Eski bir ameliyatta yanlış tanı koyan hastane mahkemeye verilebilir mi?

valla bana da küçükken astım dediler 3 yıl fısfıs kullandım ama zıpçık gibi de adamım yorulmam koşarım falan sonra şans eseri başka hastaneye gitmek zorunda kaldım doktor bana boşa kullanmışsın sende astım falan yok la hademeye mi baktırdın diyip ilaçları çöpe attırmıştı. işin özü dava açılıyorsa bende açayım yokluktayız
Astım zamanla geçebilen bir şey çocuklarda. Ayrıca tanı için de fısfıs verilip takilerde şikayetlerin iyileşip iyileşmediği değerlendirilebiliyor.

Merhaba babam 2019 yılında rahatsızlandı hastaneye götürdüğümüzde kolon kanser olabilir dediler testlerden sonra. Cumartesi hastaneye götürmustuk ve çarşamba günü ameliyata aldılar sözde bağırsak ameliyatı için girdi ama doktor ameliyattan çıkınca apandisinin patladığını söyledi. Hatta soyledigine göre apandisi çok büyükmüş ve bu kadar beklemesine rağmen bir şey olmadı neyse ki. O zamanlar babam istemedi ama şimdi konuyu tekrar konuştuk olayin 2019 da olmasına rağmen şu an dava açma gibi bir hakkımız var mı?
Geçmiş olsun. Apandis de bağırsağın bir bölümü. Tam olarak sorun nedir anlaşılmıyor yazdıklarınızdan. Görüntülemelerde apandis kalınlaşmış görülebilir, bunu da tümöre vs yormuş olabilirler, kesin tanı zaten ameliyat sonrası çıkarılan parçaların incelenmesi ile konulabiliyor böyle durumlarda.

Astım zamanla geçebilen bir şey çocuklarda. Ayrıca tanı için de fısfıs verilip takilerde şikayetlerin iyileşip iyileşmediği değerlendirilebiliyor.

Geçmiş olsun. Apandis de bağırsağın bir bölümü. Tam olarak sorun nedir anlaşılmıyor yazdıklarınızdan. Görüntülemelerde apandis kalınlaşmış görülebilir, bunu da tümöre vs yormuş olabilirler, kesin tanı zaten ameliyat sonrası çıkarılan parçaların incelenmesi ile konulabiliyor böyle durumlarda.

Tam anlatmamisim özür dilerim babam sürekli kusuyordu doktorlar birkaç gün sonra ameliyata aldılar bağırsakları açmak için ama orada apandisinin patladığını ve ondan dolayı zehirlendiğini öğrendiler. Dava açabilir miyiz diye bunun için dedim. Bu süreçte ölebilirdi apandis zehirlenmesi hafif bir şey değil.

Tam anlatmamisim özür dilerim babam sürekli kusuyordu doktorlar birkaç gün sonra ameliyata aldılar bağırsakları açmak için ama orada apandisinin patladığını ve ondan dolayı zehirlendiğini öğrendiler. Dava açabilir miyiz diye bunun için dedim. Bu süreçte ölebilirdi apandis zehirlenmesi hafif bir şey değil.
Anladım. Apandisit tanısı neden başta konulmadı yanlış bir şekilde kanserden şüphelenildi diyorsunuz. İsterseniz elbette şikayet etmekte ve avukatla vs görüşmekte özgürsünüz, ancak tanı süreci düşündüğünüz kadar kolay ve net cevaplar alınan bir şey değil. Tomografide net görülememiş olabiliyor, görsel durumu birbirine benzeyebiliyor, gözden kaçabiliyor vs. bunlar hep sağlık sürecinin doğal parçaları. Önemli olan bir baştan savma ya da bilerek kötüye kullanma durumunun olmaması ki zaten sizin durumunuzda böyle bir şey var gibi görünmüyor açıkçası.

Özellikle cerrahide bazen hastayı ameliyata alıp bakmadan net tanı konamıyor maalesef. Ayrıca mesela bağırsak tümörleri de apandis patlamasına vs sebep olabiliyor çok da alakasız şeyler aranmamış babanızda yani. Gayet makul bir yolla ilerlenmiş, kısa sürede ameliyata alınıp sorunu çözülmüş gibi yani. Yanlış tanı koydular oyalandılar gibi düşünmenize gerek olan bir durum yok. Mahkeme yolu, bu noktada emek vermiş doktorlara yıpratıcı olacaktır kişisel kanaatimce.

Anladım. Apandisit tanısı neden başta konulmadı kanserden şüphelendi diyorsunuz. İsterseniz elbette şikayet etmekte ve avukatla vs görüşmekte özgürsünüz, ancak tanı süreci düşündüğünüz kadar kolay ve net cevaplar alınan bir şey değil. Tomografide net görülememiş olabiliyor, görsel durumu birbirine benzeyebiliyor vs.
Teşekkür ederim.

valla bana da küçükken astım dediler 3 yıl fısfıs kullandım ama zıpçık gibi de adamım yorulmam koşarım falan sonra şans eseri başka hastaneye gitmek zorunda kaldım doktor bana boşa kullanmışsın sende astım falan yok la hademeye mi baktırdın diyip ilaçları çöpe attırmıştı. işin özü dava açılıyorsa bende açayım yokluktayız
Yalnız 8 yıl geçtiyse dava açamazsanız.

Yeni konular

Geri
Yukarı