Eski harddisk %100 Disk kullanımı ve takılma sorunu

Jerema97

Hectopat
Daha fazla  
Daha önceki sistemimde de bu sorun vardı. Format attım düzelmedi. Sistemi izleme programlarında hep en ufak bir şeyde bile %45 %60 diye zıplıyor disk. BF1 gibi oyunları rahat oynuyorum ekran kartım yeterli ama bu disk yüzünden takılmalar, hatta bazen donma noktasına geliyor. Alt+tab yaptığımda bildiğin can çekişiyor bilgisayar. İşlemci, RAM ekran kartı hiçbirinde sorun yok. Diskim 10 yıllık. Emektar disk. Acaba disk darboğaz mı yapıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Diskte yüzde %99 "Bad sector" var. 10 yıllık diskte de olması çok normal. Linkteki HD Tune programını kurun. Error Scan sekmesine gelin Quick scan tikini kaldırıp Start'a basıp tarama gerçekleştirin. Orada kırmızı kutucuklar çıkmaya başlarsa bilin ki Bad sector var. Eğer Bad sector varsa "Low Level Format" işlemini yapmanız gerekecek. Bunun için Hiren's BootCD kullanmanız lazım. Bu işlemi uyguladıktan sonra tekrar "Error Scan" yapıp kontrol edeceksiniz. Eğer yine aynı durum varsa artık o diski emekliye ayırmanız lazım.

http://www.hdtune.com/files/hdtunepro_570_trial.exe

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı