01 olarak görünüyor.

RAM'i en azından 8 GB yapmak ve SSD yoksa taktırmak gerekir.

Nvidia sürücüsü bir soruna neden açmaz kolay kolay ama, performans farkı büyük ihtimalle sürücüden değil. Özellikle de arkada bir şey yapılmaması olayı ile GPU'nun alakası yok. 2 - 3 yıl dediniz, cihaz ısınıyor da olabilir toz birikmesi vs nedenlerden.

Fan temizliği, macun değişimi ve temiz bir format (En azından disk temizleme/birleştirme) şart gibi duruyor...
babama çok dedim de üşeniyo :)

Nvidia sürücüsü bir soruna neden açmaz kolay kolay ama, performans farkı büyük ihtimalle sürücüden değil. Özellikle de arkada bir şey yapılmaması olayı ile GPU'nun alakası yok. 2 - 3 yıl dediniz, cihaz ısınıyor da olabilir toz birikmesi vs nedenlerden.
o da bi sorunda onu evde yapamayabilirmSürücü güncellemek benim yapabileciğim bişey..en son bi oyun indirmiştim baya açık açık kaldırıyodu,driver hatası verdi.

Eğer sistem Windows 10 ise WHQL ibareli en stabil sürümü kurmuştur. GT230M eski olduğu için güncel sürücüsü yok. En güncel sürücü 342.01 olarak görünüyor.

RAM'i en azından 8 GB yapmak ve SSD yoksa taktırmak gerekir.
win 8.1 ve etkinşeltirilmemiş.
342.01 olan nvdia sitesininden indirip kursam birşey olmaz değil mi.Bozulma bsod vb.

babama çok dedim de üşeniyo :)

o da bi sorunda onu evde yapamayabilirmSürücü güncellemek benim yapabileciğim bişey..en son bi oyun indirmiştim baya açık açık kaldırıyodu,driver hatası verdi.

win 8.1 ve etkinşeltirilmemiş.
342.01 olan nvdia sitesininden indirip kursam birşey olmaz değil mi.Bozulma bsod vb.
Babana söyle, minimum eli yüzü düzgün laptoplar 15K'dan başlıyor. 300-500₺ den kaçıp gidip saçma sapan bilgisayar alıyorlar sonra.

Windows 8.1 ise Hizmetler'den Superfetch-SysMain-Hızlı Getirme -artık adı hangisi ise üçü de aynı şey- onu devre dışı bırak. Disk biraz rahatlar. Windows Search kapat bir de.

Yeni konular

Geri
Yukarı