Eski HDD'yi yeni sistemde kullanmak

DeğişikKız

Decapat
Selam herkese babam 3-4 yıl önce bir HDD almış 7200RPM 500GB 16M.
Yeni bilgisayar toplayacağım ve bu HDD'yi kullanmak istiyorum.
Oyunlarda herhangi bir sorun yaşar mıyım? 64 veya 128 almam gerekir mi? Farkı hissetmeyeceksem hiç masraf etmeyeyim. Teşekkürler. HDD markası Samsung.
Sistem:
R5 1600.
RX 570 8 GB.
8 GB RAM 3000MHz.

Bu şekilde olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni bilgisayarda normalde SSD kullanacak olsaydın farkı hissederdin. Ama yok yeni sisteme zaten HDD alacaktım diyorsan hissetmezsin. Ben de 2018'de kurduğum sisteme başta 7200 RPM HDD almıştım. HDD arızalı falan değilse sıkıntı olacağını sanmam yani. Belki kapasitesi düşük gelebilir, o da eğer çok sayıda büyük boyutlu program, oyun vb. yükleyeceksen. Zamanla yükseltirsin istersen.

Crystal disk info/ HDD sentenial gibi HDD test uygulamaları ile sağlık durumuna bakınız. Yeteri sağlık oranındaysa kullanılabilir. İyi bir HDD almak bu andan itibaren bana pek mantıklı gelmiyor. Helede şu an SSD ücretleri dip yapmışken. 240 GB SSD alıp HDD'yide depolamaya kaydırdığınızda tadından yenmez durum olacak.

Temiz kurulum yapmak şartıyla kullanabilirsin bi sıkıntı çıkaracağını zannetmiyorum

Oyunlar için kullanacaksanız bir sorun olmaz. Ama Windows'u kurmak için SSD almanız şart. Aksi takdirde Windows 10 çok kasıyor HDD kullanıldığında. Bende şu anda eski HDD'mi kullanıyorum tam 9 yaşında. 9 yıllık bir HDD olmasına rağmen hızı ilk günkü gibi, sağlık taramasında bir tane bile bad sector yok taş gibi sağlam. Samsung'un ne HDD'leri ne de SSD'leri kolay kolay bozulmuyor. Benim HDD'min ismi HD502HJ.

Selam herkese babam 3-4 yıl önce bir HDD almış 7200RPM 500GB 16M.
Yeni bilgisayar toplayacağım ve bu HDD'yi kullanmak istiyorum.
Oyunlarda herhangi bir sorun yaşar mıyım? 64 veya 128 almam gerekir mi? Farkı hissetmeyeceksem hiç masraf etmeyeyim. Teşekkürler. HDD markası Samsung.
Sistem:
R5 1600.
RX 570 8 GB.
8 GB RAM 3000MHz.

Bu şekilde olacak.
HD Tune Pro programı ile test edin sorun yoksa yedek depolama olarak kullanın ama windows kurmanızı önermem. Wİndows için SSD şart.

Oyun yüklemek için pek uygun sayılmaz günümüz 5400 devir diskler o diskin hızlarına yakın veya daha yüksek. Günümüz 7200 diskleri 180-210Mb arası okumalar yapabiliyor.

Bence Windows'u kurmak için yanına bir tane M2 SSD alırsanız olur. Yoksa tavsiye etmem. Windows ağır çalışabilir. SSD alırsanız SSD'de Windows, HDD'de oyunlarınız olur.

Wİndows için SSD şart.
Bu pek doğru bir ifade değil bence. Şart derseniz minimum gerekesinimmiş, o olmadan Windows 10 çalışmazmış gibi algılanabilir belki. Oysa ki ben 2018'de yaklaşık bir sene HDD ile Windows 10 kullandım. Neticede arkadaşın bütçesi yeterli olmayabilir ya da başka sebebi vardır, almıyordur. Ama hız olarak SSD ile arasında dağlar kadar fark olması anlamında kesinlikle katılıyorum. En azından imkan olduğunda eklenmeli sisteme.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı