Eski BIOS anakarta SSD'ye nasıl format yapılır?

theamacsiz82

Decapat
Daha fazla  
Merhaba internetten SanDisk SSD Plus 240 GB sipariş ettim ve geldi. Acaba nasıl sıfırdan format yapabilirim? 8 GB'lık USB belleğim var içine MBR, GPT vs. ve harddiski çıkarmam mı lazım yardımcı olabilir misiniz?
Bilgisayar özellikleri: RAM: 4 GB
Anakart: MSI boston 1.0
İşlemci: Intel Pentium E5200 2.50 GHz

Son düzenleyen: Moderatör:
Buyrun, bu rehberden yardım alabilirsiniz:

Öncelikle Rufus ile USB belleğinize Microsoft üzerinden indirdiğiniz iso dosyasını kuracaksınız. HDD çıkararak SSD takınız. Daha sonra depolama amacı ile HDDyi takabilirsiniz. Taktıktan sonra Windows'ta arama çubuğuna 'msconfig' yazın ve enter'a basın. Önyükleme sekmesine gelin ve varsayılan OS olmayan Windows'u sil yapın. Artık diğer diskiniz önyükleme sırasında gözükmeyecek ve diskteki verileriniz korunmuş olacak.

USB belleği format için hazırlama videosu: Link

@furkanbgbr önce hdd'yi söküp sonra ssd'ye hdd deki olan kabloları bağlayıp usb ile format atmammı lazım?
Öncelikle Rufus ile USB belleğinize Microsoft üzerinden indirdiğiniz iso dosyasını kuracaksınız. HDD çıkararak SSD takınız. Daha sonra depolama amacı ile HDDyi takabilirsiniz. Taktıktan sonra Windows'ta arama çubuğuna 'msconfig' yazın ve enter'a basın. Önyükleme sekmesine gelin ve varsayılan OS olmayan Windows'u sil yapın. Artık diğer diskiniz önyükleme sırasında gözükmeyecek ve diskteki verileriniz korunmuş olacak.

Pek anlamadım reis yani önce hdd'yi söküp sonra ssd'ye hdd deki olan kabloları bağlayıp usb ile format atmammı lazım?

Reis klonlama dan vazgeçtim ya sıfır format daha iyi ve video linkinde cmd den ayarlar yapıyor ne alaka ki?

Fazladan SATA kablosu varsa, HDD'yi çıkarmanıza gerek yok. Yoksa eğer, HDD'ye takılı olan kabloları çıkarıp SSD'ye takabilirsiniz, montajladıktan sonra. Rehberdeki videoyu izleyerek yapabilirsiniz formatı. Ek olarak SATA kabloları da satılıyor.

@furkanbgbr çok teşekkür ederim yarın deneyeceğim.
@furkanbgbr son kez bir şey daha sormak istiyorum,mbr mi daha iyi olur gpt mi
Fazladan SATA kablosu varsa, HDD'yi çıkarmanıza gerek yok. Yoksa eğer, HDD'ye takılı olan kabloları çıkarıp SSD'ye takabilirsiniz, montajladıktan sonra. Rehberdeki videoyu izleyerek yapabilirsiniz formatı. Ek olarak SATA kabloları da satılıyor.
Hangi video?

Evet, MBR olarak ayarlayın, Dosya Sistemi NTFS olacak. Ayrıca anakartınız SATA2 destekliyor. SSD'den tam performans alamayacaksınız.
Microsoft un sitesinden windows 10 home deneme sürümünü indirip iso dosyasını rufusla usb ye okutup mbr ve dosya türünü NTFS seçip bilgisayarı kapatıp hdd yi söküp ssd yi takıp biostan baslangıcı uefi yapsam bitiyor mu bu kadar mı?
Evet, MBR olarak ayarlayın, Dosya Sistemi NTFS olacak. Ayrıca anakartınız SATA2 destekliyor. SSD'den tam performans alamayacaksınız.
SATA2 desteklemesi yani uyar mı ? Hdd den iyi performans vermesi yeter bana

Yeni konular

Geri
Yukarı