Eski Bilgisayarı Depolama Sunucusuna Çevirme

ibnicena

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba,

Evde 10-15 yıllık bir bilgisayar var. Ben buna birkaç TB'lık HDD takıp depolama sunucusu olarak kullanabilir miyim? Bilgisayar Pentium, 1 ya da 2 GB DDR2 Ram bulundurmakta. Sizce kullanılarbilir mi?

Okuldan verilen eski Exper markasında depolama olarak kullandım. Ben o el kadar laptopda yaptıysam siz de çok kolay şekilde yapabilirsiniz.

Merhaba,

Evde 10-15 yıllık bir bilgisayar var. Ben buna birkaç TB'lık HDD takıp depolama sunucusu olarak kullanabilir miyim? Bilgisayar Pentium, 1 ya da 2 GB DDR2 Ram bulundurmakta. Sizce kullanılarbilir mi?
OpenMediaVault kur. İndir, USB'ye at, USB'den başlat.

Teşekkür ederim. Peki ben Windows Server kurup evden başka bir yerden bağlanabilir miyim?

Windows Server biraz ağır gelir bence.

İşlemcinin piyasada olduğu tarihte yaygın olan işletim sistemi ne ise onu kur.

XP ise XP kur.

Uzaktan bağlantı için sadece Windows Server yok :) Sen normal Windows kur.

Ayrıca bir ağ kurmalısın. Yoksa yavaş aktarım hızı ile kanser olursun.

Windows Server biraz ağır gelir bence.

İşlemcinin piyasada olduğu tarihte yaygın olan işletim sistemi ne ise onu kur.

XP ise XP kur.

Uzaktan bağlantı için sadece Windows Server yok :) Sen normal Windows kur.

Ayrıca bir ağ kurmalısın. Yoksa yavaş aktarım hızı ile kanser olursun.
Ağ kurma nasıl oluyor anlatabilir misiniz?

Ağ kurma nasıl oluyor anlatabilir misiniz?

Ağ kurma dediğim;

Sen ethernet kablosunu modeme takıyorsun ya, aynı modemden bir ethernet kablosu ile başka bir bilgisayara taktığın zaman o 2 bilgisayar modem üzerinden kendi arasında bir ağ kuruyor. Ve gerekli düzenlemeleri yaptığın zaman o bilgisayarlar arası dosya aktarımı, uzak masaüstü olarak bağlanma vs bir çok şey yapabiliyorsun.

Bununla ilgili daha çok bilgi istersen Google'dan araştırabilirsin. Bende çok hakim değilim ama ağ kurman gerekli.

İlla kablo ile bağlanmak zorunda değilsin.

Mesela X modemine 2 telefon, 2 bilgisayar 1 de senin sunucun bağlı olsun. Bilgisayarlar kablo ile bağlı, telefonlar Wi-Fi. Hepsi aynı modeme bağlansın, yeter.

En basit olarak sunucuna Filezilla FTP Server indirdin (diğer cihazlara da FTP programı indirdikten sonra) sunucunun İP Adresi, FTP Sunucuya bağlanmak için aldığın kullanıcı adı ve şifre ile (diğer cihazlardan) o sunucuna FTP protokolü ile bağlanabilirsin.

Yada sunucuna XAMPP indirdin, ve Apache Web Server'i başlattın. Kendi ağına bağladığın herhangi bir cihazdan, web tarayıcısı açıp sunucunun İP adresini girersen, kendi lokal siteni görürsün :) Daha da ilerlersen modem arayüzünden kendi ana sunucunun İP adresini, 80 (HTTP) portuna yönlendirirsen de kendi web siteni oluşturmuş olursun. Bu sefer kendi ağında bağlı olmayan tüm cihazlar, sunucunun lokal olmayan İP adresini girerek sitene ulaşabilecekler. Çünkü internet dediğimiz şey, tüm bilgisayarların birbirine bağlanmış bir ağ hali. Ama çok büyük bir ağ, okyanusların diplerinden fiberoptik kabloların geçtiği bir ağ :)

Burada işler çok karmaşıklaştı, ama böyle. FTP, Protokol, Ağ, Şifreler, Otomatik İP falan bunları burada anlatacak kadar imkanım yok. Sen araştırarak öğrenmek zorundasın.

FreeNas ile ilgili bir araştırma yapın çözümünüz orda 🙂
Fakat bilgisayarın tüketeceği elektrik (özellikle eski olduğu için verimliliği çok düşük bir psu vardır) sağladığı yararın önüne geçebilir. Bilgisayarı satıp 2. el bir NAS düşünebilirsiniz

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı