Eski HDD'yi kasaya bağlandığında açılışta bip sesi geliyor

Whitess.

Kilopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Samsung HD250HJ 250GB 7200rpm
Anakart
GIGABYTE Z170-D3H
Merhaba,
Depodan 8 yıldır kullanmadığım eski kasamı buldum, HDD'yi çıkardım ve şimdiki bilgisayara takmaya karar verdim. Elimde HDD için yeni/temiz kablo olmadığı için eski kasaya bağlı olan kablosuyla birlikte kullandım bilginize. HDD'yi Windows format ekranından biçimlendirdim, sildim ve yeni disk gibi ayarlamalarını yaptım. PC'yi kapattım ve yeniden başlattım. Açılışta daha önce 8 yıldır kullandığım kasamda duymadığım bir ses işittim, anakarttan geldiğini tahmin ettiğim boğuk bir ses duydum (PC'yi birkaç kez aç/kapa yaptım ses devam etti). Tam bir "bip" sesiydi diyemeyeceğim çünkü anakarttan çıkacak bip sesinin nasıl olduğunu tam bilmiyorum ama sesin HDD'den gelmediğinden eminim.
Eski HDD'yi kasadan komple söktüm ve PC'yi tekrar açtığımda o boğuk ses gitmişti.
Öncelikle bu anakartlardan çıkan bip sesi tam olarak nasıl bir ses? Örnek video gösterebilir misiniz?
İkinci sorum ise böyle bir şeyin neden olduğu?
Ne olur ne olmaz HDD'nin bağlantısını kasadan kestim ve şu an takılı değil, takıp kullansam mı, kullanmasam mı emin olamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
O ses anakarttan gelen bip sesidir. Bilgisayar açılırken donanım cihazları kontrol edilir. Herhangi bir arıza varsa arıza türüne göre değişik şekillerde bip sesi çıkarır. Muhtemelen HDD'nizde bir sıkıntı var. Takıp kullanmayı deneyebilirsiniz. Yalnız içine atacağınız dikkat edin ve internetten gelen bip sesinin hangi arıza kodu olduğunu yani arızanın tam olarak ne olduğunu öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Eğer önemli bir arıza değilse kullanmaya devam edebilirsiniz.

O ses anakarttan gelen bip sesidir. Bilgisayar açılırken donanım cihazları kontrol edilir. Herhangi bir arıza varsa arıza türüne göre değişik şekillerde bip sesi çıkarır. Muhtemelen HDD'nizde bir sıkıntı var. Takıp kullanmayı deneyebilirsiniz. Yalnız içine atacağınız dikkat edin ve internetten gelen bip sesinin hangi arıza kodu olduğunu yani arızanın tam olarak ne olduğunu öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Eğer önemli bir arıza değilse kullanmaya devam edebilirsiniz.
Yanıt için teşekkürler. Şimdi keşke sesi kaydetsem diyordum. Ancak yanlış hatırlamıyorsam ; birinci bip kısa, ikinci bip birinciye göre daha uzun sayılabilecek bir bip'ti.

Ya da sadece 1 uzun bip diyebilirim.

Acaba kullandığım kablo(anakarta takılan) çok eski olduğu içinde böyle bir şey olabilir mi?

8935206387762.jpg

Eski kablo diyerek bahsettiğim bunun neredeyse aynısı.

Son düzenleme:
Yanıt için teşekkürler. Şimdi keşke sesi kaydetsem diyordum. Ancak yanlış hatırlamıyorsam ; birinci bip kısa, ikinci bip birinciye göre daha uzun sayılabilecek bir bip'ti.

Ya da sadece 1 uzun bip diyebilirim.

Acaba kullandığım kablo(anakarta takılan) çok eski olduğu içinde böyle bir şey olabilir mi?
Dediğim gibi anakartınızın modeline göre bu sesler değişiklik gösterebilir. En iyisi anakart modelimizin arıza kodlarını internette aratmanız ya da kitapçığı varsa oradan da kontrol edebilirsiniz.
Sesli unuttuysanız HDD'yi tekrar takıp dinleyebilirsiniz. Bir sorun oluşturmaz. Zaten eğer olursa bilgisayarınız açılmayacaktır. HDD'yi çıkardığınızda da eski haline gelecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı