Çözüldü Eski ekran kartlarıyla BIOS'ta görüntü gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
42
Elimde iki adet eski ama çalışan ekran kartı bulunuyor. Birisinde iki adet DVI, diğerinde bir adet VGA, bir adet DVI çıkışı bulunuyor. Mevcut ekran kartım RX 6600 XT ise her şekilde görüntü veriyor. Windows 11 ise tüm ekran kartlarıyla arka planda açılıyor sesini duyuyorum. VGA ışığı yine aynı şekilde hepsinde sönüyor.

Denediklerim:

Düz VGA kablosu ile televizyona bağlandı görüntü gelmedi.
DVI to HMDI kablosu ile her iki kart da monitöre ve televizyona bağlandı görüntü gelmedi.
BIOS sıfırlandı yine iki kart görüntü vermedi.
Çift DVI bulunan kart bilgisayarcının sisteminde düz DVI kablosu ile görüntü verdi.

Durum bu şekilde kartların ve en azından VGA kablosunun sağlam olduğunu bizzat biliyorum. Dönüştürücü sorunludur sandım ama VGA da vermiyor görüntü. Sürücü sorunu mu, Windows 11 kaynaklı mı bilmiyorum yalnız BIOS görüntüsü bile alamıyorum.

Sistemin kalanı;
Ryzen 3 3300X
MSI B550-A Pro
Corsair Vengeance RGB Pro 2x8 GB
WD Black SN750 NVMe 500GB
ASUS ROG Strix 550W 80 Plus Gold

Son düzenleyen: Moderatör:
Benzer bir konu forumda mevcut hocam. İsterseniz bir göz gezdirin. Ancak konudaki ekran kartları galiba sizin kartlara göre oldukça yeni. Windows kaynaklı olsa BIOS a girebilmeniz gerekirdi. Uyumluluk sorunu var büyük ihtimal. PC'yi Açınca Sinyal Yok Hatası

Benim BIOS güncel sitesinden 7C56vA84(Beta version) olanı kullanıyorum Eylül ayında çıkan. BIOS'ı sıfırladım da belki 6600 XT ile uyumlu kaldı da vermiyor diye yine fayda etmedi.

Hocam UEFI desteği yok büyük ihtimal GPU da. BIOS tan GPU için CSM modunu aktif etmelisiniz. Ancak MSI bios arayüzüne hakim değilim. Birazcık göz gezdirmeyi deneyin

Mantıklı söyledin bayağı hiç aklıma gelmemişti. Bu arada şunu fark ettim 6600 XT'yi takmama rağmen başlangıçtaki "MSI Pro series" yazısı 1024x768 çözünürlükte kalıyordu. Az önce BIOS güncelledim meğer Mayıs versiyonuymuş bendeki. Eylül olanı yükledim, BIOS güncelleme bitti ve aynı ekran 1080P'ye geri döndü.

@İbrahim Güler sen adamsın adam. CSM çözdü tüm olayı tüm hafta sonu bununla uğraşmıştım.

Screenshot_2.jpg

Son düzenleme:
Mantıklı söyledin bayağı hiç aklıma gelmemişti. Bu arada şunu fark ettim 6600 XT'yi takmama rağmen başlangıçtaki "MSI Pro series" yazısı 1024x768 çözünürlükte kalıyordu. Az önce BIOS güncelledim meğer Mayıs versiyonuymuş bendeki. Eylül olanı yükledim, BIOS güncelleme bitti ve aynı ekran 1080P'ye geri döndü.

@İbrahim Güler sen adamsın adam. CSM çözdü tüm olayı tüm hafta sonu bununla uğraşmıştım.

Eki Görüntüle 1241364
Önemli değil hocam. İyi forumlar dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı