Eski bisikleti restore etmek

Rocky_Balboa

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Nasılsınız? Umarım iyisinizdir. Bisiklet ile ilgili pek bilgim yok. Benim eski bir bisikletim var. Castello moonlight ben bunu restore etmek istiyorum çünkü sıfır bisikletler çok pahalı 2. el de almak istemiyorum. Bisikletimi tamir edip dershaneye giderim veya gezerim. Eski bisikletimin tekerleklerinde aşınma falan hiç yok zaten eski frenler tutmuyordu. Ben bir koltuk, fren seti ve zincir aldım istiyorum. Vitesi eskidi ve çıkardım. İhtiyaçlarımı almak istiyorum fakat kaliteli midir yoksa 1-2 aya patlar mı merak ediyorum. Aşağıya fotoğrafını koyarım. Önerdiğiniz başka malzeme falan var mıdır?

j.png 20200624_184335.jpg 20200624_184304.jpg

Adsız.png

Zinciri çıkartırken bunu da çıkardım. Yerine takayım mı gerek var mıdır?

Merhabalar. Nasılsınız? Umarım iyisinizdir. Bisiklet ile ilgili pek bilgim yok. Benim eski bir bisikletim var. Castello moonlight ben bunu restore etmek istiyorum çünkü sıfır bisikletler çok pahalı 2. el de almak istemiyorum. Bisikletimi tamir edip dershaneye giderim veya gezerim. Eski bisikletimin tekerleklerinde aşınma falan hiç yok zaten eski frenler tutmuyordu. Ben bir koltuk, fren seti ve zincir aldım istiyorum. Vitesi eskidi ve çıkardım. İhtiyaçlarımı almak istiyorum fakat kaliteli midir yoksa 1-2 aya patlar mı merak ediyorum. Aşağıya fotoğrafını koyarım. Önerdiğiniz başka malzeme falan var mıdır?

Eki Görüntüle 605226 Eki Görüntüle 605227 Eki Görüntüle 605229

Eki Görüntüle 605225

Zinciri çıkartırken bunu da çıkardım. Yerine takayım mı gerek var mıdır?

Çıkartığınız parça orta aktarıcı orta vitesi ayarlar.

Uzun süreli kullanım düşünüyorsanız ikinci el alacağınız kaliteli bir bisiklet daha çok keyif verecektir. Bazen düşük kilometre de bulabiliyorsunuz. Mesela ben yaklaşık 120 KM yapmış bir Triban 100 almıştım 850 TL'ye. Bunu alırken sıfırı 1200-1300 TL civarıydı.
Yani geri takayım mı yoksa bırakayım mı ?
Vitessiz kullanacağım.
Vitessiz kullanacaksan gerek yok.

Uzun süreli kullanım düşünüyorsanız ikinci el alacağınız kaliteli bir bisiklet daha çok keyif verecektir. Bazen düşük kilometre de bulabiliyorsunuz. Mesela ben yaklaşık 120 KM yapmış bir Triban 100 almıştım 850 TL'ye. Bunu alırken sıfırı 1200-1300 TL civarıydı.

Vitessiz kullanacaksan gerek yok.
Düşük kilometre bisiklet mi ?
850 ₺ verecek pek durumum yok. Dershaneye gittiğim için pek para kalmıyor.

Düşük kilometre bisiklet mi ?
850 ₺ verecek pek durumum yok. Dershaneye gittiğim için pek para kalmıyor.
Satan kişinin de kilometre ile pek alakası yoktu zaten. KM saati almış orada ben gördüm :)
Evet bisikleti alırken veya satarken bisikletten anlayan biri buna dikkat eder. Kadrodaki aşınmalara, dişlilerdeki aşınmalara, maşa boşluğuna vb. Bisikletin ne kadar iyi veya kötü kullanıldığı hakkında fikir verir bunlar.
Yeni zincir ve güzel bir yağlama ile rahat bir kullanım elde edebilirsin. Fakat eski bisikletlerde sürüşü en çok etkileyen unsurlardan biri tekerlek göbeklerinin yağının azalmasıdır. (Ağırlıkta etkili fakat yeni alma durumun olmadığı için değinmedim.) İnternette nasıl yapıldığını araştırıp yaparsan daha akıcı bir sürüş elde edebilirsin. Eski bisikletten, yeni bisiklete geçtiğim zaman fark ettim bu durumu.

Kardeşim ben, malzemeleri değiştirince pek sıkıntı olacağını sanmıyorum yalnız bisiklet kaç yıllık yani bisikletin gövdesindeki demirler nasıl durumda. Çünkü benim eski bisikletim vardı onun demirler ölmüştü tek düşmede gider.

Kardeşim ben, malzemeleri değiştirince pek sıkıntı olacağını sanmıyorum yalnız bisiklet kaç yıllık yani bisikletin gövdesindeki demirler nasıl durumda. Çünkü benim eski bisikletim vardı onun demirler ölmüştü tek düşmede gider.
Demirler benden bile sağlam sadece gidon da paslanma var onu da hallettim.
Peki alacağım malzemeler yeterli mi veya kaliteli mi ona göre değiştireyim.

Geri
Yukarı